"Róbmy wszytko żeby takiej wojny nie było". Łzy i wzruszenia podczas zwiedzania muzeum

Pierwsi zwiedzający na wystawie Muzeum II Wojny Światowej
Pierwsi zwiedzający na wystawie Muzeum II Wojny Światowej
tvn24
Dni otwarte Muzeum II Wojny Światowejtvn24

- Wszystkie możliwe sale powodują ogrom emocji i niesamowite wzruszenie. Nie wyobrażam sobie, że tego muzeum mogłoby nie być - mówiła pani Krystyna, która sama przekazała rodzinne pamiątki na wystawę Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. W weekend muzeum w ramach dnia otwartych mogło obejrzeć w sumie prawie dwa tysiące osób.

- Pokazuje naprawdę jak było i nie pokazuje, że wojna była fajna, a część chciałaby uwierzyć, że wojna była fajna i bohaterska. Nie, wojna jest okrutna i tragiczna. Róbmy wszytko żeby takiej wojny nie było - powiedział Piotr Wasiluk z Gdańska, który w weekend zwiedzał wystawę Muzeum II Wojny Światowej.

Zwiedzający byli pod ogromnym wrażeniem pracy historyków i twórców placówki. - Powiem szczerze, że jesteśmy przerażeni tym co słyszymy, że chcą zamknąć czy zmienić narrację tej wystawy. Przecież nie można zmienić tej wystawy, ona jest tak kompleksowo pokazana - mówiła pani Joanna.

Podkreślała, ze muzeum nie jest tylko dla Polaków. - Tu będą przyjeżdżać ludzie z całego świata i ja uważam, że mamy prawo być dumni - oceniła.

- Przesłałam tu kilka eksponatów, które dziś zobaczyłam na wystawie i one mnie bardzo wzruszyły. Ale tu wszystkie możliwe sale powodują ogrom emocji i niesamowite wzruszenie. Nie wyobrażam sobie, że tego muzeum mogłoby nie być - powiedziała pani Krystyna Pohorecka.

Ministerstwo chce połączenia muzeów

We wtorek Naczelny Sąd Administracyjny uchylił postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z listopada 2016 r. wstrzymujące decyzję MKiDN o połączeniu Muzeum II Wojny Światowej z Muzeum Westerplatte. Tym samym minister kultury dostał zielone światło na połączenie obu placówek.

W związku z powyższym Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało, że będzie kontynuować działania na rzecz połączenia Muzeum II Wojny Światowej i Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.

"1 lutego 2017 roku zostanie utworzona państwowa instytucja kultury - Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Połączenie obu gdańskich placówek o zbliżonym profilu działalności pozwoli zoptymalizować koszty przeznaczane z budżetu państwa na ich funkcjonowanie oraz zwiększyć ich potencjał rozwojowy, a tym samym wzmocnić ich pozycję na muzealnej mapie Polski i świata" - napisano w komunikacie MKiDN.

Będziemy patrzeć na ruchy ministerstwa

- Decyzja sądu niczego nie przesądza, ale stwierdza, że tryb, który rozpoczął minister może być kontynuowany. Pamiętajmy, że jeszcze jest druga skarga, która dotyczy samej istoty połączenia muzeów - powiedział Paweł Adamowicz.

Prezydent Gdańska zaznaczył, że na pewno będzie obserwował postępowanie ministra kultury. Przypomniał też, że minister Gliński na połączenie muzeów nie uzyskał dotychczas pozytywnej opinii Polskiej Rady Muzealnej.

Paweł Adamowicz o decyzji NSA ws. Muzeum II WŚ
Paweł Adamowicz o decyzji NSA ws. Muzeum II WŚtvn24

- Jeśli będą podejmowane działania sprzeczne z intencją jaką kierowaliśmy się przekazując grunt pod budowę Muzeum II Wojny Światowej to nie wykluczam wystąpienia na drogę sądową w celu odebrania darowizny - zapowiedział.

Adamowicz liczy, że ministerstwo pozwoli na otworzenie gotowego już muzeum w takiej formie, jaka jest obecnie. I, że minister nie będzie kierował się krótkowzrocznością i złośliwością i "pozwoli Pawłowi Machcewiczowi i jego ludziom dokończyć to co zaczęli".

Machcewicz: Muzeum przestanie istnieć

- Muszę uszanować każde postanowienie sądu – powiedział dyrektor MIIWŚ prof. Paweł Machcewicz zaznaczając, że NSA nie rozstrzygał o istocie sprawy czyli zasadności decyzji dotyczącej łączenia gdańskich muzeów, a odnosił się jedynie do kwestii wstrzymania wykonania zarządzenia ministra.

- Ja nie zmieniam swojego stanowiska, że minister (decydując o połączeniu placówek – red.) działał z naruszeniem prawa. Zakładam, że także Rzecznik Praw Obywatelskich nie wycofuje się ze swojego stanowiska. Sąd będzie się tym zajmował w przyszłości, natomiast niestety oznacza to (decyzja NSA – red.), że 1 lutego przestaje istnieć dotychczasowe Muzeum II Wojny Światowej i co będzie dalej, tego nie wiemy – powiedział dyrektor.

Machcewicz wyjaśnił, że nie zna konkretnych planów resortu kultury związanych z połączeniem placówek. Z ministrem kultury spotkał się ostatnio w październiku ub.r. na posiedzeniu sejmowej komisji kultury. Dodał, że jest dla niego jasne, iż po 1 lutego on sam zostanie odwołany z funkcji dyrektora, ale ma nadzieję, iż przy tworzeniu nowej instytucji powstającej z połączenia dwóch placówek, "nie zostaną złamane prawa pracowników Muzeum II Wojny Światowej".

Machcewicz podkreślił, że największą satysfakcją dlań jest fakt, iż udało się zakończyć budowę muzeum i prawie sfinalizować montaż wystawy stałej. "Zakończy się on do 31 stycznia, ale udało się pokazać wystawę dziennikarzom, historykom, muzealnikom, a w weekend ponad 2 tys. ludzi obejrzy wystawę. Najważniejsze w tej naszej 8-letniej pracy zostało więc dokonane. Muzeum jest gotowe, mam nadzieję, że będzie przyjmować zwiedzających i że wystawa nie zostanie zmieniona" – mówił przed weekendem.

Dyrektor prof. Paweł Machcewicz: Muzeum II WŚ przestanie istnieć
Dyrektor prof. Paweł Machcewicz: Muzeum II WŚ przestanie istniećtvn24

Sądy o zarządzeniu ministra

W uzasadnieniu wtorkowego postanowienia, Naczelny Sąd Administracyjny wskazał m.in., że WSA w listopadzie 2016 r. nie dokonał oceny, czy zaskarżone zarządzenie ministra o połączeniu muzeów jest jednym z aktów, którymi może zajmować się sąd administracyjny. Ponadto WSA - według NSA - nie rozstrzygnął, czy dyrektor MIIWŚ, który złożył skargę na zarządzenie, posiada legitymację do zaskarżenia takiego zarządzenia we własnym imieniu.

"Należy zaznaczyć, że na obecnym etapie postępowania sądy administracyjne obu instancji zajmowały się wyłącznie kwestią wstrzymania wykonania zarządzenia Ministra, a nie skargami na ten akt" - podkreślono w komunikacie NSA.

NSA zauważył także, że WSA pominął istotną okoliczność dotyczącą zmiany daty połączenia muzeów. Minister kultury zarządzeniem z 23 września 2016 r. zmienił, na wniosek dyrekcji MIIWŚ, termin daty połączenia na 1 lutego 2017 r., aby umożliwić dokończenie budowy muzeum i organizacji ekspozycji.

Rozpoznając zażalenie NSA nie odniósł się do wniosku o wstrzymanie wykonania zaskarżonego zarządzenia wniesionego przez Rzecznika Praw Obywatelskich, dlatego że nie został on rozpoznany przez WSA w Warszawie.

"Łącząc te dwie instytucje, przywracamy stan pierwotny"

Rozporządzenie o połączeniu dwóch gdańskich placówek muzealnych minister kultury i dziedzictwa narodowego wydał 6 września 2016 r. Resort poinformował, że celem tej zmiany jest "optymalne wykorzystanie potencjału placówek o zbliżonym profilu działalności zlokalizowanych w Gdańsku, przy optymalizacji wydatkowania środków finansowych pochodzących z budżetu państwa".

Na początku listopada minister kultury Piotr Gliński podkreślił, że MKiDN chce przywrócić obu muzeom pierwotny cel. - Bo przecież tzw. Muzeum II Wojny Światowej powołane zostało jako Muzeum Westerplatte. Jego celem było opowiadanie Polakom o II wojnie Światowej, a właśnie Westerplatte jest w Gdańsku symbolem tej wojny (...). My, łącząc te dwie instytucje, przywracamy stan pierwotny. Muzeum II Wojny Światowej zbudowane przez naszych poprzedników nikt nie zniszczy, chcemy z tego dorobku skorzystać, łącząc go z Muzeum Westerplatte. Chcemy dopełnić przekaz Muzeum II Wojny Światowej - mówił Gliński.

Budowa trwała kilka lat

Decyzję o budowie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ogłosił we wrześniu 2008 r. rząd Donalda Tuska. Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 zostały powołane przez resort kultury w grudniu 2015 r. W połowie kwietnia 2016 r. ministerstwo zapowiedziało połączenie obu muzeów.

W podziemiu budowanego Muzeum II Wojny Światowej staną czołgi, wagon i torpeda
W podziemiu budowanego Muzeum II Wojny Światowej staną czołgi, wagon i torpedatvn24

Kombatanci i historycy przeciwko połączeniu

Z apelem o powstrzymanie się od połączenia dwóch gdańskich muzeów wystąpiły do ministra kultury m.in. gdańska Rada Miasta, Kolegium Programowe MIIWŚ, Polski Komitet Narodowy Międzynarodowej Rady Muzeów oraz liczni historycy, przedstawiciele środowisk kombatanckich, a także osoby, które przekazały MIIWŚ rodzinne pamiątki.

W najbliższy weekend 28-29 stycznia wystawę stałą Muzeum II Wojny Światowej będą mogli zwiedzać mieszkańcy. Jak poinformował w poniedziałek Machcewicz dwa tysiące dostępnych wejściówek zostało zarezerwowanych na stronie internetowej muzeum w ciągu kilku godzin.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl

Ekspozycja Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Ekspozycja Muzeum II Wojny Światowej w GdańskuMuzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Jedna z największych ekspozycji na świecie będzie w Muzeum II WŚ w Gdańsku
Jedna z największych ekspozycji na świecie będzie w Muzeum II WŚ w GdańskuMuzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Autor: ws/pm / Źródło: TVN24 Pomorze

Pozostałe wiadomości

Publicznie wszyscy mówią, że to jest świetna decyzja, ale już nieoficjalnie jest na razie wyczekiwanie - mówiła dziennikarka "Faktów" TVN Arleta Zalewska o reakcji polityków PiS na kandydaturę Karola Nawrockiego na prezydenta. - "Bez szału, ale do ukształtowania" - to jedna wiadomość od znanego polityka. "Mogło być lepiej, ale i mogło być gorzej" - to drugi SMS - cytowała Zalewska w programie "W kuluarach".

"Bez szału, ale do ukształtowania". Co w kuluarach mówi się o Nawrockim

"Bez szału, ale do ukształtowania". Co w kuluarach mówi się o Nawrockim

Źródło:
TVN24

Rosyjski samolot pasażerski zapalił się po wylądowaniu na lotnisku w Antalyi w Turcji. Wszystkich 89 pasażerów i 6 członków załogi zostało bezpiecznie ewakuowanych.

Rosyjski samolot pasażerski zapalił się na lotnisku w Antalyi

Rosyjski samolot pasażerski zapalił się na lotnisku w Antalyi

Źródło:
Reuters

"Każdy z rywali jest poważnym wyzwaniem, kto zlekceważy konkurentów - przegra wybory. W takich wyścigach nie ma pewniaków. Coś o tym wiemy" - napisał Donald Tusk. Wpis premiera został zamieszczony po ogłoszeniu, że kandydatem PiS na prezydenta będzie Karol Nawrocki.

PiS odsłoniło karty. Donald Tusk komentuje i przestrzega

PiS odsłoniło karty. Donald Tusk komentuje i przestrzega

Źródło:
TVN24, PAP

Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, został kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. W swoim przemówieniu w trakcie konwencji w Krakowie odniósł się między innymi do kwestii bezpieczeństwa, gospodarki czy rządów prawa. Oto najważniejsze punkty jego wystąpienia.

"Pierwsza obietnica", podatki i "wielkie projekty". Kluczowe momenty przemówienia Nawrockiego

"Pierwsza obietnica", podatki i "wielkie projekty". Kluczowe momenty przemówienia Nawrockiego

Źródło:
TVN24, PAP

Karol Nawrocki - prezes Instytutu Pamięci Narodowej, były bokser i piłkarz, a z wykształcenia historyk - będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Oto, co wiemy o 41-letnim kandydacie.

Karol Nawrocki z poparciem PiS. Kim jest 41-letni prezes IPN?

Karol Nawrocki z poparciem PiS. Kim jest 41-letni prezes IPN?

Źródło:
tvn24.pl

Na stacji benzynowej przy ulicy Radzymińskiej w Warszawie jeden z samochodów uderzył w dystrybutor gazu, który zaczął się intensywnie wydobywać. Łącznie w wypadku uczestniczyło pięć samochodów. Jak przekazał młodszy brygadier Artur Kamiński z warszawskiej PSP, dwie osoby zostały poszkodowane. Strażacy ewakuowali ludzi przebywających na stacji oraz w pobliskiej restauracji, a także odcięli gaz i prąd.

Wypadek na stacji benzynowej. "Było bardzo duże zagrożenie wybuchu"

Wypadek na stacji benzynowej. "Było bardzo duże zagrożenie wybuchu"

Źródło:
TVN24

IMGW przestrzega przed zagrożeniami pogodowymi. Nadchodzące dni przyniosą nam powrót silnego wiatru, a miejscami będą snuły się gęste mgły. Sprawdź, gdzie będzie niebezpiecznie.

Prognoza zagrożeń IMGW. Na horyzoncie mgła i silny wiatr

Prognoza zagrożeń IMGW. Na horyzoncie mgła i silny wiatr

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Policjanci zatrzymali dwuosobową załogę prywatnego pogotowia, która próbowała wwieźć na mecz materiały pirotechniczne. Jechali na stadion karetką na sygnale. Grozi im do pięciu lat więzienia. Jak poinformował Robert Szumiata z Komendy Stołecznej Policji, kierowcą był student medycyny bez uprawnień do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych.

Karetką na sygnale próbowali wwieźć na mecz materiały pirotechniczne

Karetką na sygnale próbowali wwieźć na mecz materiały pirotechniczne

Źródło:
Policja Warszawa

Początek tygodnia przyniesie nam sporą zmianę w pogodzie. Na termometrach pojawią się znacznie wyższe wartości niż te obserwowane od kilku dni. Co będzie źródłem tej anomalii? Synoptyk tvnmeteo.pl Tomasz Wakszyński przeanalizował prognozy sytuacji barycznej, która może przynieść nam nawet 10 stopni więcej niż zazwyczaj o tej porze roku.

Ogromna anomalia temperatury w Polsce. Co wydarzy się w poniedziałek

Ogromna anomalia temperatury w Polsce. Co wydarzy się w poniedziałek

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ulewny deszcz i grad nawiedził w piątek stolicę Madagaskaru. Warunki pogodowe zaskoczyły mieszkańców Antananarywy - do opadów doszło w suchym okresie, na długo przed początkiem pory deszczowej. Zjawisko miało dość nietypowe wyjaśnienie.

Sztucznie wywołali deszcz, zalało stolicę

Sztucznie wywołali deszcz, zalało stolicę

Źródło:
PAP, Madagascar-Tribune.com

Samochód z trzema osobami w środku przebił barierkę na moście i wpadł do wody. Patrol policji, który przejeżdżał obok, wyciągnął auto na brzeg. W aucie znajdował się kierowca, pasażer i dwuletnia dziewczynka. Dziecko zostało przewiezione do szpitala.

Przejeżdżali przez most, zauważyli auto w rzece. W samochodzie kierowca, pasażer i mała dziewczynka

Przejeżdżali przez most, zauważyli auto w rzece. W samochodzie kierowca, pasażer i mała dziewczynka

Źródło:
tvn24.pl

We wpisie Instytutu Pamięci Narodowej - zdaniem europosła Krzysztofa Brejzy - zamieszczono wpis o charakterze "czysto partyjnej i politycznej agitacji na rzecz jednego z kandydatów na prezydenta". Post pojawił się niespełna dwie godziny po ogłoszeniu Karola Nawrockiego na prezydenta PiS. W związku z tym Brejza zwrócił się do IPN z "pilną interwencją".

Wpis o Karolu Nawrockim na profilu IPN. "Pilna interwencja" Krzysztofa Brejzy

Wpis o Karolu Nawrockim na profilu IPN. "Pilna interwencja" Krzysztofa Brejzy

Źródło:
tvn24.pl

Karol Nawrocki ma swój dorobek, ale nie jest związany z partyjną nawalanką - tak o kandydacie PiS-u na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł tej partii Janusz Cieszyński. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki, odnosząc się do przemówienia kandydata, spuentował to słowami - "Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes Kaczyński. Dziękuję za to, że mnie wybrał".

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

Źródło:
TVN24
"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ogromne stado żubrów przebiegło przez drogę w okolicach Szudziałowa w województwie podlaskim. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt24. Na nagraniu widać grupę zwierząt w różnym wieku, od młodych osobników po majestatyczne, dojrzałe zwierzaki.

Stado żubrów zatrzymało ruch

Stado żubrów zatrzymało ruch

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl, bia24.pl

Sztab generalny armii ukraińskiej poinformował o ataku na stację radarową przeciwlotniczego systemu rakietowego S-400 w obwodzie kurskim w Rosji. Według ekspertów wojskowych w Kijowie, zaatakowany sprzęt "terroryzował" przygraniczne tereny Ukrainy, ponieważ był wykorzystywany do ostrzałów celów na ziemi.

System, który "terroryzował" przygraniczne regiony. Atak na S-400 w obwodzie kurskim

System, który "terroryzował" przygraniczne regiony. Atak na S-400 w obwodzie kurskim

Źródło:
NV, tvn24.pl

Najpierw zapowiedzieli zwolnienie 5,5 tysiąca osób, a teraz tną pensje dla 10 tysięcy pracowników. Tak Bosch próbuje znaleźć pieniądze w obliczu dużej konkurencji z Chin.

Zwolnienia to za mało. Obetną także pensje

Zwolnienia to za mało. Obetną także pensje

Źródło:
Reuters

Komenda Stołeczna Policji poinformowała, że policjant, który postrzelił swojego kolegę podczas interwencji na ulicy Inżynierskiej w Warszawie, pełnił służbę od ponad roku. W związku ze śmiercią funkcjonariusza prokuratura wszczęła śledztwo. Według ustaleń dziennikarza tvn24.pl, policjant, który strzelał, był bardzo dobrze oceniany przez przełożonych.

Policjant, który oddał śmiertelny strzał, pełnił służbę od ponad roku. "Powstrzymajmy się od wyroków"

Policjant, który oddał śmiertelny strzał, pełnił służbę od ponad roku. "Powstrzymajmy się od wyroków"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Do tragicznego wypadku trzech aut doszło w Przyłubiu (woj. kujawsko-pomorskie). Dwie osoby zginęły na miejscu, trzy trafiły do szpitala.

Łódź spadła z przyczepy i uderzyła w jadący samochód. Dwie osoby zginęły

Łódź spadła z przyczepy i uderzyła w jadący samochód. Dwie osoby zginęły

Źródło:
tvn24.pl

Mija 30 lat od tragicznego pożaru w hali Stoczni Gdańskiej. Zginęło wtedy siedem osób. To było podpalenie, jednak do dziś nie wiadomo, kto za nie odpowiada. Gdy po koncercie w hali pojawił się ogień, widzowie na początku myśleli, że to efekty świetlne.

Mija 30 lat od tragedii w Stoczni Gdańskiej. "Myśmy byli przekonani, że nas spali żywcem"

Źródło:
Fakty TVN

Stała, cotygodniowa rehabilitacja i perspektywa jeszcze co najmniej siedmiu operacji. Do tego specjalne ubranie, dzięki któremu życie z potężnymi bliznami jest życiem bez bólu. Po koszmarnym wypadku 9-letni Olek ma tylko jedno marzenie: chce wyzdrowieć. Można mu w tym pomóc.

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Fakty TVN

Centymetr kwadratowy - tyle zostało wymierającego w Polsce gatunku mchu na torfowisku na Lubelszczyźnie. Samorządowcy wciąż wydają zgody na eksploatację torfu, nieraz mimo sprzeciwów regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, bo wartość torfowisk w kontekście zmian klimatycznych i zapobieganiu powodziom jest nie do przecenienia. W Starym Stręczynie sprawą zajmuje się już prokuratura.

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Źródło:
tvn24.pl

890 błędów, z czego ponad 200 o charakterze krytycznym zawierała dokumentacja projektowa rozbudowy szpitala we Włocławku. W efekcie dwa nowe budynki, które miały być gotowe w 2023 roku do teraz znajdują się w stanie surowym i nie zostaną oddane do użytku wcześniej niż za trzy lata. A cała inwestycja zamiast planowanych 155 milionów będzie kosztować ponad 400 milionów złotych.

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Źródło:
tvn24.pl