Somalia

Somalia

Z wyjątkiem kilku ataków Al-Kaidy z przełomu wieków wszystkich innych zamachów w Rogu Afryki dokonali somalijscy dżihadyści z ugrupowania Al-Szabab. Pokonani w Somalii, przenoszą wojnę na teren innych państw.

- Jest to organizacja, która teraz prowadzi wojnę metodami terrorystycznymi - mówił o organizacji Al-Szabab, która podejrzana jest o zamach w Nairobi, Wojciech Jagielski. Korespondent wojenny mówił, że ci somalijscy dżihadyści od dłuższego czasu grozili Kenii.

Jednej nocy w środkowej Somalii spadło tyle deszczu, co zwykle w ciągu roku. Powódź nim spowodowana pochłonęła już życie 62 osoby. Trudną sytuacje w głównym mieście regionu pogarszają jeszcze ataki lokalnych grup bojowników.

Siły państw UE pełniące misję antypiracką u wybrzeży Somalii zaatakowały morskich rozbójników na brzegu. Europejczycy przeprowadzili nalot na jedną z pirackich baz. Była to pierwsza taka operacja w historii od czasu rozszerzenia mandatu misji w marcu bieżącego roku.

Grecki armator najwyraźniej chciał zaoszczędzić na ochronie, ponieważ na statku nie było uzbrojonych strażników. Tankowiec ze 135 tysiącami ton ropy naftowej został zaatakowany przez piratów z dwóch łódek rybackich na Morzu Arabskim, w odległości około 300 km na południe od wybrzeża Omanu.

Duński okręt wojenny uwolnił z rąk piratów dwunastu zakładników. Podczas akcji u wybrzeży Somalii zatrzymano szesnastu porywaczy. Podejrzani o piractwo pozostaną w areszcie. Władze duńskie zamierzają postawić ich w stan oskarżenia.

Co najmniej 12 osób zostało zabitych i ponad 30 ciężko rannych w wyniku wybuchu bomby w centralnej części somalijskiego miasta Baidowa. Gubernator regionu, Abdifitah Mohamed Gesey, potwierdził, że większość ofiar to kobiety i dzieci.

Eksplozja bomby w teatrze w stolicy Somalii zabiła najważniejsze osoby krajowej administracji sportowej. Zginął szef somalijskiego komitetu olimpijskiego i federacji piłki nożnej, oraz pięciu innych wysokich rangą urzędników państwowych. W chwili zamachu w teatrze znajdował się premier Somalii Abdiweli Mohammed Ali, ale osobiście powiedział dziennikarzom, że nic mu się nie stało.

Wojskowe siły Unii Europejskiej zwalczające somalijskich piratów w ramach misji Atalanta będą mogły operować nie tylko na morzu, ale także na brzegu - postanowiła Rada Unii Europejskiej w porozumieniu z władzami Somalii.

Światowi liderzy chcą walczyć z terroryzmem i piractwem w Somalii. Na szczycie w Londynie uzgodnili 7-punktowy plan działania. - Ci młodzi ludzie, którzy teraz chwytają za broń i idą za al-Szebabem, muszą wiedzieć, że jest dla nich przyszłość w stabilnej i rozwijającej się Somalii - powiedział gospodarz szczytu, David Cameron. Amerykańska sekretarz stanu Hillary Clinton zapewniła natomiast, że naloty na Somalię nie wchodzą w grę.

W centrum Mogadiszu, w pobliżu hotelu w którym zbierają się somalijcy parlamentarzyści, wybuchła silna bomba zdetonowana przez samobójcę. Zamachowiec najprawdopodobniej chciał zabić polityków, co mu się nie udało. Zabił jednak co najmniej dziewięciu przypadkowych przechodniów.

Piractwo pozytywnie wpływa na rozwój Somalii i urosło do rangi ważnego czynnika w gospodarce kraju. Skuteczna walka z tym procederem mogłaby poważnie zahamować rozwój Somalii - wynika z opublikowanego w piątek raportu brytyjskiego think tanku Chatham House.

Biały Dom zdementował doniesienia prasowe, że amerykańskie samoloty bezzałogowe stacjonujące w Etiopii dokonują stamtąd ataków na terrorystów. O sieci baz dla dronów, którą Amerykanie budują m.in. w Afryce, wiadomo było nieoficjalnie od tygodni. Piątkowy "Washington Post" napisał, powołując się na źródła w armii, że bezzałogowce Reaper ("żniwiarz") używają m.in. lotniska w Etiopii i prowadzą operacje w sąsiedniej Somalii.

66-letnia Francuzka uprowadzona na początku miesiąca ze swojego domu na kenijskiej wyspie Manda, nie żyje - poinformował rzecznik francuskiego MSZ Bernard Valero. Nie wiadomo, w jakich okolicznościach zmarła Marie Dedieu.

Kenijskie wojska lądowe wspierane przez lotnictwo wkroczyły do sąsiedniej Somalii w poszukiwaniu bojowników ugrupowania Al-Szebab. Radykalni islamiści są oskarżani przez władze w Nairobi o porwanie w Kenii europejskich działaczek humanitarnych.

Co najmniej 70 osób zginęło, a 42 zostały ranne we wtorek w eksplozji samochodu-pułapki przy budynkach rządowych w stolicy Somalii Mogadiszu - poinformowali pracownicy pogotowia ratunkowego.

Nauczyciel londyńskiej szkoły Mohamed Ibrahim zrezygnował ze swojego stanowiska, po tym gdy został wicepremierem Somalii - poinformowało w piątek BBC. 64-letni Ibrahim od dwóch lat pracował w Newman Catholic College.