W stoczni Crist SA powstał kolejny nietypowy statek. Ceona Amazon będzie układał podwodne rurociągi i kable. W ubiegłym tygodniu ją zwodowano, a we wtorek popłynie na holownikach do Niemiec. Tam zostanie pomalowana i częściowo wyposażona.
- To nietypowy statek, bo jest wielozadaniowy. Będzie służył do układania rurociągów na dnie mórz i oceanów. Będzie mógł pracować nawet w odległych i trudno dostępnych miejscach – powiedział Radosław Pallach, kierownik projektu.
Budowali go rok
Stocznia Crist była odpowiedzialna za budowę kadłuba, który wyposażono w urządzenia elektryczne np. windy kablowe. We wtorek jednostka ma wyruszyć na holownikach do Niemiec. Tam zostanie pomalowana, a kabiny zyskają wyposażenie. Ostatnim etapem będzie montaż specjalistycznego sprzętu w Holandii.
- Statek jest wyposażony m.in. w dwa żurawie i kołowrotek. To one tworzą system odpowiedzialny za dostarczanie materiału pod wodę – dodał Pallach.
Pomieści 200 osób
Ceona Amazon mierzy prawie 200 metrów długości i 32 metry szerokości. Na jej pokładzie może pracować do 200 osób. To jednostka typu diesel electric, a jej powierzchnia wynosi 4,6 tys. metrów kwadratowych.
- Do napędu wykorzystuje trzy pędniki azymutalne na rufie. Dodatkowo wyposażony jest w jeden ster strumieniowy i trzy pędniki azymutalne na dziobie – wyliczał Pallach. Cięcia blach rozpoczęły się w lutym ubiegłego roku. Wodowanie odbyło się 25 kwietnia br.
W 2013 roku stocznia Crist zbudowała inny specjalistyczny statek "Vidar", który pracuje przy budowie farm wiatrowych.
Tutaj znajduje się siedziba Crist:
Autor: aa/r / Źródło: TVN 24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: Yellow Group