51-letni Wojciech Szczurek kolejny raz pozostaje bezkonkurencyjny i wygrywa w Gdyni. Od lat zdobywa rekordowo wysokie poparcie mieszkańców i rządzi w mieście nieprzerwanie od 1998 roku. W jego przypadku zaskoczeniem byłby wynik niższy niż 70 procent.
W Gdyni zgodnie z wieloma zapowiedziami obyło się bez niespodzianki - Wojciech Szczurek wygrywa. Jego zwycięstwo w niedzielnych wyborach było niemal przesądzone, wszystko wskazuje na to, że może uzyskać jeden z najlepszych wyników w w kraju.
Pierwsze wybory bezpośrednie na prezydenta Gdyni, w 2002 r., Szczurek wygrał, uzyskując poparcie ponad 77 proc. W 2006 r. zagłosowało na niego prawie 86 proc. gdynian, a najlepszy wynik, ponad 87 proc. głosów, zdobył w wyborach przed czterema laty.
Aktualnych wyników jeszcze nie ma. Te, które spłynęły z trzech komisji, dają Szczurkowi 83 procent głosów.
Drugi w sondażach Marcin Horała zebrał ich 8,1 procent.
W Gdyni sensacją będzie, jeśli obecny prezydent zdobędzie mniej niż 70 proc. głosów.
Największym wyzwaniem wykorzystanie środków unijnych
Zapytany o najważniejsze zadania przyszłej kadencji, Szczurek powiedział, że największym wyzwaniem będzie przeprowadzenie inwestycji związanych z wykorzystaniem środków unijnych.
Dodał, że chodzi tu głównie o projekt, który zapewni dobre skomunikowanie uwolnionych przez firmę Dalmor terenów w centrum Gdyni z pozostałą częścią miasta, rozbudowę ul. Chwarznieńskiej, która łączy śródmieście z obwodnicą, oraz budowę węzłów integracyjnych towarzyszących przystankom powstającej w Trójmieście Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.
Sukcesem kadencji uznał dbałość o dobre warunki życia dla mieszkańców
Wśród wymienionych przez Szczurka istotnych zadań na najbliższą kadencję znalazło się też utrzymanie wysokiej jakości życia w mieście. Właśnie dbałość o dobre warunki życia dla mieszkańców w minionych czterech latach Szczurek uznał za największy sukces kończącej się kadencji.
- To efekt naszej polityki zrównoważonego rozwoju, w ramach której pamiętamy zarówno o przedsiębiorczości i nowoczesności, jak i o osobach potrzebujących, w tym uboższych czy niepełnosprawnych - powiedział Szczurek.
"Będę dążył do uruchomienia portu lotniczego"
O porażkach ostatniej kadencji prezydent nie chciał mówić. Z pewnością sen z oczu gdyńskich urzędników spędza sprawa Portu Lotniczego Gdynia-Kosakowo. W maju sąd ogłosił upadłość tej spółki, co miało związek z decyzją Komisji Europejskiej, która nakazała, by port lotniczy Gdynia-Kosakowo zwrócił 21,8 mln euro pomocy, jaką otrzymał od samorządów Gdyni i gminy Kosakowo. Sprawa jest w toku, bo samorządy odwołały się od decyzji KE.
Szczurek zapowiedział, że będzie czynił starania, aby port lotniczy w Gdyni-Kosakowie, mimo trudności, rozpoczął działalność. - Dla mnie to jest wyzwanie, nie mam najmniejszych wątpliwości, że lotnisko to jest potrzebne z punktu widzenia zarówno lokalnego i regionalnego, jak i krajowego. Będę dążył do uruchomienia portu, tak by współdziałał on z gdańskim portem lotniczym - mówił prezydent.
Pracował w Sądzie Rejonowym w Gdyni
Wojciech Szczurek urodził się w Gdyni 1 grudnia 1963 roku. Ukończył prawo na Uniwersytecie Gdańskim. W tej dziedzinie zrobił też doktorat. Między 1989 a 1994 rokiem pracował w Sądzie Rejonowym w Gdyni w Wydziale Cywilnym (był m.in. przewodniczącym tego wydziału).
Z samorządem Szczurek związany jest od 1990 roku. W latach 1991-1998 był przewodniczącym gdyńskiej rady miasta, reprezentował też Gdynię w Sejmiku Samorządowym Województwa Gdańskiego. W drugiej połowie lat 90. przystąpił do Ruchu Stu, a następnie stanął na czele lokalnego ugrupowania pod nazwą "Samorządność", z ramienia którego, już po raz kolejny, startował w wyborach prezydenckich.
Był doradcą społecznym Lecha Kaczyńskiego
Od 2003 roku Szczurek jest prezesem Stowarzyszenia Miast Autostrady Bursztynowej, którego działania przyczyniły się do rozpoczęcia budowy autostrady A1. W 2011 roku zainicjował powstanie Forum NORDA, która dziś skupia 22 samorządy północnych Kaszub. Jego członkowie zabiegają o budowę obwodnicy północnej Trójmiasta, prowadzą też wspólne działania turystyczne czy gospodarcze (np. dzięki wspólnym negocjacjom kupują taniej energię elektryczną).
W 2006 roku Szczurek został doradcą społecznym prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego do spraw samorządu.
Jego hobby to spacery oraz gotowanie
Żona prezydenta Gdyni, Barbara, jest doktorem nauk biologicznych. Państwo Szczurkowie mają trzech synów: Mateusza, Marka i Macieja. Hobby prezydenta Gdyni to spacery oraz gotowanie.
Czterech kandydatów ubiegało się o fotel prezydenta
W wyborach Szczurek miał trzech konkurentów do fotela prezydenta. Byli to to: 32-letni Artur Dziambor (Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego), o rok starszy Marcin Horała (Prawo i Sprawiedliwość) i 56-letni Andrzej Różański (Sojusz Lewicy Demokratycznej).
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: ws / Źródło: TVN24 Pomorze, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 3.0) | Łukasz Głowala