Węgry

Węgry

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu nakazał państwu węgierskiemu wypłacenie odszkodowania dwóm Romom. Według Trybunału policja nie zapewniła im należnej ochrony przed rasistowską przemocą słowną i fizyczną.

Stała presja migracyjna utrzymuje się na granicy Węgier z Serbią – podkreślił w poniedziałek doradca premiera Węgier Viktora Orbana ds. bezpieczeństwa wewnętrznego Gyoergy Bakondi na konferencji prasowej w Budapeszcie.

Dwie młode kobiety poszukiwane europejskimi listami gończymi za działalność związaną z terroryzmem zostały zatrzymane przez węgierską policję na granicy z Serbią - poinformował rzecznik policji komitatu (województwa) Csongrad, Krisztian Huber.

Premier Węgier Viktor Orban oświadczył, że spodziewa się w tym roku dwóch wielkich batalii z Brukselą: wokół imigracji oraz tematów gospodarczych. Mówił też o konieczności zacieśniania współpracy z Polską, Czechami i Słowacją. - Podejmę starania w kierunku, o którym mówił prezes (PiS Jarosław - red.) Kaczyński - mówi w Radiu Kossuth.

Petra Laszlo, węgierska reporterka, która we wrześniu 2015 r. została sfilmowana w momencie, w którym podstawiła nogę syryjskiemu uchodźcy uciekającemu z synem przed służbami, została skazana na trzy lata w zawieszeniu za zakłócanie porządku.

Szef komisji spraw zagranicznych węgierskiego parlamentu Zsolt Nemeth w wywiadzie opublikowanym w czwartek w tygodniku "Heti Valasz" wyraził nadzieję, że po objęciu stanowiska prezydenta USA przez Donalda Trumpa stosunki między Węgrami i Stanami Zjednoczonymi "będą znów godne więzów sojuszniczych".

Kanclerz Niemiec Angela Merkel wskazała w czwartek w Luksemburgu na potrzebę lepszego zabezpieczenia granic zewnętrznych UE, aby osiągnąć "bardziej uczciwy podział" uchodźców w Unii. Tymczasem Viktor Orban stwierdził, że nie można oczekiwać od Brukseli rozwiązania problemu ochrony granic i należy "bronić się samemu".

Podatek VAT na świeże mleko, jajka i drób został na Węgrzech obniżony od początku roku. Przedstawiciel Ministerstwa Rolnictwa nie wykluczył dalszych obniżek w przyszłości.

Premier Węgier Viktor Orban, który w czwartek wieczorem przybył z dwudniową wizytą do w Polski, wraz z szefową polskiego rządu Beatą Szydło zwiedził wystawę malarstwa węgierskiego w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Komisja węgierskiego parlamentu przyjęła projekt zmiany prawa znoszący dwukrotną w ciągu roku zmianę czasu. Zgodnie z proponowaną zmianą, na Węgrzech miałby przez cały rok obowiązywać czas letni. Obecnie na Węgrzech zmiana czasu odbywa się tak samo jak w Polsce.