Gdańsk, Kraków i Warszawa są wśród finalistów konkursu "Major Challange" dla innowacyjnych miast Europy. O główną nagrodę, czyli 5 mln euro, powalczy 21 europejskich miast z 11 krajów.
- Miasta zaprezentowały odważne i kreatywne pomysły, które mogą poprawić jakość życia w Europie i na świecie - napisał w oświadczeniu Michael Bloomberg. Były burmistrz Nowego Jorku jest sponsorem nagrody.
Do 31 stycznia br. uczestnicy mieli przedstawić projekty, które mogłyby pomóc w rozwiązaniu największych problemów społecznych i gospodarczych Europy, takich jak np. bezrobocie młodych, starzejące się społeczeństwa czy zanieczyszczenie środowiska. Miasta prześcigają się w pomysłach.
Chcemy stworzyć platformę
Władze Gdańska złożyły aplikację ostatniego dnia i udało im się zakwalifikować. Na początku urzędnicy pracowali nad trzema własnymi pomysłami. Wtedy pojawiła się grupa uczniów z III Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku.
– Chcemy stworzyć elektroniczną platformę, która pozwoli mieszkańcom zgłaszać propozycje na inwestycje bądź inne działania, które mogłoby zrealizować miasto – powiedział Lech Gorlewicz, jeden z pomysłodawców projektu.
Mieszkańcy będą mogli opisywać swoje pomysły, a inni użytkownicy będą mogli je oceniać. Jeśli uzyskają wymaganą liczbę głosów, urzędnicy będą musieli sprawdzić możliwość ich realizacji. – To bardzo uniwersalny pomysł, dlatego mamy nadzieję, że wygramy. Taki system można wprowadzić w każdym europejskim mieście – poinformował Tomasz Nadolny z Kancelarii Prezydenta Miasta.
Kraków i Warszawa też powalczą
Do czołówki miast, które walczą o nagrody trafił również Kraków. Miasto zaproponowało m.in. wprowadzenie jednolitego systemu opłat, który miałby przekonać mieszkańców do wyboru bardziej ekologicznych środków transportu.
Tymczasem Warszawa znalazła się w finale dzięki systemowi powiadomień dźwiękowych, pomagających osobom niewidomym i niedowidzącym poruszać się po mieście.
Mają konkurencję
Wśród miast, które zgłosiły się do konkursu jest także Amsterdam, który zamierza stworzyć grę w internecie. Miałby pomóc młodym bezrobotnym znaleźć pracę w Europie. W finale jest też Londyn, który wykorzystując nowe technologie chce pomóc mieszkańcom dbać o swoje zdrowie.
Madryt zaproponował sposób na tworzenie energii z ciepła generowanego przez podziemną infrastrukturę, np. metro. Barcelona chce polepszyć jakość życia osób starszych, tworząc sieć wsparcia dla każdej z nich.
Teraz finaliści mają czas na doszlifowanie swoich propozycji. Zwycięzcę, który otrzyma nagrodę główną, poznamy jesienią. Wówczas wręczone zostaną też cztery dodatkowe nagrody w wysokości 1 mln euro.
Wyniki jesienią
Uczestnicy konkursu poznają wyniki dopiero jesienią. Do tego czasu nie mogą zrealizować swoich pomysłów. Oprócz głównej nagrody w wysokości 5 mln euro, przewidziano także 4 wyróżnienia – każe to 1 mln euro. – W Gdańsku pieniądze posłużyłyby do wdrożenia naszego pomysłu – wspomniał Nadolny.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: aa/PAP / Źródło: TVN 24 Pomorze/PAP
Źródło zdjęcia głównego: gdansk.pl