Ukraina

Ukraina

Petro Poroszenko poinformował o pogarszającej się sytuacji w Donbasie francuskiego prezydenta Francois Hollande’a i doradcę kanclerz Niemiec Angeli Merkel – podała służba prasowa prezydenta Ukrainy. Hollande zapewnił Poroszenkę, że jest gotów wziąć udział w najbliższych dniach w kolejnym spotkaniu formatu normandzkiego z udziałem przywódców Niemiec, Rosji i Ukrainy.

To nie powinno było tak wyglądać. Transporter BMD-2 miał wytoczyć się z transportowca Ił-76 i opaść na spadochronie, a tuż przed wylądowaniem miały go spowolnić silniki rakietowe. Na umieszczonym w sieci nagraniu widać jednak, że uruchamiają się one za wcześnie, niszcząc cały system, a transporter spada jak kamień. Ukraiński sztab generalny twierdzi, że nagranie jest sfabrykowane i nic takiego nie miało miejsca.

Porozumienie między Rosją i Turcją w sprawie budowy gazociągu Turecki Potok zakłada, że Ukraina straci około 15 mld metrów sześc. gazu rocznie przesyłanego tranzytem z Rosji. Surowiec trafi bowiem bezpośrednio do Turcji - pisze we wtorek rosyjski dziennik "Kommiersant".

W stolicy Ukrainy Kijowie będzie ulica imienia papieża Jana Pawła II – postanowili w czwartek radni tego miasta. Jest to już kolejna kijowska ulica, której nazwa związana jest z Polską i która nazwę zmieniła w ramach procesu dekomunizacji.

Prezydent Rosji Władimir Putin złoży 19 października wizytę we Francji - poinformował w czwartek rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow, witając się z przybyłym do Moskwy szefem francuskiej dyplomacji Jean-Markiem Ayraultem.

MSZ Ukrainy wezwało konsula Rosji w Kijowie. Ma wyjaśnić, dlaczego ukraińscy dyplomaci nie są dopuszczani do zatrzymanego w Moskwie dziennikarza ukraińskiej agencji prasowej Ukrinform – poinformowała rzeczniczka resortu Mariana Beca.

W kontrolowanej przez separatystów Makiejewce eksplodowała rosyjska amunicja - poinformował szef donieckiej administracji Pawło Żebriwski. Podał, że w wyniku wybuchu zostało uszkodzonych siedem szkół, trzy przedszkola i szpital. Rebelianci twierdzą, że stoi za tym "ukraińska grupa dywersyjna".

Zatrzymany w Rosji pod zarzutem szpiegostwa ukraiński dziennikarz Roman Suszczenko nie przyznaje się do winy – poinformował jego obrońca Mark Fejgin, któremu we wtorek, po dwóch dniach starań, udało się uzyskać widzenie ze swoim klientem.

Ukraińscy dyplomaci w Moskwie nie dostali dotąd zgody na widzenie z zatrzymanym w Rosji dziennikarzem Romanem Suszczenką - oświadczyła we wtorek rzeczniczka MSZ w Kijowie Mariana Beca. Francuski korespondent ukraińskiej państwowej agencji prasowej Ukrinform został zatrzymany przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa pod zarzutem szpiegostwa.