Były kanclerz Austrii z zarzutami. Akta sprawy zajmują "kilka pudeł"

Źródło:
PAP
Drugi rząd Sebastiana Kurza został zaprzysiężony na początku 2020 roku
Drugi rząd Sebastiana Kurza został zaprzysiężony na początku 2020 roku
Reuters Archive
Drugi rząd Sebastiana Kurza został zaprzysiężony na początku 2020 rokuReuters Archive

Były kanclerz Austrii i szef Austriackiej Partii Ludowej (OeVP) Sebastian Kurz usłyszał zarzut składania fałszywych zeznań przed komisją śledczą - poinformowała Prokuratura Gospodarcza i Korupcyjna (WKStA). Na 18 października wyznaczono pierwszą rozprawę w procesie karnym przed sądem okręgowym w Wiedniu.

Wyrok spodziewany jest już 23 października - podała w piątek agencja APA. Obok Kurza przed sądem stanie również jego długoletni współpracownik Bernhard Bonelli, a także była wiceprzewodnicząca OeVP Bettina Glatz-Kremsner - do marca 2022 roku dyrektor generalna Casinos Austria.

Jak potwierdziła rzeczniczka wiedeńskiego sądu Christina Salzborn, zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przeciwko Kurzowi, Bonellemu i Glatz-Kremsner wpłynęło 11 sierpnia. Zaznaczyła, że obszerne akta w sprawie trojga podejrzanych zajmują "kilka pudeł", a akt oskarżenia liczy 108 stron.

Sebastian KurzSiskin/Patrick McMullan/Getty Images

Sprawa dotyczy możliwych rosyjskich wpływów na austriacką politykę

Prokuratura poinformowała w piątek, że oskarżonym zarzuca się składanie fałszywych zeznań przed komisją śledczą, dotyczącą tzw. afery z Ibizy, czyli możliwych rosyjskich wpływów na austriacką politykę. Prokuratorzy podkreślili także, że troje oskarżonych świadomie poświadczyło nieprawdę, składając fałszywe oświadczenia. Sąd ma w trakcie procesu ocenić, na ile działania oskarżonych miały związek z "możliwym wpływem politycznym na obsadzanie stanowisk, za które Kurz był odpowiedzialny".

Czytaj również: Wybory 2023. Proces w trybie wyborczym - kto może złożyć wniosek i ile czasu ma sąd na decyzję?

Za zarzucane przestępstwo grozi do trzech lat więzienia - podkreślono w piątkowym komunikacie prokuratury.

Sebastian Kurz stwierdził w piątek rano na platformie X, dawnym Twitterze, że stawiane mu "zarzuty są fałszywe" i "czeka z niecierpliwością, kiedy prawda wyjdzie na jaw, a sąd uzna zarzuty za bezpodstawne".

Autorka/Autor:ks/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Siskin/Patrick McMullan/Getty Images