Nigeria

Nigeria

Ponad 60 ludzi zginęło we wtorek w mieście Mubi na północnym wschodzie Nigerii, gdy w meczecie i na pobliskim bazarze doszło do dwóch samobójczych zamachów bombowych - podała Agence France Presse, powołując się na świadków. Według nigeryjskich władz, śmierć poniosło co najmniej 27 osób.

Donald Trump przyjął w Białym Domu prezydenta Nigerii Muhammadu Buhariego. Amerykański przywódca obiecał miliard dolarów pomocy dla Nigerii, która jest najludniejszym krajem Afryki. W zamian oczekuje zniesienia przez Nigerię barier handlowych.

Nigeryjskie władze podejrzewają, że dziewczynki mogły zostać porwane jako narzeczone dla ekstremistów z islamistycznej organizacji Boko Haram. Rząd Nigerii przyznał w niedzielę, iż 110 dziewczynek uprowadzonych ponad tydzień temu pozostaje nieodnalezionych. Rodzice, którzy stworzyli listę zaginionych, narzekają, że rząd nie spieszy się, aby zająć się tą sprawą - informuje agencja Reutera.

12 osób zginęło, a 48 zostało rannych w środę w samobójczym zamachu w mieście Maiduguri w północno-wschodniej części Nigerii - powiadomiły władze. Nikt nie przyznał się do zamachu, jednak zdaniem agencji Reutera stoi za nim islamistyczna organizacja Boko Haram.

Nigeryjskiemu wojsku udało się odeprzeć atak bojowników najprawdopodobniej z islamistycznego ugrupowania Boko Haram - poinformował w poniedziałek generał Nicholas Rogers, głównodowodzący operacji antyterrorystycznej przeciw tej organizacji.

13 osób poniosło śmierć, a 16 zostało rannych w rezultacie serii samobójczych ataków bombowych w nigeryjskim mieście Maiduguri, stolicy stanu Borno, do jakich doszło w niedzielę wieczorem - poinformowały miejscowe służby bezpieczeństwa.

Co najmniej osiem osób, a według innych źródeł 12, zginęło w niedzielę podczas napaści uzbrojonych ludzi na katolicki kościół pod wezwaniem świętego Filipa niedaleko miasta Onitsha w południowo-wschodniej części Nigerii, 300 km od Lagos - podały tamtejsze źródła.

Ponad 20 milionów ludzi w trzech krajach Afryki i Jemenie może umrzeć z głodu w najbliższych miesiącach. Społeczność międzynarodowa jednak w niewielkim stopniu zareagowała na ten kryzys humanitarny, który - jak ocenia ONZ - jest najgorszy od II wojny światowej - ocenia na swoich łamach amerykański dziennik "Washington Post".