Państwo francuskie musi wypłacić kilkanaście tysięcy euro odszkodowania dwóm grupom pojmanych somalijskich piratów. Trybunał w Strasburgu orzekł, że naruszono ich prawa człowieka, bowiem za długo przetrzymywano ich bez procesu po przewiezieniu do Francji.
Kontrowersyjne orzeczenie zostało wydane w czwartek. Trybunał zadecydował, że naruszono prawa Somalijczyków wynikające z Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.
Bo zarzuty były za późno
Piraci byli zaangażowani w porwanie dwóch luksusowych francuskich jachtów z kilkudziesięcioma osobami na pokładzie. Zakładników uwolniono po wpłaceniu łącznie czterech milionów euro okupu. Niedługo później piraci wpadli w ręce żołnierzy francuskich sił specjalnych, którzy uprowadzili ich już z wybrzeża Somalii.
Łącznie dziewięciu Somalijczyków przewieziono do Francji w dwóch grupach. Pierwszą trzymano bez postawienia zarzutów przez cztery dni, drugą - przez sześć dni i 16 godzin. Według Trybunału taka zwłoka jest naruszeniem Konwencji, bowiem francuskie władze miały dużo czasu, aby wcześniej przygotować akt oskarżenia wobec mężczyzn.
Z powodu tego zaniedbania Francja ma teraz wypłacić Somalijczykom łącznie 16 tysięcy euro odszkodowania.
W teorii bezprawne było też samo uprowadzenie Somalijczyków przez francuskich komandosów. To jednak wykracza poza zakres kompetencji Trybunału i ta kwestia nie była rozpatrywana.
Autor: mk/kka / Źródło: BBC News
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 3.0) | Jan van Rijn