Odnalezienie reliktów willi podoficerskiej, odsłonięcie w całości budynku gospodarczego Wojskowej Składnicy Tranzytowej czy precyzyjna lokalizacja pozostałości schronu amunicyjnego to cele kolejnego etapu badań archeologicznych na Westerplatte w Gdańsku. Archeolodzy zajmą się też poszukiwaniem szczątków legionisty Mieczysława Krzaka oraz stanowiska polskiej armaty polowej. Prace badaczy potrwają do listopada.
9 maja br. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku rozpoczęło kolejny, dziesiąty już etap badań archeologicznych na Westerplatte. Prace planowo potrwają do 7 listopada br. W ciągu sześciu miesięcy muzealni archeolodzy przebadają obszar o łącznej powierzchni 1 405 mkw.
Jak informują muzealnicy, "celem kolejnego etapu prac jest odkrycie i udokumentowanie reliktów willi podoficerskiej wraz z wartownią nr 3, odsłonięcie w całości budynku gospodarczego Wojskowej Składnicy Tranzytowej (tzw. Mikołajewa), zarejestrowanie przebiegu i stanu zachowania betonowego fundamentu północnego odcinka tzw. czerwonego muru wyznaczającego granicę WST oraz precyzyjne zlokalizowanie reliktów schronu amunicyjnego nr 9". Archeolodzy będą kontynuować też poszukiwania stanowiska polskiej armaty polowej (tzw. putiłówki) oraz szczątków legionisty Mieczysława Krzaka poległego w okolicy placówki Fort. "Ponadto w rejonie placówki zostaną założone sondaże badawcze w celu rozpoznania zasięgu polskich stanowisk strzeleckich. Wykopy sondażowe zaplanowano również w miejscach wytypowanych na podstawie analizy archiwalnych fotografii i wyników badań geofizycznych w pobliżu budynku gospodarczego 'Mikołajewa'" – poinformowało Muzeum II Wojny Światowej.
Dodatkowo w ramach obecnego etapu badań archeologicznych, podobnie jak przy poprzednich pracach, na obszarze 1 ha poszukiwane będą drobne zabytki metalowe z użyciem wykrywaczy metali.
11 hektarów oczyszczonych z materiałów wybuchowych
Jak dotąd, w ramach dziewięciu poprzednich etapów badań, prowadzonych na Westerplatte, szczegółowo przebadano obszar o powierzchni 5781,4 mkw. Z materiałów wybuchowych i niebezpiecznych pochodzenia wojskowego oczyszczono natomiast teren o wielkości ponad 11 ha.
"Przeprowadzono również nadzór archeologiczny nad budową cmentarza Żołnierzy Wojska Polskiego, a od jesieni 2022 r. realizowany jest nadzór związany z modernizacją i przystosowaniem budynku byłej elektrowni WST do celów wystawienniczych" – podano w komunikacie.
Źródło: MIIWŚ
Źródło zdjęcia głównego: MIIWŚ