Ukraina

Ukraina

Prezydenci Rosji i Ukrainy, Władimir Putin i Wołodymyr Zełenski rozmawiali telefonicznie - poinformował Kreml. Wśród tematów były kwestie uregulowania konfliktu w Donbasie i działań na rzecz zwolnienia osób przetrzymywanych przez strony konfliktu.

Policja w Moskwie zatrzymała w czwartek 55 osób, które demonstrowały przed budynkiem Sądu Najwyższego w obronie Tatarów krymskich, skazanych za przynależność do Partii Odrodzenia Islamskiego (Hizb ut-Tahrir). Sąd rozpatrzył apelacje skazanych i skrócił ich wyroki o trzy miesiące - poinformowała niezależna "Nowaja Gazieta".

Jeden ukraiński żołnierz zginął a jeden został ranny w wyniku ostrzału kolumny samochodów, w której podróżował w środę szef administracji obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko. Urzędnik nie ucierpiał – poinformowało biuro prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Okręt rosyjskiej Floty Czarnomorskiej wpłynął na zamknięty obszar Morza Czarnego, na którym odbywają się ukraińsko-amerykańskie manewry Sea Breeze 2019 – poinformowała w środę marynarka wojenna Ukrainy. Incydent określiła jako "prowokowanie nadzwyczajnej sytuacji".

Musimy dać temu terytorium Ukrainy nowe życie - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski podczas wizyty w Czarnobylu. Wziął udział w uroczystościach związanych z oddaniem do eksploatacji arki nad zniszczonym czwartym reaktorem elektrowni. Wzniesiona trzy lata temu metalowa konstrukcja ma umożliwić rozbiórkę betonowego sarkofagu kryjącego pozostałości reaktora.

Moskiewska policja zatrzymała siedmiu krymskich aktywistów protestujących w obronie Tatarów prześladowanych pod pretekstem walki władz Rosji z terroryzmem - podała niezależna telewizja Dożdż. Na początku czerwca rosyjskie służby dokonały masowych rewizji w domach i mieszkaniach proukraińskich działaczy społeczności tatarskiej na zaanektowanym przez Rosję Krymie.

Federalna Służba Bezpieczeństwa Rosji zakończyła śledztwo w sprawie aresztowanych marynarzy ukraińskich - poinformował ich obrońca Nikołaj Połozow. Służby sformułowały też ostateczne zarzuty dotyczące nielegalnego przekroczenia granicy. Uwolnienia marynarzy domagają się władze w Kijowie i organizacje międzynarodowe.

- Musimy rozmawiać, prawda? Z tymi słowami prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwrócił się do Władimira Putina, proponując mu nowy format rozmów w sprawie Krymu i Donbasu. Zaproponował by prezydent Rosji usiadł przy stole z nim oraz między innymi Donaldem Trumpem.

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wspólnie złożyli w niedzielę wizytę w Stanicy Ługańskiej tuż przy linii frontu w konflikcie między ukraińskimi siłami rządowymi a separatystami prorosyjskimi w Donbasie.

Micheil Saakaszwili odzyskał ukraińskie obywatelstwo i razem ze swoim ugrupowaniem próbuje sił w przedterminowych wyborach. Były prezydent Gruzji ma mało czasu na kampanię i przekonanie do siebie wyborców. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Polska konsekwentnie wspiera suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy, a także proces reform, których wdrożenie jest kluczem do jej prawdziwej niezależności i odporności na zagrożenia zewnętrzne - powiedział we wtorek w Toronto minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Z szefem polskiej dyplomacji rozmawiał między innymi Kurt Volker, specjalny wysłannik Stanów Zjednoczonych na Ukrainie.

Wycofanie z okolic Stanicy Ługańskiej sił konfliktu w Donbasie może być pierwszym krokiem ku stałemu wstrzymaniu walk w tym regionie - oświadczył w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. - Pojawiła się krucha nadzieja na początek końca gorącej fazy wojny - dodał. Walki o kontrolowaną przez wojska ukraińskie i położoną w pobliżu granicy z Rosją Stanicę Ługańską trwają od 2014 roku.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował do prezydenta Rosji Władimira Putina o uwolnienie 24 ukraińskich marynarzy zatrzymanych ponad pół roku temu. Oskarżył jednocześnie szefa MSZ swego kraju o działania mogące zaszkodzić temu procesowi.

Brytyjski "The Times" skrytykował w czwartek Radę Europy za decyzję o przywróceniu Rosji prawa głosu w Zgromadzeniu Parlamentarnym, oskarżając tę instytucję o rezygnację - w zamian za rosyjskie wpłaty do budżetu - z nadzoru przestrzegania praw człowieka. "Rada Europy po prostu się sprzedała" - piszą autorzy publikacji.

Jest jednym z najpopularniejszych ukraińskich piosenkarzy. Wokalista popularnego zespołu Okean Elzy Swiatosław Wakarczuk powalczy o mandat deputowanego parlamentu z list utworzonej partii Głos, która ma coraz wyższe poparcie. W najnowszym sondażu Głos uplasował się na trzecim miejscu w rankingu pięciu ugrupowań, które weszłyby do Rady Najwyższej.