Dziesięć tysięcy młodych gdańszczan skorzystało z programu edukacji morskiej. W ramach projektu wszyscy uczniowie klas pierwszych gimnazjów poznają swoje miasto od strony wody oraz jego morską historię. Właśnie rozpoczęła się czwarta edycja programu.
Rejsy odbywają się w maju i czerwcu oraz we wrześniu. Uczniowie odbywają je pod okiem instruktorów na pięciu wynajętych jachtach. - Program jest realizowany w sumie w ciągu ponad 70 dni danego roku i co roku bierze w nim udział ponad trzy tysiące młodych ludzi - tłumaczy Mateusz Kusznierewicz. Mieszkający w Gdańsku żeglarz jest pomysłodawcą projektu, a od tego roku także prezesem Fundacji Gdańskiej realizującej przedsięwzięcie.
Poznają tradycję morską
Każdy rejs z gimnazjalistami na pokładzie rozpoczyna się w gdańskiej marinie, a jego trasa wiedzie Motławą, przez tereny stoczniowe aż na Zatokę Gdańską. Po drodze sternicy opowiadają uczniom o mijanych obiektach związanych z morską tradycją Gdańska, a na Zatoce gimnazjaliści uczą się stawiać żagle i sterować jachtem poznając przy tym podstawowe zasady bezpieczeństwa, których trzeba przestrzegać na wodzie.
Na koniec każdy uczeń otrzymuje dyplom ukończenia kursu a także specjalną książeczkę, w której zawarte jest kompendium wiedzy przekazanej w czasie zajęć. Uczniowie dostają też informator, z którego dowiadują się, w jaki sposób mogą dalej realizować żeglarską pasję. - Próba zarażenia młodych ludzi ideą żeglowania jest - obok przekazania konkretnej wiedzy, jednym z celów programu - wyjaśnił Kusznierewicz.
W tym roku wszyscy gimnazjaliści otrzymają też specjalną kartę ważną do 26. roku życia, która da im zniżki przy zakupie sprzętu żeglarskiego oraz korzystaniu z usług związanych z tym hobby.
10 tys. uczniów przepłynęło 24 tys. mil morskich
Gdański program edukacji morskiej realizowany jest od 2010 roku. Koszty tej akcji pokrywa miasto i sponsorzy. Jak dotąd z programu skorzystało ponad 10 tysięcy młodych gdańszczan, a jachty biorące udział w lekcjach na wodzie przepłynęły już w sumie ponad 24 tys. mil morskich.
Nieodłącznym elementem programu jest też ogólnopolski konkurs ekologiczny skierowany do uczniów gimnazjów i liceów. Tegoroczna edycja będzie przebiegać pod hasłem "Nie lej wody!".
Film o ekologii
Uczestnicy skupieni w 2-5 osobowych grupach, będą mieli za zadanie nakręcić krótki film propagujący dbałość o zasoby wody na Ziemi. Trzy najlepsze drużyny w nagrodę popłyną na tygodniowy rejs po Zatoce Gdańskiej żaglowcem Generał Zaruski - historycznej jednostce odbudowanej przez samorząd Gdańska.
Konkurs organizowany jest pod patronatem Ministerstwa Środowiska. Wiceminister tego resortu Stanisław Gawłowski obecny na inauguracji programu przypomniał, że rok 2013 został ogłoszony przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Współpracy w Dziedzinie Wody.
Autor: md//kv / Źródło: PAP