Wizyty zagraniczne prezydenta Andrzeja Dudy

Wizyty zagraniczne prezydenta Andrzeja Dudy

Podstawą sprawiedliwego porządku między narodami jest zasada równości wszystkich państw wobec prawa i zobowiązań międzynarodowych - oświadczył prezydent Andrzej Duda, przemawiając we wtorek w Norweskim Instytucie Noblowskim w Oslo. Prezydent stwierdził, że dla niektórych Unia Europejska nie jest Unią państw równych. - Jest to taki swoisty konglomerat interesów, w którym można narzucać swoje interesy innym i to, wydaję mi się, prowadzi do erozji UE - powiedział prezydent.

Prezydent Andrzej Duda wraz z pierwszą damą pojawili się w poniedziałek na uroczystej kolacji wydanej przez króla Norwegii Haralda V i królową Sonję. Był to jeden z punktów trwającej właśnie wizyty pary prezydenckiej w Norwegii.

Prezydent Andrzej Duda z małżonką udają się w niedzielę z oficjalną wizytą do Norwegii. Prezydent spotka się z królem Haraldem V i premier Erną Solberg. Odbędzie też rozmowy w bazie Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych i wygłosi wykład w Norweskim Instytucie Noblowskim.

Wzmocnienie wschodniej flanki NATO, polityka klimatyczna, relacje gospodarcze, Ukraina - to tematy rozpoczynającej się w niedzielę wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Kanadzie. Prezydent spotka się z kanadyjskim premierem Justinem Trudeau i gubernatorem generalnym Kanady.

Nie było żadnego innego uzasadnienia dla obecności Polski na szczycie nuklearnym w Waszyngtonie. Prezydent Duda jechał tam po to, by spotkać się w cztery oczy z prezydentem Barackiem Obamą. Ale do tego nie dojdzie, z dwóch powodów - mówił w programie "Świat" w TVN24BiS prof. Roman Kuźniar z Uniwersytetu Warszawskiego, doradca byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Zmiany w Trybunale Konstytucyjnym, mediach publicznych, prokuraturze, a także pytania o katastrofę smoleńską i niebezpieczeństwo, jakie dla Europy stwarza Rosja - o tym wszystkich, tydzień przed wizytą w Waszyngtonie, w wywiadzie dla dziennika "The Washington Post" mówi Andrzej Duda.

Przywódcy Polski i USA mają spotkać się na koniec marca podczas szczytu w Waszyngtonie. - Spotkanie Andrzeja Dudy z Barackiem Obamą nie stoi pod znakiem zapytania, natomiast stoi pod znakiem zapytania dłuższa rozmowa - tłumaczył w "Jeden na jeden" minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

Polska zdaje sobie sprawę ze skutków kryzysu migracyjnego i widzi związane z nim problemy, zwraca uwagę na kwestię Brexitu, ale z punktu widzenia polityki zagranicznej prowadzonej przez Warszawę najważniejsze w rozmowach o Europie jest przesunięcie sił NATO na wschód - tłumaczył w czasie sobotniej dyskusji na Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium prezydent Andrzej Duda.