Rządowy program "Za życiem"

Rządowy program "Za życiem"

Prezydent Andrzej Duda podpisał w czwartek ustawę o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem" - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Wejdzie ona w życie 1 stycznia 2017 roku.

Od nowego roku świadczenie pielęgnacyjne dla matki wyniesie 1406 zł. Matka będzie też miała zagwarantowane ubezpieczenie społeczne - poinformowała w sobotę w Łodzi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Pieniądze te otrzymują opiekunowie dzieci niepełnosprawnych, którzy zrezygnowali z pracy zawodowej, by zajmować się swoimi niepełnosprawnymi dziećmi.

Najpierw Sejm, a następnie Senat - bez poprawek - przyjęły ustawę o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem". Przewiduje on m.in., że z tytułu urodzenia ciężko chorego dziecka przysługiwać będzie jednorazowe świadczenie w wysokości 4 tys. zł. Przewodnikiem rodzin po systemie wsparcia ma być asystent rodziny, którego zadaniem będzie koordynowanie dostępnej pomocy. Ustawa trafi teraz do prezydenta.

Rządowy projekt ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i ich rodzin "Za życiem", to pierwszy krok do całościowego wspierania rodzin zmagających się z chorobą dziecka – ocenia PiS. Projekt nie spełnia oczekiwań rodziców – uważa opozycja i składa poprawki. Dokument został ponownie skierowany do komisji polityki społecznej i rodziny.

To projekt propagandowy, który próbuje odpowiedzieć na ostatnie Czarne Protesty - w ten sposób Agnieszka Pomaska z PO oceniła projekt ustawy "Za życiem". Elżbieta Jakubiak, była szefowa gabinetu politycznego prezydenta Lecha Kaczyńskiego, przekonywała z kolei, że to, co obecnie przedstawiono, to element "całego dużego programu". - W jeden dzień nie da się wszystkiego naprawić - dodała.

Sejmowa komisja zajęła się w czwartek rządowym projektem "Za życiem", zakładającym pomoc rodzinom, w których urodziło się dziecko z niepełnosprawnością. Poseł PiS podzielił się pomysłem, by świadczenie otrzymywały również kobiety, które zdecydują się urodzić dziecko poczęte na skutek gwałtu. Formalnej poprawki jednak nie zgłosił.

Państwo musi pomagać, państwo musi wspierać i stać po stronie tych wszystkich, którzy tej pomocy potrzebują - powiedziała premier Beata Szydło. Szefowa rządu zapowiedziała, że pierwszy projekt ustawy dotyczący programu wsparcia dla kobiet w tzw. trudnej ciąży w przyszłym tygodniu trafi pod obrady Rady Ministrów.