Władze Sopotu chcą jeszcze w tym roku zbudować na falochronie mola platformę widokową. Ma mieć około 25 metrów długości i wznosić się na ok. metr nad poziomem pomostu. Dzięki temu spacerowicze będą mogli swobodnie oglądać morze i sopocką marinę.
Platforma ma zostać zainstalowana na końcu zewnętrznego falochronu, czyli prostopadłej do drewnianego pomostu konstrukcji, która chroni molo oraz działającą przy nim przystań jachtową przed naporem fal. - Z tego miejsca jest świetny widok zarówno na morze, jak i na marinę – wyjaśniła Magdalena Jachim, rzecznik prasowy sopockiego magistratu.
Dodała, że platforma ma też poprawić bezpieczeństwo spacerowiczów, bo dotąd wielu z nich, chcąc popatrzeć na otwarte morze, wspinało się na niemal pionową betonową konstrukcję falochronu oddzielającą od wody.
Drewniane schody za 100 tys.
Konstrukcja będzie miała formę szerokich schodów, co sprawi, że spacerowicze będą mogli przysiąść na stopniach, by podziwiać widoki. Zdaniem pracowników magistratu drewniana platforma będzie kosztowała około 100 tys. zł. Jeśli ogłoszony właśnie przetarg zostanie rozstrzygnięty zgodnie z planem, to platforma powinna powstać już w listopadzie tego roku.
Wizytówka i symbol Sopotu
Molo, które jest najdłuższym drewnianym pomostem w Europie, stanowi wizytówkę i symbol Sopotu.
Składa się z dwóch części: drewnianej i lądowej. Pierwsza spacerowa, ta najbardziej znana, obejmuje, oprócz głównego pomostu (511,5 m z czego 458 m wchodzi w głąb Zatoki Gdańskiej), pokłady dolne oraz pokład boczny, które umożliwiają przybijanie statków pasażerskich. Przy głowicy molo od 2011 r. działa przystań jachtowa, która może pomieścić do 100 jednostek.
Pierwszy sopocki pomost zbudowano w 1827 r.
31,5 metra miał pierwszy sopocki pomost, który został wybudowany w 1827 r. Do końca XIX wieku molo zostało wydłużone do 150 metrów, by w roku 1910 osiągnąć 315 metrów. Obecny kształt obiektu został nadany w 1928 r. po największej w historii obiektu przebudowie zainicjowanej rok wcześniej z okazji 25-lecia miasta i 100-lecia mola.
Fontanna, latarnia morska czy muszla koncertowa
Część lądowa mola, czyli Skwer Kuracyjny ma powierzchnię 20 tys. metrów kwadratowych. Znajdują się na nim m.in. zabytkowa fontanna, latarnia morska z punktem widokowym oraz muszla koncertowa. Na placu mogą być organizowane imprezy masowe do 6 tysięcy osób, a zimą funkcjonuje tu sztuczne lodowisko.
Molo stanowi wizytówkę i symbol Sopotu:
Autor: ws/ran/kwoj / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: molo.sopot.pl | TVN24