Łotwa

Łotwa

20 stycznia samoloty misji NATO Baltic Air Policing poderwały się do lotu, by przechwycić samolot Ił-20 rosyjskich sił powietrznych przelatujący nad Bałtykiem - poinformowało na Twitterze łotewskie ministerstwo obrony. To kolejny taki przypadek w ciągu ostatnich tygodni.

Łotewska policja poinformowała we wtorek o aresztowaniu dwóch osób w związku ze śledztwem w sprawie katastrofy w supermarkecie w Rydze w listopadzie 2013 roku, w której zginęły 54 osoby. Była to najtragiczniejsza katastrofa na Łotwie w czasach pokoju.

Kanadyjskie królewskie siły powietrzne (RCAF), pełniące obecnie natowską misję patrolowania przestrzeni powietrznej krajów nadbałtyckich, poinformowały o naruszeniu terytorium Łotwy przez rosyjski samolot zwiadu elektronicznego Ił-20. Jest to najbardziej agresywny dotąd krok Rosjan wobec działań obronnych NATO. Sojusz nie wydał na razie oficjalnego komunikatu w sprawie sobotniego incydentu nad Łotwą. Nie chce informować o ewidentnej wpadce?

Gdy szef łotewskiej dyplomacji przyznał na Twitterze, że jest gejem, do grona użytkowników serwisu gratulujących Edgarsowi Rinkevicsowi odwagi szybko dołączył Radosław Sikorski. "Jestem dumny, że jestem twoim przyjacielem" - napisał marszałek polskiego Sejmu

Trzy partie łotewskie - centroprawicowa Jedność, centrowy Związek Zielonych i Chłopów (ZZS) oraz konserwatywny Sojusz Narodowy - podpisały porozumienie o utworzeniu rządu koalicyjnego. Na czele gabinetu stanie dotychczasowa premier Laimdota Straujuma.

Premier Łotwy alarmuje, że w jej kraju widać już "oznaki wojny hybrydowej". To kolejny w ostatnich miesiącach sygnał ze strony Rygi świadczący o rosnącym poczuciu zagrożenia ze strony Rosji. Łotwa jest dziś chyba najsłabszym ogniwem wschodniej rubieży NATO i UE - krajem, w którym wybory wygrywa partia fana Putina, co czwarty mieszkaniec jest Rosjaninem, a siły pancerne to... trzy czołgi T-55.

Wydarzenia na Ukrainie sprawiają, że sobotnie wybory parlamentarne na Łotwie odbędą się w atmosferze zagrożenia ze strony Rosji. Mieszkańcy dwumilionowego kraju, z czego 1/4 jest narodowości rosyjskiej, wybiorą 100 deputowanych do nowego Sejmu (Saeima).

NATO prowadziło w sobotę ćwiczenia wojskowe na Łotwie w ramach demonstrowania swej zdolności do obrony wschodnioeuropejskich państw członkowskich w obliczu agresywnych działań Rosji wobec Ukrainy.