Stocznia Gdańska oczami seniorów. "Pomogą tworzyć aplikację"

Dzięki aplikacji będzie można zwiedzać tereny postoczniowe
Dzięki aplikacji będzie można zwiedzać tereny postoczniowe
Źródło: Wikipedia
Gdańscy seniorzy stworzą mobilną aplikację do zwiedzania dawnych terenów gdańskiej stoczni. Pomogą im w tym specjaliści. Aplikacja opowie m.in. o budynkach, których już nie ma i ludziach – głównie kobietach - którzy pracowali niegdyś w stoczni. Bedzie gotowa w przyszłym roku.

Aplikacja powstaje w ramach projektu „Stocznia jest kobietą”, a konkretnie w ramach trzeciej edycji tego przedsięwzięcia, prowadzonego przez Stowarzyszenie Arteria we współpracy z Instytutem Kultury Miejskiej w Gdańsku.

Zobaczymy to czego już nie ma

Koordynatorka projektu Anna Miler ze Stowarzyszenia Arteria zapowiada, że w aplikacji mobilnej zostaną wykorzystane m.in. zarchiwizowane cyfrowo zdjęcia i dokumenty oraz filmy. - Dzięki nim zwiedzający będą mogli zobaczyć wiele budynków, jak choćby stoczniową stołówkę, które zostały już wyburzone – wyjaśnia Miler.

Dodała, że aplikację wzbogacą wywiady z byłymi pracownikami zakładu, którzy opowiedzą o swojej pracy. - Gdy pada hasło pracownik stoczni, zwykle pierwszym pojawiającym się skojarzeniem jest stoczniowiec – mężczyzna, ale w tym wielkim - zatrudniającym niegdyś kilkanaście tysięcy ludzi - zakładzie, pracowało naprawdę wiele kobiet. Właśnie na nich chcemy głównie skupić naszą uwagę - mówi Miler.

W aplikacji będzie można też obejrzeć pamiątki dawnych pracowników stoczni
W aplikacji będzie można też obejrzeć pamiątki dawnych pracowników stoczni
Źródło: Arteria

Seniorzy pomogą stworzyć aplikację

W pracę nad aplikacją zaangażowani będą w dużej mierze seniorzy i seniorki. „Część z nich to byli pracownicy stoczni, którzy byli konsultantami merytorycznymi w poprzednich edycjach projektu. Oni są ekspertami w tej dziedzinie, więc chcemy, by mogli przedstawić nam swoją opowieść o zakładzie – podkreśliła Miler.

Przedstawiciele starszego pokolenia będą mieli swój udział w opracowaniu scenariusza aplikacji i trasy wędrówki po stoczni. Będą mogli też wziąć udział w samym technicznym procesie tworzenia aplikacji. Przygotowano bowiem dla nich cykl warsztatów, w trakcie których nauczą się m.in. cyfrowej archiwizacji, prowadzenia i nagrywania wywiadów czy oprowadzania po trasach turystycznych.

- W ramach warsztatów proponujemy też m.in. zajęcia związane z obsługą tabletów i smartfonów, tak by seniorzy nauczyli się z nich korzystać, a potem pomogli nam testować funkcjonalność aplikacji z myślą o osobach mniej obeznanych z tego typu sprzętem - zaznaczyła Miler.

Arteria wciąż szuka materiałów, które wzbogacą
Arteria wciąż szuka materiałów, które wzbogacą
Źródło: Arteria

Powstaną też 4 słuchowiska

W ramach obecnej edycji projektu – obok aplikacji multimedialnej, powstaną też cztery słuchowiska opowiadające m.in. o zawodach związanych ze stocznią i publikacja książkowa, która zawierać będzie m.in. fragmenty wywiadów i artykuły podsumowujące projekt „Stocznia jest kobietą”. Przygotowane zostanie także cyfrowe archiwum.

Fundacja prowadzi też warsztaty dla seniorów
Fundacja prowadzi też warsztaty dla seniorów
Źródło: B. Kociumbas | Arteria

- Mamy już 30 wywiadów dotyczących stoczni, trzydzieści kolejnych mamy nadzieję nagrać w tym roku. Posiadamy bardzo dużo zdjęć, dyplomów, i innych dokumentów, które przekazują nam pracownicy stoczni. Te wszystkie materiały trafią do archiwum – zapowiedziała Miler.

„Stocznia jest kobietą” już po raz trzeci

W dwóch wcześniejszych edycjach projektu „Stocznia jest kobietą”, w które zaangażowani byli głównie przedstawiciele młodego pokolenia, powstał już m.in. audioprzewodnik po terenach postoczniowych oraz dwa słuchowiska, w których pracownicy (najczęściej byli) gdańskiej stoczni opowiedzieli o wodowaniach statków oraz kobietach pracujących w stoczni.

Zarówno audioprzewodnik, jak i plik ze słuchowiskami można pobrać m.in. ze strony internetowej stowarzyszenia. Tam też zostanie udostępniona aplikacja.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: aa / Źródło: PAP

Czytaj także: