Wiktor Janukowycz

Wiktor Janukowycz

Wielka zagadka dotycząca miejsca pobytu obalonego Wiktora Janukowycza zaczyna żyć swoim życiem. W sieci można już obstawiać to, w jakim kraju zostanie znaleziony były prezydent Ukrainy. Niektórzy Ukraińcy żartują sobie z jego ucieczki.

Przekonanie Ukraińców do porozumienia, to - w ocenie Radosława Sikorskiego - dowód, że Polska potrafi być skuteczna, grać zespołowo i wykorzystywać cały potencjał Unii Europejskiej do walki także o swoje interesy. A zarzuty PiS-u i krytyka pod adresem szefa polskiej dyplomacji? "Bzdury niewarte komentowania", poza granicą absurdu. - Dajmy już spokój ludziom, którzy nie mogą się przyzwyczaić do tego, że Polska odniosła sukces - prosił w "Kropce nad i" minister spraw zagranicznych.

Czy Julia Tymoszenko ma szanse na powrót na szczyty ukraińskiej władzy? "Cieszę się z jej rodziną, że wróciła do domu. Martwię się o jej kraj, jeśli miałaby wrócić do polityki" - komentuje na Twitterze Anne Applebaum, dziennikarka i żona szefa polskiej dyplomacji. Dodała także, że to właśnie była premier Ukrainy "przyczyniła się do kryzysu". Nie tylko ona to tak ocenia.

Gubernator obwodu astrachańskiego, na południu Rosji, polecił swoim podwładnym zaprosić i przyjąć w obwodzie berkutowców - członków oddziałów specjalnych milicji, które brutalnie walczyły z antyrządowymi demonstrantami w Kijowie.

Model fiński w relacjach Moskwa-Kijów byłby idealny zarówno dla Rosji, Ukrainy, jak i Unii Europejskiej - pisze w komentarzu w "Financial Times" Zbigniew Brzeziński. Wcześniej, w wywiadzie dla CNN, b. doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa przekonywał, że "UE musi wyjść poza slogany i zaoferować Ukrainie pomoc finansową, bo kraj ten jest na skraju bankructwa".

Ukraińskie władze nadal nie wiedzą, gdzie znajduje się odsunięty od władzy prezydent Wiktor Janukowycz – oświadczył p.o. ministra spraw wewnętrznych Arsen Awakow. Nie wiadomo też, gdzie jest były prokurator generalny i ministrowie z ekipy Janukowycza. W tej sprawie wszczęto śledztwo. Nowy szef prokuratury poinformował zaś, że wydał nakaz zatrzymania swojego poprzednika oraz b. ministra skarbu.

Za rządów Wiktora Janukowycza Ukraińcy opowiadali sobie plotki o przepychu w jakim żyje w swojej rezydencji Meżyhiria (Międzygórze). Dostęp do niej był jednak surowo zabroniony. Po ucieczce prezydenta drzwi do posiadłości stanęły otworem przed Ukraińcami i dziennikarzami, a parlament zdecydował o przejęciu willi z przyległościami na własność państwa. Co tym samym zyskała Ukraina?

Opuszczający w pośpiechu Kijów Wiktor Janukowycz i jego otoczenie nie mieli dość czasu, aby po sobie "posprzątać". Na terenie posiadłości prezydenta znaleziono znaczne ilości dokumentów, które wrzucono do pobliskiej rzeki. Po wydobyciu przez nurków są one suszone i pieczołowicie sortowane przez dziennikarzy. Znaleziono też ślady dużych ognisk, w których spalono zapewne ważniejsze dokumenty. Okoliczni mieszkańcy opowiadają o pośpiesznej ewakuacji.

Listę zabitych w starciach w Kijowie zamieściły w internecie służby prasowe Majdanu. Według stanu informacji na piątkowy wieczór, jest to 77 osób, w tym 11 milicjantów. Większość z zabitych demonstrantów pochodziła z zachodu Ukrainy, ale nie brak również mieszkańców Kijowa (przede wszystkim) oraz wschodu i południa kraju.

Delegaci trwającego w Charkowie zjazdu deputowanych (radnych) wszystkich szczebli z południowo-wschodnich regionów Ukrainy ogłosili w sobotę, że gotowi są do przejęcia odpowiedzialności za pełnię władzy na tej części terytorium Ukrainy. Znany z prorosyjskich poglądów deputowany Partii Regionów Wadym Kołesniczenko wykrzykiwał: - Za przyjaźń z Rosją! Gospodarczą! Duchową! Wyznaniową! Na zjeździe pojawili się też goście z Kremla i niektórych obwodów Rosji.

Parlament Ukrainy przyjął w sobotę rezolucję o natychmiastowym uwolnieniu z więzienia byłej premier Julii Tymoszenko. Decyzję tę poparło w głosowaniu 322 na 331 deputowanych. Obecna w parlamencie córka opozycjonistki, Jewhenija, słysząc o tej decyzji, rozpłakała się.

Po ponad dobie negocjacji prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz, przywódcy opozycji i przedstawiciele Unii Europejskiej podpisali 6-punktowe porozumienie. Ma ono zakończyć trwający od 21 listopada 2013 roku kryzys. Dokument przewiduje m.in. wcześniejsze wybory szefa państwa. Przedstawiamy całość podpisanego w Kijowie dokumentu.

Władza i opozycja w Kijowie podpisały porozumienie. Nikogo nie zadowala i nie jest pewne, jak zareaguje ulica. Jest jednak pewne, że wielką rolę w jego wykuciu mieli ministrowie spraw zagranicznych Polski, Francji i Niemiec. Rozmowy były bardzo trudne, co pokazuje nagranie telewizji ITV, która uchwyciła bardzo poirytowanego Radosława Sikorskiego strofującego opozycjonistów.