Relacje Niemcy - Unia Europejska

Relacje Niemcy - Unia Europejska

Gauck: słabe Niemcy nie są dobre dla nikogo

Pod tytułem "Niemcy pragną silnej Europy” niedzielno-poniedziałkowy "Le Monde" zamieszcza długi wywiad z kończącym sprawowanie urzędu prezydentem Niemiec Joachimem Gauckiem. Zapewnia on, że "Niemcy są wierni projektowi europejskiemu".

Obama "przekazał przewodzenie wolnemu światu" Merkel

Aby przetrwać Unia Europejska musi tworzyć dobrobyt, miejsca pracy i zapewniać bezpieczeństwo – pisze w "Le Figaro" ekonomista Nicolas Baverez. Apeluje o wzmocnienie sojuszu Francji i Niemiec w celu "zbudowania Unii na nowych podstawach".

"Bild": Merkel za wstrzymaniem negocjacji z Turcją

Kanclerz Niemiec Angela Merkel opowiedziała się na posiedzeniu klubu parlamentarnego CDU za wstrzymaniem negocjacji w sprawie przystąpienia Turcji do Unii Europejskiej - poinformował w środę dziennik "Bild", powołując się na uczestników wtorkowego spotkania.

Sondaż: Niemcy nie chcą więcej uchodźców

69 proc. Niemców domaga się natychmiastowego wstrzymania przyjmowania uchodźców - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych. Jednocześnie w piątek rządy państw UE dały zielone światło dla przedłużenia kontroli na niektórych wewnętrznych granicach w strefie Schengen, wprowadzonych w związku z napływem migrantów.

"Die Welt": Polska na nowo pokochała Merkel

Przez swoją otwartą politykę wobec migrantów Angela Merkel stała się w Polsce postacią nielubianą, jednak w ostatnim czasie nastawienie do niemieckiej kanclerz nagle się zmieniło - pisze w piątek "Die Welt". "Nowa miłość" Polaków do Merkel ma wynikać z obaw, które rodzą ostatnie sukcesy partii proputinowskich.

Ustanowienie "Europy obrony". Propozycja Francji i Niemiec

Francja i Niemcy przygotowały razem propozycje uczynienia polityki obronnej Unii Europejskiej bardziej skuteczną, aktywną i użyteczną - powiedział w piątek AFP minister obrony Francji Jean-Yves Le Drian. Ich wspólny dokument będzie przedstawiony 16 września w Bratysławie.

Steinmeier: pokój w Europie jest zagrożony

Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier powiedział w czwartek, że Europie grozi nowy niebezpieczny wyścig zbrojeń, który może narazić na szwank pokój na naszym kontynencie. Steinmeier jest gospodarzem spotkania w Poczdamie szefów dyplomacji krajów OBWE.

"Angela Merkel potajemną szefową Europy"

Niemieckiej kanclerz Angeli Merkel przypada w obecnym kryzysie w Europie rola przywódcza, wynikająca nie tylko z politycznego i ekonomicznego potencjału kraju, lecz także z faktu, że jest ona współodpowiedzialna za problemy w Unii Europejskiej - pisze "Sueddeutsche Zeitung".

"Merkel współodpowiedzialna za Brexit"

Wiceprzewodniczący europarlamentu Alexander Graf Lambsdorff obarczył kanclerz Angelę Merkel współodpowiedzialnością za referendum przegrane przez zwolenników pozostania Wielkiej Brytanii w UE. Jego zdaniem prowadzona przez nią polityka migracyjna dostarczyła argumentów za Brexitem.