Szykują Mundial 2018. Chcą się uczyć od Gdańska

Przewodniczący Okręgowej Rady Deputowanych Miasta Kaliningradu Aleksander Piatikop i Przewodniczący Rady Miasta Gdańska Bogdan Oleszek
Przewodniczący Okręgowej Rady Deputowanych Miasta Kaliningradu Aleksander Piatikop i Przewodniczący Rady Miasta Gdańska Bogdan Oleszek
Źródło: gdansk.pl | Jerzy Pinkas

Strona rosyjska jest zainteresowana m.in. sposobem przygotowań i organizacji Euro 2012 w Gdańsku. Kaliningrad będzie jednym z miast, w których odbędą się mistrzostwa świata w piłce nożnej w 2018 r.

Dokument o współpracy między samorządami podpisali przewodniczący rady miejskiej Gdańska Bogdan Oleszek oraz przewodniczący Okręgowej Rady Deputowanych Miasta Kaliningradu Aleksander Piatikop.

Pytają o Euro 2012

- Goście z Kaliningradu mają wiele pytań dotyczących naszych przygotowań do Euro 2012 r. w takich kwestiach jak np. bezpieczeństwo i komunikacja - tłumaczy Oleszek.

Zawarta na pięć lat umowa o współpracy między samorządami Gdańska i Kaliningradu ma obejmować m.in. wymianę doświadczeń w zakresie działalności administracji publicznej, ochrony środowiska, polityki społecznej i socjalnej oraz sportu, turystyki i edukacji.

Już w marcu 1993 r. władze obu miast podpisały umowę partnerską.

Szybciej przez granicę

- W ramach podpisanego porozumienia chcemy wpływać na to, aby odprawy graniczne odbywały się szybciej i sprawniej. Wiele osób z Gdańska chciałoby się wybrać do Kaliningradu, ale obawiają, że będą stać kilka godzin na granicy - dodaje Oleszek.

Piatikop ocenia, że w ciągu trzech lat powinno dojść do uruchomienia połączenia wodnego między Gdańskiem i Kaliningradem. - Infrastruktura mariny w Kaliningradzie pochodzi z lat 60. 70. To wszystko wymaga przerobienia - dodaje.

"Mały ruch graniczny"

- W styczniu tego roku w ramach ruchu bezwizowego między Polską a obwodem kaliningradzkim do Rosji wybrało się 70 tys. Polaków, a 15 tys. obywateli rosyjskich odwiedziło Polskę - tłumaczy Konsul generalny Rosji w Gdańsku Sergiej Puczkow.

Tak zwany mały ruch graniczny z obwodem kaliningradzkim obowiązuje od końca lipca 2012 r. - dzięki niemu można przekraczać granicę polsko-rosyjską na podstawie zezwoleń i nie są już potrzebne wizy.

Po rosyjskiej stronie obejmie on cały obwód kaliningradzki, po polskiej część województwa pomorskiego: miasta Gdańsk, Gdynia i Sopot oraz powiaty: gdański, nowodworski, malborski i pucki, a w województwie warmińsko-mazurskim: Elbląg i powiaty elbląski, braniewski, lidzbarski, bartoszycki oraz Olsztyn, jak również powiaty: olsztyński, kętrzyński, mrągowski, węgorzewski, giżycki, gołdapski i olecki.

Autor: aja/mz / Źródło: PAP

Czytaj także: