Foki w fokarium? To już chleb powszedni. Ale zobaczyć je jak wylegują się na piaszczystej wyspie u ujścia Przekopu Wisły to już coś. Turyści są wniebowzięci, a zwierzęta... chowają się w popłochu w wodzie. Nieproszonych gości na mieliźnie zarejestrowała kamera monitoringu.
Foki odpoczywające na łasze u ujścia Przekopu Wisły wyglądają pięknie. Może dlatego turyści tak chętnie je obserwują. Dopóki robią to na odległość nie ma problemu. Gorzej, gdy głodni atrakcji ludzie chcą je mieć na wyciągnięcie ręki...
Do łachy, na której wypoczywają zwierzęta, podpływają kutry rybackie i jachty. Choć skuterów i kajaków też tam nie brakuje.
Skąd te naloty na foczą wysepkę? Z ciekawości i z niewiedzy.
Zeszli na łachę
- Wyspa u ujścia Przekopu Wisły należy do rezerwatu, więc w ogóle nie powinno się do niej zbliżać. Monitorujemy ten teren i zdarza się, że na nagraniach widać jak łodzie z ludźmi podpływają coraz bliżej płosząc ten chroniony gatunek. Wystarczy, że łódź przepływa za blisko, a już foki uciekają do wody - opowiada Michał Podgórski ze Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego.
Niektórzy ciekawscy nie tylko podpływają do wyspy, ale i schodzą na łachę. W czerwcu zdarzyło się to co najmniej trzy razy. Tak było pod koniec maja, całą sytuację zarejestrował monitoring.
- Łódź przepłynęła blisko stada co już spowodowało jego częściowe spłoszenie. Dodatkowo jeszcze turyści zeszli na łachę zaczęli iść w kierunku zwierząt. Przez co spłoszyli całe stado. Sprawa została zgłoszona na policję i obecnie czekamy na informację - mówi Podgórski.
Podziwiaj, ale... z daleka
Pracownicy Stacji Morskiej UG informują policję o każdym takim przypadku. Ale nie chodzi im o to, by karać. - Podejrzewam, że część tych osób nawet nie wie, że nie powinna się tam przebywać. Chcemy informować ludzi o tym, że płoszenie i niepokojenie zwierząt jest nie tylko zachowaniem nieodpowiednim samym w sobie, ale również jest wykroczeniem. Wystarczy trzymać się około 200 metrów od łachy, kiedy akurat przebywają tam foki - tłumaczy Podgórski.
Foki można oglądać z bezpiecznej odległości:
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: Aleksandra Arendt / Źródło: TVN 24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: Stacja Morska Instytutu Oceanografii UG