Pochylone, stoczniowe żurawie i spokojne wody Zatoki Gdańskiej - takie widoki można podziwiać wdrapując się na Kazimierza. Chodzi o wieżowy zbiornik wodny, który właśnie stanął na Wyspie Sobieszewskiej. Konstrukcja wielkości dziewięciopiętrowego bloku będzie nie tylko dostarczać wodę mieszkańcom, ale i niezapomniane wrażenia turystom, którzy będą mogli zobaczyć okoliczną panoramę z tarasu.
Nowy zbiornik ma przede wszystkim zapewnić odpowiednie ciśnienie wody dla mieszkańców Wyspy Sobieszewskiej. Ta 30-metrowa konstrukcja może pomieścić nawet 600 m sześć. wody.
Rzuć okiem na wyspę
Okazuje się, że wieża to nie lada gratka dla turystów, którzy w końcu będą mogli podziwiać okoliczne zielone lasy czy Zatokę Gdańską. Z oddali zobaczą również stoczniowe dźwigi. Wszystko dzięki tarasowi widokowemu, który znajduje się na wysokości 45 m.n.p.m.
W tym sezonie wieża będzie dostępna dla zwiedzających od 9 września do 3 października. Dziennie będzie mogło na nią wejść pięć grup liczących od 10 do 15 osób. Szacuje się, że tylko w tym roku zbiornik i widok z tarasu może zobaczyć ok. 1,2 tys. osób. W przyszłym sezonie, gdy wieża będzie otwarta od maja do września, może to być nawet 6 tys. osób.
Budowali go rok
Budowa wieżowego zbiornika wody rozpoczęła się w styczniu 2014 roku. Inwestycja kończy drugi etap gdańskiego projektu wodno-ściekowego, w ramach którego zbudowano magistralę wodociągową, dzięki której w 2013 r. Wyspa Sobieszewska została włączona do wodociągu centralnego, do ujęcia głębinowego w Lipcach.
Dzięki tej inwestycji teraz 100 proc. wody pitnej w Gdańsku spełnia restrykcyjne wymogi jakościowe (zarówno krajowe, jak i europejskie). Budowa zbiornika kosztowała 8 mln zł.
Projekt był dofinansowywany ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
"Gdański Szlak Wodociągowy"
Zbiornik wody Kazimierz ma być jednym z obiektów, które tworzyć będą "Gdański Szlak Wodociągowy" pokazujący historię wodociągów w mieście. Oprócz współczesnego zbiornika na szlaku znajdą się też trzy zabytkowe obiekty, czyli zbiorniki wody: "Stara Orunia" i "Stary Sobieski" oraz przepompownia Jelitkowska. Wszystkie one są elementami dawnej infrastruktury wodociągowej w Gdańsku.
Patronem zbiornika na Wyspie Sobieszewskiej jest Kazimierz Behlke. To ważna postać dla rozwoju infrastruktury Gdańska. Pan Kazimierz przepracował 39 lat w gdańskich wodociągach, w tym większość czasu jako pracownik Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Gdańsk (34 lata), a ostatnie 5 lat jako pracownik Spółki Saur Neptun Gdańsk S.A. Pan Kazimierz Behlke zmarł 15 sierpnia 2013 r. pozostając na zawsze w pamięci wszystkich osób, które miały zaszczyt z nim współpracować.
Spółka Gdańska Infrastruktura Wodno-Kanalizacyjna, która przygotowuje szlak twierdzi, że może być on jednym z pierwszych w kraju na taką skalę. Dla zwiedzających może być udostępniony pod koniec przyszłego roku.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: aa/sk / Źródło: PAP/TVN 24
Źródło zdjęcia głównego: gdansk.pl