Trzy obiekty zabytkowe z XIX i XX wieku i jeden współczesny mają utworzyć "Gdański Szlak Wodociągowy", pokazujący historię wodociągów w mieście. Turystyczny szlak może być gotowy pod koniec przyszłego roku.
Trzy zabytkowe obiekty, czyli zbiorniki wody: "Stara Orunia" i "Stary Sobieski" oraz przepompownia Jelitkowska są elementami dawnej infrastruktury wodociągowej w Gdańsku.
– Szlak może być jednym z pierwszych w kraju na taką skalę – poinformowała Anna Nawała rzeczniczka spółki Gdańska Infrastruktura Wodno-Kanalizacyjna.
Zachowały się oryginalne, zabytkowe wyposażenia
Zbiornik "Stary Sobieski" zbudowany w 1911 był eksploatowany do 1978 roku; posiada m.in. oryginalną komorę zasuw z fragmentami rurociągu, pochodzącą z tego zbiornika. Zbiornik "Stara Orunia" został zbudowany w 1869 roku wraz z uruchomieniem ujęcia wody w Pręgowie. Jest to zbiornik jednokomorowy, w którym na odpływie zachował się kosz ssawny filtrujący wodę. W przepompowni Jelitkowskiej pochodzącej z przełomu XIX i XX wieku i już nieeksploatowanej zachowało się m.in. oryginalne, zabytkowe wyposażenie obiektu.
Zbiornik jak "podziemne miasto"
Rzeczniczka wyjaśniła, że np. zbiornik "Stara Orunia" jest ogromnym obiektem podziemnym przypominającym "podziemne miasto". Dawniej służył do magazynowania zapasów wody pitnej dla mieszkańców.
Punkt widokowy na zbiorniku
Czwartą, współczesną częścią szlaku, będzie zbiornik wieżowy na Wyspie Sobieszewskiej o wysokości 33 metrów, na tarasie którego powstanie punkt widokowy, który może być otwarty już w tym roku. Zbiornik powstaje w ramach drugiego etapu gdańskiego projektu wodno-ściekowego. - To będzie bardzo ciekawy obiekt położony w atrakcyjnym miejscu na Wyspie Sobieszewskiej na ulicy Lazurowej - tłumaczy Nawała.
Gdańskie wodociągi należały do najlepszych w Europie
Nawała podała, że ideą tworzenia szlaku i udostępnienia zabytkowych obiektów zwiedzającym jest pokazanie, że gdańskie wodociągi należały do najbardziej rozwiniętych w Europie. Zapewniła, że spółka stara się zabezpieczać wszystkie historyczne obiekty i elementy wodociągów. Podała, że jednym z ostatnich najbardziej atrakcyjnych znalezisk są drewniane rury, latryny, beczki drenażowe odkryte w ubiegłym roku podczas badań archeologicznych przy Długich Ogrodach w Gdańsku. Drewniane elementy wodociągowej infrastruktury obecnie są konserwowane w Toruniu i mają być jedną z ekspozycji na szlaku.
Obecnie obiekty są zabezpieczane i przygotowywane do zwiedzania. W spółce powstał specjalny zespół, który ma przygotować obiekty do zwiedzania. Zespół m.in. przygotował plan przystosowania obiektów do zwiedzania i umieszczenia ekspozycji, a obecnie poszukuje eksponatów związanych z historią wodociągów.
Szlak może być otwarty zwiedzającym pod koniec przyszłego roku. Punkt widokowy na zbiorniku w Sobieszewie może być udostępniony już w tym roku.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: ws / Źródło: PAP