Wojsko

Wojsko

Michał Jach, który przewodniczy sejmowej komisji obrony narodowej i jest członkiem komisji do spraw służb specjalnych, nie ma dostępu do informacji ściśle tajnych i NATO-wskich - dowiedział się tvn24.pl. - Służby prowadzą postępowanie, nie wiem kiedy się zakończy, nie mam na to wpływu - mówi nam poseł PiS. Jach zasiada w speckomisji od ponad czterech lat, ale służby dotąd go nie prześwietliły.

Глава Міністерства національної оборони Маріуш Блащак підписав угоду про придбання в США 116 танків Abrams в модифікації M1A1. - Ми зміцнюємо польські збройні сили, щоб реально й ефективно стримувати агресора.  Одним із елементів цього посилення є оснащення Війська Польського технікою, яка є найкращим аргументом у всій нашій політиці стримування.  Танки Abrams є такою технікою, - сказав міністр.

Palantir, amerykańska korporacja zajmująca się analizą danych dla wojska i wywiadu, dostarcza oprogramowanie polskiej administracji. Na razie robi to za darmo. Do tej pory wiadomo było o jej współpracy z kancelarią premiera. Ale, jak wynika z ustaleń tvn24.pl, podmiotów korzystających z technologii Palantira jest więcej.

Władimir Putin, który zaskoczył własnych żołnierzy. Agresja na wszystkich kierunkach jednocześnie. Brak jednego dowódcy operacji przeciwko Ukrainie. Nieuzasadniona wiara Rosjan we własną propagandę. Korupcja w armii mimo trwającej wojny. A może próżność i brak wyciągania wniosków u zachodnich przywódców, z których wielu dziś wygląda jak przeciwieństwo Wołodymyra Zełenskiego - komika, który został mężem stanu.

Powołane w lutym Wojska Obrony Cyberprzestrzeni prowadzą rekrutację wśród specjalistów IT, budują "cyberbroń" i w 2022 r. dysponowały budżetem 1,2 mld zł. Ale czy hierarchiczna i oparta na dyscyplinie robota w budżetówce przyciągnie komputerowych geeków? Czy polska armia ma realne zdolności militarne w sieci, czy na razie tylko "paraduje z cyberbronią" tak, jak defiluje się z nowymi czołgami i karabinami?