Tymczasowe szpitale, które mają pomóc w walce z epidemią COVID-19, mają powstać w każdym mieście wojewódzkim - przekazał w poniedziałek minister zdrowia. Chociaż oficjalne decyzje co do miejsc jeszcze nie zapadły, to już pojawiają się pierwsze informacje o tym, gdzie takie placówki powstaną.
Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał na poniedziałkowej konferencji, że premier Mateusz Morawiecki wydał polecenie dotyczące przygotowania planów budowy szpitali tymczasowych w każdym mieście wojewódzkim. Podkreślał, że bardziej narażone na wzrost zakażeń są obecnie województwa: mazowieckie, małopolskie i wielkopolskie.
- To są miejsca, w których te projekty będą w pierwszej kolejności realizowane - przekazał Niedzielski.
Minister zdrowia już wcześniej informował, że resort przygotowuje koncepcję szpitali tymczasowych w miastach wojewódzkich, które mają pomóc w walce z epidemią COVID-19. Szpitale tymczasowe mają dopełnić istniejącą infrastrukturę - chodzi o zwiększenie dostępności łóżek.
Niedzielski dodał, że plany dotyczące szpitali tymczasowych będą doprecyzowane w perspektywie tygodnia, dwóch.
- W pierwszej kolejności analizujemy puste budynki po szpitalach bądź hale wystawowe. Mamy bardzo dokładny przegląd infrastruktury, który był robiony przez cały weekend przez wojewodów i dyrektorów oddziałów wojewódzkich NFZ - powiedział minister. Nie chciał jednak informować o konkretnych lokalizacjach, ponieważ - jak zaznaczył - mają one charakter oferty. Chociaż żadne decyzje jeszcze nie zapadły, pojawiają się już wstępne informacje o tym, gdzie takie szpitale mogą powstać.
Gdzie powstaną szpitale?
Warszawa
Minister zdrowia przekazał, że w Warszawie rozpatrywane są dwie lokalizacje. Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk poinformował w poniedziałek, że pierwszy szpital tymczasowy dla chorych na COVID-19, już powstaje na Stadionie Narodowym w Warszawie i będzie mieścił 500 łóżek, z czego 50 łóżek OIOM-owych. Jak dowiedział się z kolei tvn24.pl, za powstanie nowego szpitala odpowiedzialny jest Artur Zaczyński, obecnie wicedyrektor ds. medycznych warszawskiego szpitala MSWiA. Pierwsi pacjenci mają być przyjęci w piątek.
Druga potencjalna lokalizacja to hala Torwar.
Kraków
Joanna Paździo, rzeczniczka wojewody małopolskiego podkreśliła, że w tym momencie za wcześnie jest, by wymieniać konkretne, wstępne propozycje lokalizacji szpitala tymczasowego. - Poinformujemy o takiej lokalizacji w odpowiednim czasie – stwierdziła. Jak zaznaczyła, niezależnie od rozeznania w kwestii potencjalnego szpitala tymczasowego, województwo działa na rzecz zwiększenia liczby łóżek w małopolskich lecznicach - zarówno tych przeznaczonych już dla chorych na COVID-19, jak i tych, które w przyszłości mogłyby przyjmować takich pacjentów.
Jak nieoficjalnie dowiedział się TVN24, szpital może powstać na Expo w Krakowie.
Wrocław
W województwie dolnośląskim rozpatrywanych jest kilka lokalizacji dla tymczasowego szpitala dla chorych na COVID-19. - Nie zapadły jeszcze żadne decyzje w tej kwestii, ale należy się ich spodziewać wkrótce – powiedziała Aleksandra Osman, rzeczniczka wojewody dolnośląskiego.
Dodała, że szczegółowo analizowane są rozwiązania techniczne możliwe w konkretnych lokalizacjach. Według nieoficjalnych informacji, jednym z branych pod uwagę miejsc jest wrocławska Hala Stulecia.
Poznań
Również w Poznaniu żadne decyzje jeszcze nie zapadły. Tomasz Stube, rzecznik wojewody wielkopolskiego nie informuje o tym, jakie miejsca są brane pod uwagę.
Zdaniem prof. dr hab. n. med. Pawła Chęcińskiego, ordynatora Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Angiologii szpitala MSWiA w Poznaniu szpital polowy dla osób zakażonych koronawirusem można stworzyć w pustych teraz halach Międzynarodowych Targów Poznańskich.
Taką lokalizację wskazuje też Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.
Gdańsk
Jak dowiedział się TVN24,w województwie pomorskim szpital tymczasowy powstanie w Gdańsku i prawdopodobnie będzie uruchomiony w Amber Expo. Nie ma jeszcze jednak jeszcze oficjalnej decyzji w tej sprawie.
Katowice
Jak przekazała rzeczniczka Urzędu Miasta w Katowicach, Urząd Wojewódzki poinformował magistrat, że biorą pod uwagę możliwość przekształcenia na szpital tymczasowy Spodka i Międzynarodowego Centrum Kongresowego. Nie zapadły jednak w tej kwestii żadne decyzje, nie podjęto też żadnych działań.
Opole
Jak poinformowała Katarzyna Oborska–Marciniak, rzeczniczka prasowa Miasta Opole, służby wojewody opolskiego są zainteresowane powstaniem szpitala tymczasowego w Opolu. Miałby się on znajdować w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym. Miałoby się tam znaleźć 200 miejsc.
Tutaj również na razie nie podjęto jednak wiążących decyzji.
Szef MZ: budowa szpitali tymczasowych obciąży MON i MSWiA
Minister zdrowia mówił na poniedziałkowej konferencji prasowej, że w budowę szpitali tymczasowych w każdym mieście wojewódzkim zaangażowane będą wszystkie resorty.
- Bardzo się cieszę, że walka z COVID nie jest tylko domeną ministra zdrowia, to jest praca zespołowa, której przewodzi pan premier Morawiecki - zaznaczył Niedzielski. Podkreślił, że budowa szpitali tymczasowych w największym stopniu obciąży struktury Ministerstwa Obrony Narodowej i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
- To szpitale, które podlegają tym dwóm resortom będą brały na siebie ciężar odpowiedzialności za budowę i funkcjonowanie szpitali tymczasowych - dodał. Jak zaznaczył Niedzielski, ogromną rolę w budowie szpitali tymczasowych będzie odgrywała także kancelaria premiera. - Pan minister Michał Dworczyk, który jest zaangażowany bezpośrednio w przygotowanie tych projektów dotyczących budowy szpitali tymczasowych - poinformował szef MZ.
Źródło: TVN24/PAP