Kryminalni z Bydgoszczy zatrzymali 43-letniego Bogdana B., który miał organizować przemyt imigrantów przez teren Polski. Mężczyzna usłyszał już zarzuty. Decyzją sądu trafił do aresztu.
Do widowiskowego zatrzymania 43-letniego Bogdana B. doszło w poniedziałek 21 grudnia w Gdańsku, gdzie mężczyzna mieszka. Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy zaskoczyli mężczyznę, gdy podjechał na stację benzynową, by zatankować.
Jak przekazuje nam Andrzej Kukawski z Prokuratury Okręgowej w Toruniu, 43-latek usłyszał zarzuty udziału w okresie od 24 października do 1 grudnia 2021 roku w zorganizowanej grupie przestępczej. – Jej celem było popełnianie przestępstw w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, polegających na organizowaniu przekraczania granicy Rzeczypospolitej Polskiej wbrew przepisom, umożliwiania migrantom przemieszczania się z granicy polsko-białoruskiej do granicy niemiecko-polskiej. To zarzuty z artykułu 258 paragraf 1 kodeksu karnego – informuje Kukawski.
38-latka z zarzutami
B. miał kierować działaniami czterech osób, które pomagały migrantom przedostać się przez granicę z Białorusią, a następnie transportowały ich samochodami przez terytorium Polski. W ten sposób miano przewieźć przynajmniej 61 obcokrajowców. – Podejrzany nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów. Skorzystał z prawa do odmowy składania wyjaśnień – dodaje Kukawski.
Jeden z takich transportów został zatrzymany pod koniec października w Lubiczu Dolnym koło Torunia. 38-letnia kobieta kierowała samochodem, w którym przebywało 42 imigrantów z Iraku. Usłyszała zarzuty narażenia na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia przewożonych osób, a także pomocy w nielegalnym przekroczeniu granicy kraju oraz czerpania korzyści majątkowej w umożliwieniu i ułatwianiu cudzoziemcom nielegalnego pobytu na terenie Polski.
Bogdan B. był już wielokrotnie karany, w tym za przestępstwa przeciwko mieniu. Prokurator, powołując się na obawę matactwa oraz grożącą mu surową karę, skierował do Sądu Rejonowego w Toruniu wniosek o zastosowanie wobec zatrzymanego tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Jednocześnie, na poczet grożących podejrzanemu kar, jego samochód osobowy został zabezpieczony przez sąd.
Przekroczenia granicy - statystyki Straży Granicznej
"W dn. 27.12 granicę próbowało nielegalnie przekroczyć 68 cudzoziemców" - poinformowała we wtorek na Twitterze Straż Graniczna.
Dodano, że "na odcinku chronionym przez placówkę SG w Mielniku grupa 24 osób siłowo forsowała granicę, a na odcinkach PSG w Narewce, Białowieży oraz Czeremsze grupy osób podchodziły pod granicę".
Od początku roku Straż Graniczna zanotowała prawie 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W listopadzie odnotowano 8,9 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w październiku 17,5 tys., we wrześniu 7,7 tys., zaś w sierpniu 3,5 tys.
Od 1 grudnia do 1 marca 2022 r. na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego.
Źródło: TVN24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: KWP w Bydgoszczy