24 dokumenty z 14 krajów będą uczestniczyć będą w rozpoczynającym się w czwartek 13. Gdańsk DocFilm Festival. Większość zagranicznych filmów zostanie pokazana w Polsce po raz pierwszy. Hasłem przewodnim festiwalu jest godność i praca.
Do konkursu, podczas tegorocznej edycji festiwalu, zgłoszonych zostało ponad 250 filmów z 58 krajów. Na festiwal zakwalifikowano ostatecznie 24 tytuły z Austrii, Belgii, Holandii, Litwy, Meksyku, Norwegii, Syrii, Turcji, Ukrainy, USA i Wielkiej Brytanii. 12 filmów pochodzi z Polski, a dwa dokumenty są koprodukcją polską z Armenią i Danią.
- W tym duchu festiwal narodził się przed kilkunastu laty. Oczekujemy głównie filmów o takiej tematyce, ale nie jest to jedyny wymóg, aby obraz mieścił się w tych wyznaczonych ramach, które są dość pojemne. W tegorocznym konkursie będzie kilka dokumentów, które niekoniecznie wpisują się w główną ideę festiwalu, godności i pracy. Uznaliśmy jednak, że nie może to być dyskwalifikujące, skoro mamy do czynienia z dobrym dokumentem, na wysokim poziomie artystycznym - powiedział dyrektor artystyczny Gdańsk DocFilm Festival Tomasz Żółtowski.
Kto otrzyma „Bramę Wolności”?
Wśród filmów zagranicznych znalazły się m.in. dwa filmy nominowane do Oscara: "The Reaper" ("Rozpruwacz", reżyseria Gabriel Serra Arguello, Meksyk) oraz "White Earth" ("Biała ziemia", reż. Christian Jensen, USA).
Wśród polskich filmów widzowie obejrzą m.in. "Deep Love" w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego, "Dom na głowie" w reż. Adama Palenty, "TOTART, czyli odzyskiwanie rozumu" w reż. Bartosza Paducha, "Punkt wyjścia" w reż. Michała Szcześniaka, "Sen o Warszawie" w reż. Krzysztofa Magowskiego, "Jurek" w reż. Pawła Wysoczańskiego.
Filmy konkursowe oceniać będzie jury w składzie: reżyserka Magdalena Piekorz, krytyk filmowy i publicysta Henryk Tronowicz oraz reżyser i scenarzysta Pasquale Misuraca (Włochy).
Zwycięzca konkursu otrzyma statuetkę "Brama Wolności", przedstawiającą fragment muru z otwartymi na oścież wrotami oraz nagrodę finansową w wysokości 20 tys. zł ufundowaną przez prezydenta Gdańska. Wręczone zostaną także wyróżnienia specjalne, w tym nominacje polskich twórców do Nagrody Młodego Kina im. Jana Machulskiego. Jeden z filmów zostanie uhonorowany nagrodą publiczności.
Będą dodatkowe projekcje
Podczas Gdańsk DocFilm Festival odbędą się także pozakonkursowe pokazy. Będą to projekcje pięciu filmów o tematyce sportowej oraz przegląd dzieł przewodniczącej jury Magdaleny Piekorz. Pokazane zostaną: "Dziewczyny z Szymanowa" (1997), "Znaleźć, zobaczyć, pochować" (2001) i "Widok Krakowa" (2013).
W ramach pokazów specjalnych obejrzeć można będzie także filmy dokumentalne, zmarłego w ubiegłym roku Krzysztofa Krauze. Będą to: "Spadł, umarł, utonął" (1994), "Kontrwywiad" (1994) i "Departament IV" (1996). Po projekcjach zaplanowano spotkanie z Jerzym Morawskim, scenarzystą dwóch pierwszych obrazów oraz współscenarzystą i współreżyserem ostatniego dokumentu.
Projekcje w konkursie głównym odbywać się będą w Europejskim Centrum Solidarności, a pokazy specjalne w historycznej sali BHP Stoczni Gdańskiej. 13 edycja Gdańsk DocFilm Festival zakończy się w niedzielę.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: aa / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe