Resort finansów planuje uproszczenie przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn, ograniczenie formalności i zmniejszenie barier administracyjnych związanych z ich stosowaniem - wynika z wpisu w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu.
W założeniach projektu nowelizacji ustawy o podatku od spadków i darowizn, opublikowanych w poniedziałek na stronie KPRM, wskazano, że projektowane zmiany stanowią realizację filaru VI: "Wsparcie dla biznesu i deregulacja" planu gospodarczego rządu na 2025 r. "Polska. Rok przełomu". Filar ten zakłada eliminację zbędnych procedur administracyjnych, redukcję kosztów prowadzenia działalności oraz zwiększenie przejrzystości systemu podatkowego.
Za przygotowanie regulacji odpowiada resort finansów, rząd planuje przyjęcie projektu w II kwartale br.
"Projekt ma na celu ograniczenie formalności i zmniejszenie barier administracyjnych wynikających ze stosowania ustawy o podatku od spadków i darowizn, związanych z dokonywaniem obrotu majątkiem nabytym tytułem spadku lub inny nieodpłatny sposób objęty zakresem ustawy o podatku od spadków i darowizn, od osób z kręgu najbliższej rodziny, a także uproszczenie rozliczania podatku z tytułu nabycia świadczeń powtarzających się" - napisano w założeniach.
Konsekwencja wyroku sądu
Zgodnie z nimi zmiany mają wykreślić obowiązek uzyskiwania zaświadczenia Naczelnika Urzędu Skarbowego potwierdzającego zwolnienie z podatku od spadków i darowizn nabycia od osób z kręgu najbliższej rodziny własności rzeczy i praw majątkowych, będących następnie przedmiotem dalszego obrotu albo obciążenia w drodze aktu notarialnego lub czynności, w której notariusz uwierzytelnia podpisy.
Projekt obejmie także uproszczenie zasad ustalenia wartości nieodpłatnych świadczeń powtarzających się dla celów ich opodatkowania.
"Konieczność nowelizacji przepisów wynika z potrzeby zniwelowania skutków dokonanej uchwałą w składzie siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 31 marca 2025 r. sygn. akt. III FPS 5/24, dotyczącą opodatkowania umowy nieodpłatnej renty ustanowionej na czas określony, w której wysokość świadczenia jest określona w pieniądzu" - wyjaśniono w założeniach.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock