Zniszczyli pomnik żydowskich dzieci. "Ktoś odczepił i połamał granitowe płyty"

Naprawa pomnika może kosztować nawet 2,5 tys. zł
Naprawa pomnika może kosztować nawet 2,5 tys. zł
Źródło: ZDiZ | Małgorzata Kolesińska

Trwa naprawa pomnika Kindertransportów w Gdańsku. Na razie nie wiadomo, kto i dlaczego zniszczył granitowe płyty. Sprawą zajmie się policja. Monument stanął w Gdańsku w 2009 roku. Przypomina on o żydowskich dzieciach, którym udało się uniknąć zagłady.

Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku zlecił naprawę pomnika Kindertransportów. Monument stoi w pobliżu Dworca Głównego PKP. W poniedziałek ktoś go zniszczył.

- Ktoś odczepił i połamał część płyt bocznych przy cokole, na którym stoi pomnik. Nie wiemy jak do tego doszło, bo w tym miejscu nie ma monitoringu. Na pewno zgłosimy sprawę policji – mówi Katarzyna Kaczmarek, rzecznik ZDiZ w Gdańsku.

Policja potwierdza, że jeszcze nie otrzymała zgłoszenia. - Nie mieliśmy takich informacji. Na miejsce pojedzie patrol - powiedziała Aleksandra Siewert z gdańskiej policji.

Naprawa pomnika potrwa od 5 do 7 dni. Zniszczone elementy udało się już zdemontować. - Szacujemy, że za naprawę trzeba będzie zapłacić ok. 2-2,5 tysiąca złotych – dodaje Kaczmarek.

Nie wiadomo kto i dlaczego zniszczył pomnik
Nie wiadomo kto i dlaczego zniszczył pomnik
Źródło: Małgorzata Kolesińska | ZDiZ Gdańsk

Zniszczono ważny pomnik

Pomnik Kindertransportów jest dobrze znany nie tylko gdańszczanom, ale i turystom, którzy mijają go, przechodząc koło budynku Dworca Głównego. To również ważny symbol dla gdańskiej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Gdańsku. Jej przewodniczący dowiedział się o zniszczeniu pomnika od tvn24.pl

- To bardzo smutna informacja. Jak można niszczyć taki pomnik? Dla nas jest wyjątkowy. Osobiście bardzo go lubię, bo jest symbolem nadziei. Poza tym wspaniale się wkomponował w charakter tego miejsca - mówi tvn24.pl Michał Samet, przewodniczący miejscowej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej .

Przypomina o żydowskich dzieciach

Monument odsłonięto 6 maja 2009 roku. Upamiętnia wydarzenia, które miały miejsce w przededniu wybuchu II wojny światowej. W sierpniu 1939 roku z Wolnego Miasta Gdańska wyruszyły trzy transporty dzieci żydowskich, których rodzice nie mogli opuścić miasta. W ten sposób stu małych gdańszczan uniknęło zagłady z rąk Niemców.

Pomnik jest ważnym symbolem w Gdańsku
Pomnik jest ważnym symbolem w Gdańsku
Źródło: ZDiZ

Autorem monumentu jest izraelski rzeźbiarz - Frank Meisler, który sam brał udział w jednym z transportów. To on nadał rzeźbie formę grupki dzieci czekających na pociąg. Lokalizacja pomnika też nie jest przypadkowa, wkomponowuje się bowiem w historyczne otoczenie tamtych wydarzeń.

Podobny pomnik można zobaczyć na londyńskim dworcu Liverpool Street Station. Wielka Brytania jest jednym z państw, do których docierali mali uchodźcy.

Pomnik stoi przy gmachy dworca głównego
Pomnik stoi przy gmachy dworca głównego
Źródło: ZDiZ Gdańsk

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: aa / Źródło: TVN 24 Pomorze

Czytaj także: