Pakistan

Pakistan

Władze w Pakistanie zwolniły z więzienia mułłę Abdula Ghaniego Baradara, byłego zastępcę dowódcy afgańskich talibów mułły Omara - poinformowało pakistańskie ministerstwo spraw wewnętrznych.

Szesnastoletnia Pakistanka Malala Yousafzai, która przeżyła atak talibów, jest główną kandydatką do tegorocznej Nagrody Sacharowa, przyznawanej przez europarlament za zasługi w walce o prawa człowieka. Jej kandydaturę poparły aż cztery frakcje polityczne w PE.

Znany pakistański polityk i zaufany współpracownik premiera Nawaza Sharifa, Mamnoon Hussain, został we wtorek wybrany przez kolegium elektorskie na stanowisko prezydenta Pakistanu. Urząd ten ma w 180-milionowym kraju charakter głównie reprezentacyjny.

Do 57 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych piątkowych wybuchów dwóch bomb na bazarze w Parachinar na terytoriach plemiennych na północy Pakistanu - poinformowały pakistańskie władze i źródła medyczne.

Jeden z przywódców pakistańskich talibów napisał list do Malali, 16-letniej Pakistanki, postrzelonej przez talibów w październiku 2012 przed szkołą w dolinie Swat. Dziewczyna stała się celem, bowiem otwarcie domagała się prawa do nauki dla kobiet i krytykowała talibów. Ich przywódca zaapelował teraz, by uczyła się w szkole koranicznej i wróciła do Pakistanu z Wielkiej Brytanii.

Wszyscy polscy alpiniści, którzy brali udział w wyprawie na położony w Karakorum ośmiotysięcznik Nanga Parbat, są już w Islamabadzie - poinformował konsul ambasady RP w stolicy Pakistanu Wiesław Kucharek. W weekend w Pakistanie doszło do zamachu, w którym zginęło dziewięciu obcokrajowców i jeden z miejscowych tragarzy.

Do 38 st. C spadła temperatura w Pakistanie. To niewyobrażalna ulga dla milionów ludzi, po trwającej ponad cztery tygodnie fali potwornego gorąca, w skutek której setki osób zmarły. Zniszczyła także tysiące hektarów upraw. Meteorolodzy ostrzegają jednak, że to jeszcze nie koniec upałów w tym roku. Winne ma być globalne ocieplenie.

Zgromadzenie Narodowe Pakistanu zatwierdziło kandydaturę Nawaza Sharifa na premiera. Tym samy sfinalizowało historyczne przekazanie władzy w kraju, który ma w swojej historii trzy wojskowe zamachy stanu. W jednych z pierwszych słów jako premier Sharif wezwał Amerykanów do zaprzestania nalotów dronami na terytorium Pakistanu.