Państwo Islamskie

Państwo Islamskie

Co najmniej 50 tys. bojowników tzw. Państwa Islamskiego (IS) zginęło w ciągu ostatnich dwóch lat, kiedy dżihadyści stali się celem ataków międzynarodowej koalicji pod dowództwem Stanów Zjednoczonych - donosi w piątek BBC, powołując się na amerykańskiego wojskowego.

Dania nie przedłuży udziału swych siedmiu myśliwców F-16 w międzynarodowej koalicji walczącej z tzw. Państwem Islamskim w Syrii i Iraku - poinformował w piątek duński rząd. Półroczna misja duńskich F-16 kończy się w połowie grudnia.

Moda na zastyganie w dziwnych pozach dotarła nawet na front walki z tzw. Państwem Islamskim. Członkowie irackich paramilitarnych bojówek walczących z dżihadystami w pobliżu miasta Mosul postanowili na swój sposób przyłączyć się do globalnego fenomenu mannequin challenge.

Pochodzący z Somalii student, który w poniedziałkowym ataku na terenie kampusu uniwersyteckiego w Columbus w Ohio staranował ludzi samochodem i ranił ich nożem rzeźnickim działał w imieniu tzw. Państwa Islamskiego - przekazali dżihadyści z tego ugrupowania. W ataku rannych zostało 11 osób.

Główny wodociąg biegnący do Mosulu w Iraku został uszkodzony w czasie walk pomiędzy iracką armią a dżihadystami z tzw. Państwa Islamskiego - podały lokalne władze we wtorek. Ok. 650 tys. mieszkańców jest bez wody. Zacięte walki o miasto toczą się od kilku tygodni.

Legendarny samolot szpiegowski U2, który pamięta jeszcze czasy zimnej wojny, walczy również z tzw. Państwem Islamskim. Dziennikarze CNN dostali specjalne pozwolenie na uwiecznienie przygotowań do jednej z tajnych misji.

Już do około 100 ofiar śmiertelnych wzrósł bilans czwartkowego zamachu przeprowadzonego z użyciem samochodu pułapki na stacji benzynowej na południowy wschód od Bagdadu - podała policja i źródła medyczne. Wśród ofiar jest wielu Irańczyków.

- Mam nadzieję, że któregoś dnia wciąż znajdzie się dla mnie miejsce w społeczeństwie - mówi w rozmowie z CNN 20-latek, który trafił do irackiego więzienia za przynależność do tzw. Państwa Islamskiego. - Kiedy będę szedł ulicą, ludzie będą mówić, że zabiłem ich dzieci. Jeśli pójdę do meczetu, będą mówić, że zabijałem ich dzieci - dodaje. Materiał "Faktów z Zagranicy".

Irackie wojska zbliżyły się w niedzielę do centrum Mosulu, kontynuując ze wschodu natarcie na pozycje bronione przez dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego (IS) - poinformował agencję Associated Press generał sił specjalnych Sami al-Aridi.