Włochy

Włochy

Władze Toskanii w środkowych Włoszech poprosiły wojsko o natychmiastową pomoc w usuwaniu skutków powodzi. Największe straty odnotowano w rejonie miast Massa i Carrara. Trudna sytuacja utrzymuje się też w Umbrii i Lacjum. W niedzielę w niektórych miejscach Półwyspu Apenińskiego w ciągu kilku godzin spadło 200 litrów wody.

Trzy czwarte Wenecji stoi w wodzie. Ulewny deszcz zaczął padać w sobotę po południu i spowodował podniesienie się poziomu wody do wysokości 150 cm powyżej poziomu morza. To w historii pomiarów szósta największa powódź w tym mieście.

W Wenecji od tygodnia nieustannie podnosi się poziom wody. Zalane jest całe historyczne centrum miasta i większą część placów i ulic na obrzeżach. Poziom wody w czwartek wzrósł do 143 cm powyżej stanu średniego.

Niebawem Rzym może zacząć nam się kojarzyć nie z Koloseum, a śmieciami walającymi się po ulicach. Wysypisko, na które trafiają odpadki z Wiecznego Miasta, jest przepełnione, a nowego nie sposób wyznaczyć. Wszystko przez protesty miejscowych, a także działania kamorry - neapolitańskiej mafii.

Ponad 100 wstrząsów wtórnych odnotowano we włoskim mieście Mormanno na południu Włoch. W mieście w środku nocy zatrzęsła się ziemia, co wywołało panikę w mieście. Nie żyje jedna osoba: 84-latek, który zmarł na atak serca.

Wyrok skazujący na 6 lat więzienia sejsmologów i ekspertów za "nieumyślne spowodowanie śmierci 309 osób" podczas trzęsienia ziemi we włoskiej L'Aquili w 2009 roku sparaliżuje pracę służb odpowiedzialnych za zarządzanie kryzysowe w obliczu katastrof naturalnych - skomentowali decyzję członkowie Komisji ds. Wielkich Zagrożeń przy Obronie Cywilnej, spośród których wywodzili się skazani. Do dymisji poddało się już trzech jej członków.

Podtopienia, połamane gałęzie, powyrywane drzewa, chaos na ulicach - to skutki poniedziałkowego załamania pogody w Rzymie, związanego z przejściem frontu Kleopatra. Choć wtorkowy ranek przywitał mieszkańców Wiecznego Miasta lepszą pogodą, muszą się oni zmagać ze skutkami poniedziałkowej burzy. Ulewy przeszły też przez Ligurię i Toskanię, a w Lombardii miejscami deszcz zamieniał się w śnieg.

Rzym walczy z frontem Kleopatra. Według synoptyków, wieczorem w Wiecznym Mieście w ciągu godziny może spaść nawet 50 litrów deszczu.

Młodzi Rzymianie urządzają demonstracyjne pikniki w centrum Wiecznego Miasta, protestując w ten sposób przeciw wprowadzeniu w stolicy Włoch przepisu nazywanego "zakazem biwakowania". Władze miasta próbują załagodzić sytuację. - To nie jest zakaz jedzenia kanapek, ale zakaz śmiecenia i degradacji miasta - wyjaśnił burmistrz, który osobiście sprzątał Schody Hiszpańskie, żeby podkreślić wagę problemu.

Nawet na cztery lata do więzienia mogą trafić naukowcy, którym zarzuca się nieumyślne spowodowanie śmierci 309 mieszkańców środkowowłoskiej L'Aquili. Zdaniem prokuratury nie docenili oni ryzyka wystąpienia trzęsienia ziemi, które pamiętnego 6 kwietnia 2009 roku nawiedziło miasto. Ich proces właśnie dobiega końca.

Zaledwie dwie godziny trwała burza z ulewnym deszczem, która przeszła nad Wyspami Liparyjskimi leżącymi na północ od Sycylii. To wystarczyło, by duże obszary głównej wyspy archipelagu zostały zalane, a uszkodzony zamek stworzył zagrożenie dla położonych niżej domów. Zniszczenia ocenia się wstępnie na 30 mln euro.

Niektóre elementy ziemskiego krajobrazu są tak charakterystyczne, że wystarczy jedno spojrzenie, żeby je rozpoznać. Tak właśnie jest w przypadku zdjęcia zrobionego podczas sierpniowego przelotu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nad Morzem Śródziemnym. Nawet z wysokości 400 km łatwo rozpoznać kontury słynnego "włoskiego buta".

Zbliża się jesień, a to oznacza, że nie tylko Polacy, lecz także Włosi zaczną wybierać się na grzyby. Mieszkańcom Półwyspu Apenińskiego jest jednak do tego potrzebna specjalna legitymacja, którą otrzymać mogą dopiero po ukończeniu odpowiedniego kursu. Te obostrzenia są konieczne, ponieważ we Włoszech często więcej ludzi ginie podczas grzybobrania niż w wyniku schodzenia lawin.

Przez rzymską plażę przeszła trąba powietrzna. Tysiące wypoczywających w niedzielę na piaskach Ostii turystów w panice rzuciło się do ucieczki przed żywiołem. Ta sama wichura wzbiła w powietrze zacumowane w porcie Fiumicino nieopodal Rzymu łodzie.