16 kolejnych osób usłyszało zarzuty w sprawie oszustw podatkowych. Jedna z nich została doprowadzona do prokuratury z zakładu karnego. Wśród zatrzymanych przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji jest m.in. śląski adwokat i mężczyzna skazany za potrójne zabójstwo. Jak informują śledczy, do tej pory w sprawie występuje 174 podejrzanych, którzy usłyszeli ponad 600 zarzutów.
Jak przekazuje podinspektor Iwona Jurkiewicz, rzecznik prasowa Centralnego Biura Śledczego Policji, śledztwo w tej sprawie prowadzone jest od 2019 roku. Nadzoruje je Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie. - Przedmiotem przestępstwa są między innymi usługi budowlane, reklamowe i transportowe. Z ustaleń śledztwa wynika, że kolejne podmioty gospodarcze, tworząc poświadczającą nieprawdę dokumentację, generowały koszty - podkreśliła policjantka.
Podejrzani, jak informuje CBŚP, popełniali przestępstwa karne i karnoskarbowe związane z wystawianiem nierzetelnych i poświadczających nieprawdę faktur VAT.
Czytaj też: 20 osób z grupy przestępczej zatrzymanych. Skarb Państwa stracił ponad 1,5 miliarda złotych
Zatrzymali 15 osób, kolejną - skazanego za potrójne zabójstwo - doprowadzili do prokuratury z zakładu karnego
Z ustaleń śledczych wynika, że w sumie w oszustwa zamieszanych może być kilkaset firm, a wyłudzone od Skarbu Państwa pieniądze mają sięgać około 160 milionów złotych.
Ostatnie zatrzymania, jak przekazuje Jurkiewicz, dotyczyły branży transportowej i reklamowej. - Czynności były prowadzone jednocześnie przez blisko stu policjantów na terenie województw: śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego oraz łódzkiego. Podczas działań policjanci zatrzymali 15 osób. Szesnasta osoba została doprowadzona do prokuratury z zakładu karnego - relacjonuje rzecznik.
Wśród zatrzymanych był m.in. śląski adwokat oraz mężczyzna, który ma na swoim koncie rozboje, a pod koniec lat 80. XX wieku został skazany za potrójne zabójstwo małżeństwa i pomocy domowej. Po dokonaniu zbrodni sprawca podpalił zwłoki.
W trakcie akcji policjanci przeszukali blisko 50 miejsc, m.in. domy podejrzanych, siedziby spółek i biur rachunkowych. - Zabezpieczono sprzęt komputerowy, telefony komórkowe, nośniki danych informatycznych oraz obszerną dokumentację, która obecnie poddawana jest analizie - zaznaczyła rzeczniczka CBŚP.
Ponad 50 zarzutów dla 16 osób. W sumie śledztwie zarzutów postawiono już ponad 600
Zatrzymanym osobom postawiono w sumie ponad 50 zarzutów. - 11 osób usłyszało zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Podejrzanym przedstawiono także zarzuty oszustw podatkowych, połączonych z tworzeniem poświadczającej nieprawdę oraz nierzetelnej dokumentacji księgowej, jak również prania pieniędzy - relacjonuje Jurkiewicz.
Jak informuje dział prasowy Prokuratury Krajowej, wobec podejrzanego prawnika ze Śląska prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci zawieszenia w wykonywaniu zawodu adwokata oraz nakaz powstrzymania się od udzielenia porad prawnych oraz poręcznie majątkowe w kwocie 200 tysięcy złotych.
Sześć osób zostało tymczasowo aresztowanych.
W sumie w śledztwie występuje już 174 podejrzanych, którym przedstawiono łącznie ponad 600 zarzutów, w tym 110 osób usłyszało zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, z czego pięć kierowania nią. Wobec 43 osób zastosowano środek o charakterze izolacyjnym. Śledczy ustalili majątek należący do podejrzanych i przejęli mienie warte ponad 35 milionów złotych.
Decyzją prokuratora przekazano część zabezpieczonego towaru - wartego ponad trzy miliony złotych - szczecińskim szpitalom i Policji.
Źródło: TVN24 Pomorze, PAP
Źródło zdjęcia głównego: CBŚP