20 osób z grupy przestępczej zatrzymanych. Skarb Państwa stracił ponad 1,5 miliarda złotych

Autor:
mp/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Zatrzymani są podejrzani m.in. o działania w zorganizowanej grupie przestępczej
Zatrzymani są podejrzani m.in. o działania w zorganizowanej grupie przestępczej
KAS
KASZatrzymani są podejrzani m.in. o działania w zorganizowanej grupie przestępczej

Członkowie grupy przestępczej są podejrzani o wyłudzanie podatku VAT w obrocie sprzętem elektronicznym - informują śledczy. W sprawie - w której straty Skarbu Państwa szacowane są na ponad 1,5 miliarda złotych - zatrzymano 20 osób. Na poczet przyszłych kar służby zabezpieczyły warte miliony nieruchomości, biżuterię i luksusowe samochody.

Zatrzymań dokonano w ramach śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Regionalną w Warszawie, a działania operacyjne na terenie czterech województw przeprowadzali funkcjonariusze Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego (MUCS) w Warszawie we współpracy z funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego Policji i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Przeszukali ponad 40 mieszkań i firm oraz zatrzymali 20 osób podejrzanych o wyłudzenie podatku VAT.

- Sprawa dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej, działającej w latach 2014-18 na terenie całej Polski oraz innych państw europejskich. Jej członkowie wprowadzali na rynek sprzęt elektroniczny na podstawie nierzetelnych i fałszywych faktur VAT. Oszustwo oparte było na mechanizmie tzw. karuzeli podatkowej. Kolejne podmioty gospodarcze, które pełniły rolę "znikających" podatników lub "buforów", tworzyły fałszywą dokumentację - wyjaśniła rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Warszawie Justyna Pasieczyńska. I podała, że straty Skarbu Państwa w tej sprawie szacuje się na około 1,5 miliarda złotych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Zabezpieczyli warte miliony nieruchomości, biżuterię i luksusowe samochody

Podczas działań funkcjonariusze zatrzymali do dalszej analizy dokumentację, komputery i zewnętrzne nośniki pamięci. - Na poczet przyszłych kar finansowych i środków karnych zabezpieczono też mienie podejrzanych, w tym nieruchomości, pieniądze, biżuterię oraz luksusowe samochody, o łącznej wartości ponad 15 milionów złotych - zaznaczyła Pasieczyńska.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty dotyczące między innymi działania w zorganizowanej grupie przestępczej, w ramach której dokonywano szeregu przestępstw gospodarczych i skarbowych. - Decyzją sądu pięciu podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych. Sprawa jest rozwojowa - podkreśliła rzeczniczka warszawskiej IAS.

Autor:mp/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: KAS

Pozostałe wiadomości