Nieudany przetarg oznacza, że w tym roku nie zostanie podwyższona stojąca w gdańskim Parku Oliwskim palmiarnia. Prace są konieczne, bo 17-metrowa palma nie mieści się już w obiekcie. W oczekiwaniu na rozbudowę, liście rośliny będą podcinane.
Palma daktylowa trafiła do Gdańska ok. 180 lat temu jako pamiątka z wypraw jednego z gdańskich cystersów. Jest najstarszym takim drzewem w Europie hodowanym w sztucznym środowisku. Początkowo rosła w doniczce, ale z upływem czasu trzeba było wkopać ją w ziemię i wybudować oranżerię, która z czasem była rozbudowywana. Obecna palmiarnia ma ok. 15 m wysokości, a liście w górnych partiach rośliny już dwa razy wypchnęły szybki w szklanym dachu budowli.
Oranżeria "urośnie" o 20 metrów
Opiekujący się palmiarnią gdański Zarząd Dróg i Zieleni (ZDiZ) zlecił specjalistom z Politechniki Gdańskiej ekspertyzę, która miała wskazać, czy jest możliwa rozbudowa istniejącego obiektu, czy też trzeba postawić nowy. Eksperci orzekli, że fundamenty i stalowa konstrukcja budynku są w na tyle dobrym stanie, że wystarczy przedłużyć słupy stanowiące serce konstrukcji i przykryć je nową fasadą oraz dachem. Palmiarnia zostałaby w ten sposób podwyższona do 20 metrów.
Prace przy rozbudowie palmiarni planowano rozpocząć w połowie czerwca i zakończyć w sierpniu, a przeprowadzić je miała firma, która wygra w przetargu. - Niestety okazało się, że jedyny oferent, który zgłosił się do postępowania, zaproponował cenę dużo wyższą niż ta, jaką mieliśmy zaplanowaną w budżecie – powiedziała Katarzyna Kaczmarek, rzeczniczka ZDiZ.
Będzie drugi przetarg
Jak wyjaśniła, przetarg zostanie ogłoszony powtórnie, ale – jeśli wyłoni on zwycięzcę, to i tak same prace zostaną wykonane dopiero w przyszłym roku.
- W trakcie prac musi zostać rozebrana dotychczasowa fasada i dach: aby nie narazić ciepłolubnych roślin z palmiarni na przemarznięcie, roboty muszą być wykonane między czerwcem a sierpniem – poinformowała. Kaczmarek.
Rzeczniczka dodała też, że do momentu, gdy obiekt zostanie rozbudowany, liście palmy rekordzistki tak jak dotąd będą podcinane. Zapewniła, że takie zabiegi - umiejętnie wykonane, nie zaszkodzą roślinie.
Zabytkowa palmiarnia
Park Oliwski to najbardziej znany i reprezentacyjny park w Gdańsku. Jego historia związana jest z zakonem cystersów, którzy w XII w. założyli w Oliwie klasztor, przy którym z czasem powstał ogród, a następnie park.
Pierwsza palmiarnia pojawiła się w Parku w XVIII wieku. Od tego czasu obiekt wielokrotnie przebudowywano. Jako element zespołu pocysterskiego palmiarnia została wpisana w 1971 r. do rejestru zabytków. Obecna budowla powstała w 1985 r. Udostępniana jest zwiedzającym od maja do października. Wewnątrz, w warunkach zbliżonych do naturalnych, oprócz palm żyją m.in. aloesy, agawy, araukarie, bananowce, fikusy, filodendrony, kaktusy, opuncje, storczyki i sagowce. Największa atrakcja palmiarni – palma daktylowa, może urosnąć nawet do 25 metrów. Do takiej wysokości dorastają palmy daktylowe w naturalnym środowisku.
Tutaj jest Park Oliwski:
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: aa/b / Źródło: TVN 24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: CCO1.0/Artur Andrzej/Wikipedia