Lech Wałęsa złożył kwiaty pod Bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej, później odbyło się jej uroczyste otwarcie. To właśnie z tej bramy w 1980 roku Lech Wałęsa ogłosił zakończenie protestu i powstanie pierwszego w bloku komunistycznym niezależnego związku zawodowego. Gdańsk świętuje 40. rocznicę Porozumień Sierpniowych.
Uroczystości 40. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych rozpoczęły się przed godziną 10. W obchodach udział biorą między innymi prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, marszałek Senatu Tomasz Grodzki oraz bohaterowie tamtych wydarzeń, m.in. Lech Wałęsa. Bogdan Lis i Henryka Krzywonos.
Jego zdaniem "nigdy nie mieliśmy w takiej walce i takich osiągnięciach (...) takiej przyjaźni, jak wtedy stworzyliśmy". - Kto to popsuł? - pytał były prezydent.
Głos zabrali również marszałek Senatu Tomasz Grodzki, były antykomunistyczny opozycjonista Władysław Frasyniuk, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności Basil Kerski i Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
- 40 lat temu Solidarność dała nam poczucie wspólnoty. Kiedy dzisiaj o tym myślimy, była niczym pragnienie czegoś rajskiego. Kiedy nieważne były partykularne interesy, ale ważne było dobro wspólne - mówiła Aleksandra Dulkiewicz.
Później Wałęsa złożył kwiaty pod Bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej i odbyło się jej uroczyste otwarcie. To właśnie z Bramy nr 2 Lech Wałęsa ogłosił zakończenie protestu i powstanie pierwszego w bloku komunistycznym niezależnego od władz i komunistycznej partii związku zawodowego.
Teraz uroczystości przeniosły się do Europejskiego Centrum Solidarności. Tam odbędą się panele, dyskusje i debaty. Będzie można spotkać i porozmawiać z bohaterami tamtych wydarzeń.
O godzinie 20 z kolei na Placu Solidarności zaplanowano organizowany przez miasto wiec solidarności z Białorusią z udziałem Aleksandry Dulkiewicz.
Jedna rocznica, oddzielne obchody
To kolejny już rok, kiedy Miasto Gdańsk z częścią legendarnych działaczy "Solidarności " i obecny NSZZ "Solidarność" świętują oddzielnie. W obchodach organizowanych przez związek udział wezmą między innymi prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.
O godzinie 14.30 zaplanowano złożenie kwiatów pod pomnikiem Anny Walentynowicz przez premiera. Później o godzinie 15 na Placu Solidarności odbędą się uroczystości upamiętniające 40. rocznicę strajków z 1980 roku i powstania NSZZ "Solidarność". Udział w nich wezmą prezydent i premier.
O godzinie 17 zaplanowana jest uroczysta msza w Bazylice p.w. św. Brygidy.
Zapoczątkowali koniec komunizmu w Polsce
Dokładnie 40 lat temu o godzinie 17 w sali BHP Stoczni Gdańskiej podpisane zostało porozumienie między Komisją Rządową a Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym, reprezentującym ponad 700 zakładów z całej Polski.
Delegacja rządowa zgodziła się m.in. na utworzenie nowych, niezależnych, samorządnych związków zawodowych, prawo do strajku, budowę pomnika ofiar Grudnia 1970, transmisje niedzielnych mszy św. w Polskim Radiu i ograniczenie cenzury. Przyjęto też zapis, że nowe związki zawodowe uznają kierowniczą rolę PZPR w państwie; uroczystość podpisania porozumienia transmitowała TVP.
Porozumienie, które podpisali przewodniczący MKS Lech Wałęsa i wicepremier Mieczysław Jagielski, w konsekwencji doprowadziło do powstania NSZZ "Solidarność" - pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej. Porozumienia Sierpniowe i powstanie Solidarności stały się początkiem przemian 1989 roku.
Źródło: TVN24/PAP