Wizyty zagraniczne prezydenta Andrzeja Dudy

Wizyty zagraniczne prezydenta Andrzeja Dudy

Musimy dbać o to, żeby za wszelką cenę dążono do prawdy i by nieprawda i pomówienia nie kładły się cieniem na relacje Polski i Ukrainy - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda, który przebywa z wizytą na Ukrainie. Prezydent Petro Poroszenko podkreślił, że historia nie powinna wpływać na strategiczny charakter relacji polsko-ukraińskich. - Należy iść do przodu - zaznaczył.

Prezydent Andrzej Duda, który składa oficjalną wizytę w Wietnamie, w środę w Hanoi spotkał się w siedzibie wietnamskiego parlamentu, Zgromadzenia Narodowego, z wietnamskimi deputowanymi oraz polskimi posłami i senatorami.

Prezydent Andrzej Duda we wtorek w Helsinkach odwiedził miejsce pochówku fińskich bohaterów, gdzie złożył wieńce m.in. na grobie marszałka Carla Gustafa Mannerheima, przywódcy ruchu niepodległościowego Finlandii. W tym roku przypada 100. rocznica uzyskania niepodległości przez to państwo.

Prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli we wtorek przed południem wizytę w Finlandii. W swoim oświadczeniu po rozmowach z prezydentem Finlandii Saulim Niinisto Duda podkreślił, że Polska i Finlandia są związane "wieloma więziami i wieloma interesami.

Prezydent Andrzej Duda opuszcza Stany Zjednoczone z dużą satysfakcją i poczuciem wypełnienia wszystkich celów, które sobie założył podczas tej wizyty - powiedział w czwartek szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Jego zdaniem, rozmowy prezydenta w USA pokazały rosnące znaczenie Polski w polityce międzynarodowej.

Andrzej Duda w Akademii Wojskowej West Point wygłosił wykład dla kadetów na temat historii, a także obecnego stanu relacji polsko-amerykańskich. Jako gość akademii, prezydent Duda, zgodnie z tradycją, udzielił amnestii jej studentom. Darował im tym samym kary dyscyplinarne za naruszenie regulaminu uczelni. Wywołało to aplauz wśród kadetów.

Prezydent Andrzej Duda otworzył w czwartek w Akademii Wojskowej USA w West Point ekspozycję poświęconą Ryszardowi Kuklińskiemu. Gromadzi ona ponad 200 różnych eksponatów, w tym plany ataku Układu Warszawskiego na zachód Europy.

Pomogliście Polsce wejść do NATO, także dzięki wam żołnierze USA są teraz w naszym kraju, a prezydent USA Donald Trump ma do Polski pozytywny stosunek – mówił prezydent Andrzej Duda w środę miejscowego czasu do Polonii w Wallington w stanie New Jersey w Stanach Zjednoczonych.

W Nowym Jorku trwa 72. sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ, w której bierze udział Andrzej Duda. Przemówienie polskiego prezydenta zaplanowano na godzinę 21.30 czasu polskiego. Przy okazji pobytu w ONZ Duda odbywa także spotkania dwustronne z przywódcami. Rozmawiał już między innymi z prezydentami Ukrainy i Litwy.

- Mogę zdradzić, że zarówno pani Melania Trump napisała osobisty list do pani prezydentowej, jak i niedawno pan prezydent otrzymał osobisty list od pana prezydenta Trumpa - stwierdził minister Krzysztof Szczerski, pytany o kontakty obu przywódców. Dodał, że Andrzej Duda, który w czasie swojej wizyty w Stanach Zjednoczonych wystąpi w ONZ, będzie miał również możliwość porozmawiania z prezydentem USA.