Sopot będzie usuwać hulajnogi elektryczne pozostawione w niedozwolonych miejscach i będzie to robić na koszt właścicieli tych pojazdów. Miasto wprowadziło w czwartek przepisy, które pozwalają skuteczniej walczyć z chodnikowymi zawalidrogami.
Pracownicy Zarządu Dróg i Zieleni od piątkowego poranka zbierają z ulic miasta elektryczne hulajnogi pozostawione w miejscach niedozwolonych. Jest ich sporo - w mieście oprócz użytkowników prywatnych działa kilka firm-operatorów, które wynajmują takie urządzenia. Są one bardzo popularne wśród turystów.
Nie wszyscy użytkownicy hulajnóg dbają, by pozostawić je w lokalizacjach do tego przeznaczonych. Miasto już w ubiegłym roku wyznaczyło miejsca postojowe dla tych urządzeń. Mimo to można je znaleźć porzucone właściwie wszędzie - w przejściach, na chodnikach, trawnikach, a zwłaszcza w okolicach słynnego sopockiego mola.
W związku z tym problemem rada miasta uchwaliła przepisy umożliwiające usuwanie z ulic nieprawidłowo zaparkowanych hulajnóg elektrycznych i urządzeń wspomagających ruch. Weszły one w życie w czwartek 29 lipca.
Kary za pozostawianie hulajnóg w niedozwolonych miejscach
- Teraz, gdy weszła w życie uchwała, będziemy mogli wymagać i skutecznie egzekwować od użytkowników i operatorów przestrzeganie porządku. Oczekuję, że operatorzy wezmą większą odpowiedzialność za swoich klientów i będą szybciej reagować na niewłaściwie zaparkowane lub porzucone i zagrażające bezpieczeństwu hulajnogi - mówi nam Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu. Miasto wyznaczyło także miejsca, gdzie kategorycznie nie należy pozostawiać hulajnóg - są to między innymi okolice sopockiego mola czy popularny deptak zwany Monciakiem.
Za pozostawienie hulajnogi lub innego urządzenia transportu osobistego właściciel zapłaci tyle, ile za pozostawiony w niedozwolonym miejscu rower, czyli 123 złote za holowanie oraz 23 złote za każdą dobę przechowywania na parkingu strzeżonym.
Działania Sopotu to kolejny etap porządkowania przepisów po nagłym wzroście popularności elektrycznych hulajnóg wśród użytkowników dróg. Ogólnopolskie przepisy regulujące ruch hulajnóg i urządzeń transportu osobistego weszły w życie 20 maja 2021 roku.
Źródło: TVN24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: tvn24