Załoga najsłynniejszej polskiej fregaty przygotowuje się do wypłynięcia w kolejny rejs szkoleniowy. Statek Akademii Morskiej w Gdyni odwiedzi polskie, niemieckie i belgijskie porty.
Jeszcze przez kilka dni można podziwiać trzymasztową fregatę uważaną za symbol polskiego żeglarstwa. Dar Młodzieży cumuje przy Molo Południowym. We wtorek 12 marca około godz. 10.00 wypływa w rejs szkoleniowy, do Gdyni wróci na krótko w sierpniu.
Szkolenie przyszłych marynarzy
- Mamy przygotowany plan na cały rok. Naszym pierwszym portem będzie Antwerpia. Potem czeka nas jeszcze wiele przystanków w Porto, Dublinie, Hamburgu czy Bremerhaven. W sierpniu po jednodniowym pobycie w Gdyni żaglowiec będzie już pływał po Bałtyku. Na pokładzie będą szkolili się nie tylko polscy studenci, ale również zagraniczni, którzy za taką możliwość będą musieli zapłacić – opowiada prof. Henryk Śniegocki, prorektor ds. morskich Akademii Morskiej.
W ciągu ośmiu miesięcy na żaglowcu będzie się szkoliło ok. 800 studentów. Praktyki morskie przejdą studenci Akademii Morskiej oraz uczelni morskich współpracujących z nią Wyższej Szkoły Morskiej w Szczecinie, szkoły ze Świnoujścia oraz belgijskiej Hogere Zeevaartschool.
Symbol polskiego żeglarstwa
Dar Młodzieży to symbol polskiego żeglarstwa. Zbudowano go w Stoczni Gdańskiej, w dużej części dzięki składkom społeczeństwa. Uroczyste podniesienie bandery odbyło się 4 lipca 1982 r. Od 30 lat, niezależnie od rejsów szkoleniowych organizowanych dla studentów szkół morskich, fregata uczestniczy w zlotach żaglowców.
W ramach rejsów szkoleniowych do końca 20011 r. żaglowiec odbył 166 podróży trwających w sumie prawie 5,5 tys. dni i przepłynął prawie 485 tys. mil morskich.
Na jego pokładzie przeszkolono ponad 14 tys. studentów morskich uczelni z Gdyni i Szczecina oraz średnich szkół morskich.
Żaglowiec pływa też w rejsach czarterowych.
Autor: ws/par / Źródło: TVN24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: UM w Gdyni | Krzysztof Romański