Willa plus. Spacer po posesji za publiczne pieniądze. Prezes tajemniczej fundacji o "domku babci"

Źródło:
tvn24.pl
Tak wygląda posesja pod Elblągiem, za którą zapłacono z publicznych pieniędzy
Tak wygląda posesja pod Elblągiem, za którą zapłacono z publicznych pieniędzyTVN24
wideo 2/26
Tak wygląda posesja pod Elblągiem, za którą zapłacono z publicznych pieniędzyTVN24

To domek babci, takiej, co ma duży dom - mówi Kamil Nowak, prezes Dumnych z Elbląga. Nikomu szerzej nieznanej fundacji, która niedawno dostała od resortu edukacji ponad dwa miliony złotych na zakup posesji pod Elblągiem. Klucze - jak informuje prezes Nowak - zostały przekazane w tym tygodniu. Ekipa TVN24 sprawdziła, jak wygląda miejsce, za które zapłacili podatnicy.

Fundacja Dumni z Elbląga to jeden z najbardziej tajemniczych podmiotów, które opisywaliśmy przy okazji cyklu materiałów Justyny Sucheckiej-Jadczak i Piotra Szostaka pt. "Willa Plus". Fundacja jest w Krajowym Rejestrze Sądowym zaledwie od 11 miesięcy. W swoich szeregach ma ludzi, którzy we wniosku o publiczne środki chwalili się głównie niesieniem pomocy uchodźcom.

Dotąd o nieruchomości sfinansowanej z kieszeni podatników mogliśmy informować głównie posiłkując się wnioskiem do Ministerstwa Edukacji i Nauki, gdzie czytaliśmy, że chodzi o - "posiadłość 2,6698 ha z dwoma domami, dużym tarasem, wiatą na trzy auta, garażem w bryle budynku, domkiem pszczelarza, punktem widokowym obrośnięty piękną Wisterią, dwoma stawami i własnym lasem", na której mieści się "dom z duszą o niepowtarzalnym klimacie, o powierzchni 514 m kw, który składa się z 10 pokoi i dwóch łazienek, i dwóch kuchni".

Zobacz raport tvn24.pl o willi plus >>>

Ekipa TVN24 odwiedziła posiadłość, którą nabyli Dumni z Elbląga.

- Klucze odebraliśmy dopiero wczoraj (we wtorek - red.). Możemy już się urządzać, przygotowywać przestrzeń - opowiada jeszcze przed drzwiami głównego budynku prezes Kamil Nowak.

Sień wybudowana jest z cegły. Na ścianach kilka abstrakcyjnych obrazów, w kącie grafika z zapraszającym podpisem: "Prawdziwy dom ma zawsze otwarte serce". Po przejściu przez drzwi trzeba zrobić kilka kroków po drewnianych schodach, żeby znaleźć się w głównym korytarzu.

Czytaj też: Dumni z Elbląga dostali kolejną dotację

Po willi w Karczowiskach Górnych ekipę TVN24 oprowadzał prezes Fundacji Dumni z Elbląga
Posiadłość Dumnych z Elbląga Po willi w Karczowiskach Górnych ekipę TVN24 oprowadzał prezes Fundacji Dumni z ElblągaTVN24

- Swojski, babciowy nawet - podkreśla Nowak. Podczas spotkania wielokrotnie będzie się jeszcze pojawiała "swojskość" i "skromność" w opozycji do słów o "willi", które każdorazowo prezes będzie kwitował uśmiechem. 

Tradycyjny piec, "pokoiki" i "fajne tarasy" 

Z korytarza skręcamy do kuchni, która - jak przyznaje oprowadzający ekipę TVN24 prezes fundacji, która stała się właścicielem nieruchomości - "wyjątkowo go urzekła". Pokazuje stojący po prawej stronie pomieszczenia tradycyjny piec.

Po willi w Karczowiskach Górnych ekipę TVN24 oprowadzał prezes Fundacji Dumni z Elbląga
Prezes Nowak pokazuje tradycyjny piec TVN24

- Historyczny, na warsztaty idealny - mówi z zadowoleniem. Samo pomieszczenie jest w bardzo dobrym stanie. Podłoga zrobiona jest ze schludnych, zabejcowanych desek. Mimo stylizacji na dawne czasy kuchnia jest dość nowoczesna - naprzeciw tradycyjnego pieca jest już blat ze zlewem, szafkami i płytą indukcyjną. W rzędzie szafek jest też nowoczesny piekarnik. 

Pod oknem stoi stół, cztery krzesła i taboret. Po drugiej stronie korytarza jest - jak mówi prezes Nowak - "pokoik". Przy jednej ze ścian stoi ozdobny kredens, dalej łóżko, obok drewniany stół. 

Po willi w Karczowiskach Górnych ekipę TVN24 oprowadzał prezes Fundacji Dumni z Elbląga
Jedna z sypialni, którą odwiedziliśmyTVN24

- Sypialnia, a może coś innego tu zorganizujemy. A może dla naszych Ukraińców, co przyjadą - Nowak omiata pomieszczenie dłonią i zaprasza do kontynuowania wizyty w posiadłości. Ekipa TVN24 wchodzi do kolejnego pomieszczenia. Na ścianach kilka obrazów, dwa fotele, stolik pod telewizor. Z drugiej strony dość skromna kanapa i stolik kawowy. Pod oknem ozdobne biurko. Po drugiej stronie komoda, na której stoi ozdobny, drewniany zegar. Nad nim wisi duży wachlarz z orientalnym motywem. Pokój znajduje się przed głównym salonem. To duża przestrzeń, nad którą wiszą ozdobne żyrandole. Przy ścianie stoi pianino.

- Było w pakiecie wyposażenia. To miejsce będzie i na zajęcia, i na spotkania. Nasza aula - mówi Nowak. Potem pokazuje ręką na duże, przeszklone drzwi prowadzące na "fajne tarasy". 

- Piękne obrazy. Miejsce optymalne dla edukacji - podkreśla. Po chwili dodaje, że wyposażenie domu "było w pakiecie, bo nie mieli (poprzedni właściciele - red.) co z nim zrobić". 

Po willi w Karczowiskach Górnych ekipę TVN24 oprowadzał prezes Fundacji Dumni z Elbląga
SalonTVN24

Czytaj też: Fundacja dostała ponad dwa miliony złotych na willę. Prezydent Elbląga: nie znam tej fundacji

Obok salonu jest jeszcze jedno pomieszczenie - jadalnia. Jest duży stół, sześć krzeseł. Pod ścianą duża szafa i stojący, ozdobny zegar.

"Swojskie miejsce, jak u babciu"

Po drewnianych schodach przechodzi się na piętro budynku. Na ścianie wisi gitara i galeria retro przedmiotów.

- Stare radio, takie właśnie na zajęcia. Stare buty - pokazuje dłonią Nowak. Na ścianach korytarza znajdują się cztery duże obrazy o tematyce religijnej, z korytarza skręca się do kolejnej sypialni. Najskromniejszej z dotychczas odwiedzonych. Przy ścianie szafa przywołująca skojarzenia z PRL. Po środku szklany stolik z popularnym w latach 90. radiomagnetofonem, obok kilkunastoletnia sofa. To otoczenie prezes Dumnych z Elbląga wykorzystuje, żeby wypomnieć informacje o "luksusowej nieruchomości". 

Po drugiej stronie korytarza przestrzeń jest dużo bardziej imponująca - po przejściu przez drzwi wchodzi się w dużą, otwartą przestrzeń. Jedna ze ścian jest pod niewielkim skosem. Co kilka metrów są tu drewniane słupy. Pomiędzy nimi jest kolejny stół, komody i kanapy. Na ścianach obrazy i ozdobne lustra. 

Po willi w Karczowiskach Górnych ekipę TVN24 oprowadzał prezes Fundacji Dumni z Elbląga
Przestrzeń na piętrze głównego budynkuTVN24

- To jest fajna przestrzeń, idealna na zajęcia - podkreśla prezes fundacji. Pokazuje potem znajdującą się w kącie kuchnię. 

Nowak idzie dalej i pokazuje, w których miejscach - w razie potrzeby - będzie można pomieścić łóżka piętrowe. 

- Mamy tu stare maszyny do szycia na zajęcia z historii, rzemiosła i krawiectwa - mówi. Potem prowadzi ekipę TVN24 do góry, do antresoli. Tam kolejne drewniane meble. 

- Swojskie miejsce, jak u babciu. U babci z dużym domem, ale u babci. Jest miejsce na zajęcia i noclegi dla dzieciaków - wylicza. 

Po willi w Karczowiskach Górnych ekipę TVN24 oprowadzał prezes Fundacji Dumni z Elbląga
Widok z antresoliPo willi w Karczowiskach Górnych ekipę TVN24 oprowadzał prezes Fundacji Dumni z ElblągaTVN24

Prezes fundacji o potrzebach młodych

Przez ogród przechodzi się do kolejnego budynku. Tu znajdują się kolejne pomieszczenia pełne ozdobnych mebli. 

- Ten piec jest też do wędzenia, to w ramach zajęć gotowania - twierdzi Nowak. Potem daje się namówić na dość ogólną wypowiedź na temat tego, co będzie się na tym terenie działo. 

Po willi w Karczowiskach Górnych ekipę TVN24 oprowadzał prezes Fundacji Dumni z Elbląga
Kuchnia letniaPo willi w Karczowiskach Górnych ekipę TVN24 oprowadzał prezes Fundacji Dumni z ElblągaTVN24

- Młodym brakuje manualnej pracy, w mieszkaniach mają tylko to, co wirtualne. Oni mają tylko komputery, programowanie, titktoki i naukę przy komputerze. To prowadzi też do chorób psychicznych - ocenia.

Zaznacza, że żeby temu przeciwdziałać, "niezbędny jest kontakt z przyrodą".

- Zrobimy zajęcia: macie, kopcie. Weźcie łopaty. Będą zajęcia z budowania domków, ziemianek. Albo wędzenie, albo ogniska. Surwiwalowe zajęcia, wszystko to, co związane jest z ziemią, z uziemianiem się człowieka w przyrodzie - mówi Nowak. 

Google Maps

Autorka/Autor:bż/ tam

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Szef wywiadu wojskowego w Kijowie Kyryło Budanow prognozuje, że siły rosyjskie w ciągu najbliższych miesięcy spróbują zaatakować Ukrainę z północy. Rosja grozi, że wysadzi tamy w Kijowie i Kaniowie - informuje ukraińskie Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji. Podsumowujemy miniony tydzień w Ukrainie.

Rosjanie spróbują "uderzyć z północy", kontrofensywa "znacznie" oddalona

Rosjanie spróbują "uderzyć z północy", kontrofensywa "znacznie" oddalona

Źródło:
NV, Ukraińska Prawda, RBK-Ukraina, PAP, tvn24.pl

- Jeśli pan premier Viktor Orban składał wizytę w imieniu Węgier, to i tak powiedziałbym, że jest to trudno wytłumaczalne wobec pełnoskalowej wojny, z jaką mamy do czynienia i stopnia intensywności tej wojny - mówił w "Faktach po Faktach" o wizycie Orbana w Moskwie Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Szef BBN o zachowaniu Orbana. "Trudno wytłumaczalne"

Szef BBN o zachowaniu Orbana. "Trudno wytłumaczalne"

Źródło:
TVN24

41-letni mężczyzna w sobotę wszedł wraz ze swoim 6-letnim synem do zalewu Nakło-Chechło (Śląskie). Po chwili obaj znaleźli się pod wodą. Na brzeg wyciągnął ich świadek zdarzenia.

Wszedł z synem do wody. Po chwili obaj potrzebowali pomocy

Wszedł z synem do wody. Po chwili obaj potrzebowali pomocy

Źródło:
tvn24.pl

Synoptycy IMGW ostrzegają przed burzami. Najgroźniejsze zjawiska spodziewane są na Podkarpaciu - tam obowiązują ostrzeżenia najwyższego stopnia. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Najwyższy stopień ostrzeżeń. IMGW ostrzega przed nawałnicami

Najwyższy stopień ostrzeżeń. IMGW ostrzega przed nawałnicami

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

48-letni polski alpinista nie przeżył wypadku podczas wejścia na Dwie Wieże we wschodniej części Tatr Wysokich na Słowacji. O tragicznym zdarzeniu poinformowało słowackie pogotowie górskie.

Polak zginął w słowackich górach

Polak zginął w słowackich górach

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Gdzie jest burza? W sobotę 13.07 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. W burzach mocno wieje i obficie pada. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Wiatr rozpędza się do 70 km/h

Gdzie jest burza? Wiatr rozpędza się do 70 km/h

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Jeden z dronów Shahed, używanych przez rosyjską armię do ataków na Ukrainę, wleciał na Białoruś w sobotę o godzinie trzeciej nad ranem i przeleciał ponad 350 kilometrów - podał niezależny kanał Biełaruski Hajun. Do przechwycenia drona poderwano śmigłowiec i myśliwiec - poinformował.

Shahed pokonał 350 kilometrów nad Białorusią

Shahed pokonał 350 kilometrów nad Białorusią

Źródło:
Biełaruski Hajun, tvn24.pl

Był doświadczonym pilotem, wylatał ponad 2000 godzin. W piątek 12 lipca major Robert Jeł zginął tragicznie w Kosakowie podczas wykonywania lotu treningowego samolotem M-346 Bielik. Przyczyny tragedii są wyjaśniane. Niespełna dwa tygodnie temu z majorem rozmawiał nasz reporter Artur Molęda.

Robert "Killer" Jeł zginął tragicznie. Bycie pilotem było spełnieniem jego marzeń

Robert "Killer" Jeł zginął tragicznie. Bycie pilotem było spełnieniem jego marzeń

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gwałtowne burze przetoczyły się w piątek i w nocy z piątku na sobotę przez Polskę. Towarzyszący wyładowaniom silny wiatr zrywał dachy z budynków, powalał drzewa. Szczególnie niebezpiecznie było w Tomaszowie Mazowieckim (Łódzkie), gdzie w wyniku nawałnicy porwało dach i zniszczyło elewację centrum handlowego.

Ranni, zerwane dachy, powalone drzewa. Ponad pięć tysięcy interwencji po nawałnicach

Ranni, zerwane dachy, powalone drzewa. Ponad pięć tysięcy interwencji po nawałnicach

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP, TVN24

Plenerowy festiwal Audioriver w Łodzi został w piątkowy wieczór przerwany z powodu burzy. W sobotę organizatorzy poinformowali, że impreza będzie kontynuowana do niedzieli. Zaapelowali jednak, by uczestnicy na bieżąco śledzili ich komunikaty.

"Nie mieliśmy żadnego wyboru". Przerwany festiwal

"Nie mieliśmy żadnego wyboru". Przerwany festiwal

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Po matce dostała walizkę, a w niej kilka kosmetyków, zdjęć i książek. - Drobnica, do wyceny praktycznie zero złotych - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Katarzyna Kujawa, prawniczka z kancelarii adwokackiej Rynkowski. Mimo to na konto wchodzi komornik i zabiera dziesięć tysięcy złotych. W kolejce są następne egzekucje. - Mam już wiele nieprzespanych nocy za sobą, jestem tym okrutnie zmęczona - komentuje Maria Zapędowska, która spłaca długi po zmarłym rodzicu.

Dostała walizkę, musi spłacać dług. "Gehenna i paranoja. Idzie się rozchorować"

Dostała walizkę, musi spłacać dług. "Gehenna i paranoja. Idzie się rozchorować"

Źródło:
tvn24.pl

Na ślubie wystąpili już Rihanna i Justin Bieber, był szklany pałac i rejs, a "najbardziej ekstrawaganckie wesele roku" jeszcze się nie skończyło - pisze "Wall Street Journal". Eksperci z branży szacują, ile to wszystko kosztowało.

"Najbardziej ekstrawagancki ślub roku". Ile to kosztowało

"Najbardziej ekstrawagancki ślub roku". Ile to kosztowało

Źródło:
"The Wall Street Journal"

40-letni mężczyzna został napadnięty na placu Konstytucji. Jak podała straż miejska, został pobity i skopany do nieprzytomności. Poszkodowanemu na pomoc ruszył strażnik.

Bili pięściami i kopali. 40-latek napadnięty w środku dnia w centrum miasta

Bili pięściami i kopali. 40-latek napadnięty w środku dnia w centrum miasta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Księżna Kate pojawi się na niedzielnym finale Wimbledonu mężczyzn - poinformował Pałac Kensington. Będzie to jej drugie publiczne wystąpienie od czasu zdiagnozowania u niej choroby nowotworowej.

Kate będą mogły zobaczyć w niedzielę miliony ludzi. Komunikat Pałacu Kensington 

Kate będą mogły zobaczyć w niedzielę miliony ludzi. Komunikat Pałacu Kensington 

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Ratownicy odnaleźli ostatniego poszukiwanego górnika w kopalni Rydułtowy, w której w czwartek doszło do wstrząsu. Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach poinformował, że mężczyzna żyje. - Jest przygotowywany do transportu na powierzchnię, jest w stanie komunikatywnym, został opatrzony przez lekarza - powiedział prezes Polskiej Grupy Górniczej, Leszek Pietraszek.

Poszukiwany górnik został odnaleziony. Mężczyzna żyje. "Jest w stanie komunikatywnym"

Poszukiwany górnik został odnaleziony. Mężczyzna żyje. "Jest w stanie komunikatywnym"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24, TVN24

Przez dwa miesiące w roku jest tyle pracy, że nie wiadomo, w co ręce włożyć. Potem mają "szyje jak u żyrafy", wyglądając majowego weekendu, bo brakuje pieniędzy po zimie. Dla firm funkcjonujących w turystyce nie ma niczego pośrodku. Niektóre się zamykają, część szuka pomysłu, jak przetrwać w trakcie tak zwanego niskiego sezonu.

Najpierw "ostra jazda", potem "szyja jak u żyrafy"

Najpierw "ostra jazda", potem "szyja jak u żyrafy"

Źródło:
tvn24.pl

Część klientów otrzymała wysokie przedpłaty za prąd na lipiec i koleje miesiące. Stało się to zanim weszły w życie nowe regulacje mrożące ceny energii. Czy firmy energetyczne wyślą nowe, skorygowane rachunki? Zapytaliśmy o to największych sprzedawców prądu w kraju.

Zamieszanie z cenami prądu. "Przyjmujemy wszystkie wnioski o korekty"

Zamieszanie z cenami prądu. "Przyjmujemy wszystkie wnioski o korekty"

Źródło:
tvn24.pl

Izraelskie wojsko przeprowadziło atak na miasto Chan Junus w Strefie Gazy. Jak twierdzi armia, celem był dowódca wojskowy Hamasu Mohammed Deif. Według lokalnych władz, w ataku zginęło co najmniej 71 Palestyńczyków, a blisko 300 osób zostało rannych. Co najmniej 17 Palestyńczyków zginęło z kolei w izraelskim ataku na salę modlitw w obozie dla uchodźców położonym na zachód od miasta Gaza - podały władze w Gazie.

Twierdzą, że celem był dowódca Hamasu. Nie żyje kilkadziesiąt osób

Twierdzą, że celem był dowódca Hamasu. Nie żyje kilkadziesiąt osób

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP
Rocznica rzezi wołyńskiej. "Co następne - inscenizacja komór gazowych i krematoriów z Auschwitz?"

Rocznica rzezi wołyńskiej. "Co następne - inscenizacja komór gazowych i krematoriów z Auschwitz?"

Źródło:
tvn24.pl, gov.pl
Premium

Sąd w Nowym Meksyku umorzył sprawę przeciwko Alecowi Baldwinowi oskarżonemu o nieumyślne spowodowanie śmierci operatorki Halyny Hutchins. W październiku 2021 roku została postrzelona na planie westernu "Rust". Ranny został wówczas reżyser filmu Joel Souza.

Sąd zdecydował, Alec Baldwin się rozpłakał

Sąd zdecydował, Alec Baldwin się rozpłakał

Źródło:
PAP

Sudańskie służby bezpieczeństwa nakazały wszystkim cudzoziemcom opuszczenie stolicy kraju Chartumu i jego okolic w ciągu dwóch tygodni. Powodem są nasilające się walki w mieście.

Cudzoziemcy mają dwa tygodnie, żeby wyjechać z miasta

Cudzoziemcy mają dwa tygodnie, żeby wyjechać z miasta

Źródło:
PAP

Nie żyje Stanisław Wielgus, pilot doświadczalny, konstruktor i instruktor lotniczy. Jego kariera trwała nieprzerwanie 56 lat. Zmarł w piątek w wieku 97 lat. Wielgus w czasie II wojny światowej był łącznikiem Armii Krajowej, walczył z partyzantce.

Stanisław Wielgus nie żyje. Pilot i konstruktor miał 97 lat

Stanisław Wielgus nie żyje. Pilot i konstruktor miał 97 lat

Źródło:
dlapilota.pl

Tylko 20 procent kobiet w Polsce wykrywa wcześnie nowotwory piersi, a ta wczesna diagnostyka jest w zasadzie kluczem do wyleczenia - mówiła w TVN24 Marta Bednarek z Fundacji Rak'n'Roll. Podkreśliła, że mammografia jest jednym z badań, do których nie ma problemów z dostaniem się i jest bezpłatna. Bednarek oceniła, że wprowadzenie jej do pakietu badań medycyny pracy jest dobrym pomysłem.

Mammografia w pakiecie? "Naszym zdaniem bardzo dobry pomysł"

Mammografia w pakiecie? "Naszym zdaniem bardzo dobry pomysł"

Źródło:
TVN24

Wokół sztucznej inteligencji powstaje bańka inwestycyjna, która może zakończyć się katastrofą. Tak jak bańka internetowa z początku wieku - uważa analityk James Ferguson.

Ostrzeżenie przed powtórką z historii. "Wiemy, jak takie bańki się kończą"

Ostrzeżenie przed powtórką z historii. "Wiemy, jak takie bańki się kończą"

Źródło:
Fortune

"Doppelgänger. Sobowtór", "Godzilla i Kong: Nowe imperium" czy "Król Zanzibaru" - to tylko kilka tytułów, jakie w ostatnich dniach dodano do biblioteki platformy streamingowej Max. Wśród nowości znalazły się także cenione komedie, dramaty i wciągające dokumenty. Co warto obejrzeć?  

Nowości na Max. Kinowe hity i komedie w gwiazdorskiej obsadzie

Nowości na Max. Kinowe hity i komedie w gwiazdorskiej obsadzie

Źródło:
tvn24.pl