Kanada

Kanada

Sąd Apelacyjny prowincji Ontario uznał w minionym tygodniu, że, jak to się określa w Kanadzie, "sex workers" mają prawo prowadzić dom publiczny i zatrudniać w nim legalnie opłacanych pracowników czy pomoc, taką jak ochrona i kierowcy.

Proste organizmy są tak sprawne, jak komputery. Udowodnił to kanadyjski profesor z Uniwersytetu Queen's w Kingston, w prowincji Ontario, wykorzystując pleśń i jej rozrost, jako naturalny wskaźnik rysujący przebieg dróg na mapie. Jego praca trafi teraz do magazynu "International Journal of Natural Computing Research".

Kanadyjskie wiewiórki to spokojne zwierzęta, ale ocieplenie klimatu ma na nie zły wpływ. Jak donosiły kanadyjskie media, wiewiórki w mieście Windsor, w prowincji Ontario na południu Kanady, wykorzystały brak zimy i wyjadły cebulki tulipanów w parkach.

Kanadyjskie jeziora przestają zamarzać w zimie - donoszą naukowcy na łamach czasopisma "Journal of Climate". Ich zdaniem, jest to odbicie zmian klimatycznych i będzie je pogłębiać. Mniejsza powierzchnia lodu oznacza bowiem zmiany w lokalnym środowisku i wpłynie na obniżenie poziomów wody w jeziorach.

Orangutany mieszkające w ogrodzie zoologicznym z Toronto otrzymają nowe zabawki - iPady. Powód? Zwierzęta nudzą się i mają niewiele okazji do twórczego rozwoju. To część programu "Apps for Apes", który ma poprawić jakość życia małp w niewoli.

Słynące z ostrych zim Winnipeg zostało w tym sezonie wystawione do wiatru. Nadzwyczaj wysokie temperatury i minimalne opady spowodowały, że organizatorzy mającego się właśnie odbyć Festival du Voyageur, podczas którego powstają niezwykłe rzeźby ze śniegu, zostali zmuszeni do zakupienia sztuczny biały puch.

Na nietypowy pomysł usprawnienia pracy radnych miejskich wpadł mer Calgary. Na niektóre posiedzenia rady przychodzi negocjator-psycholog. I nie chodzi tu o mediacje w sporach, ale o lepszy przebieg obrad - doniosły w minionym tygodniu kanadyjskie media.

Wyrokiem dożywocia skończył się głośny w Kanadzie proces trójki imigrantów z Afganistanu. Mężczyzna, jego druga żona i syn, zostali skazani o zamordowanie pierwszej żony i trzech córek. Kobiety miały splamić "honor" rodziny i zostały za to "ukarane".

Dwaj licealiści z Newark w Kanadzie wysłali na granicę stratosfery ludzika Lego. Kapsuła zaopatrzona w balon meteorologiczny poleciała na wysokość 24 kilometrów nad ziemią. Na pokładzie były też kamery, które nagrały plastikowego aeronautę na granicy kosmosu.

Silne burze śnieżne pokryły góry w zachodniej Kanadzie gruba warstwą śniegu. Zalegające na zboczach warstwy grożą osunięciami na drogi. Sytuację monitorują służby, które w razie potrzeby wywołują niewielkie lawiny.

Władze Kanady wydaliły cztery osoby z personelu rosyjskiej ambasady - poinformowały kanadyjskie media. Według nich to pokłosie zatrzymania oficera kanadyjskiego wywiadu, któremu rząd kanadyjski zarzuca przekazywanie tajnych informacji obcemu państwu. Rosyjskie MSZ dementuje te doniesienia. Rząd w Ottawie odmawia komentarza.

Kanadyjski oficer wywiadu, który miał dostęp do tajemnic NATO, przez lata prawdopodobnie sprzedawał informacje obcemu państwu. Domniemany szpieg został zatrzymany w miniony weekend. Prasa ocenia, że może to być największa afera szpiegowska w Kanadzie od ponad 50 lat.

Pewien Kanadyjczyk, który zamierzał przejechać samochodem do USA, niedaleko granicy zorientował się, że zapomniał paszportu. Miał jednak zeskanowaną kopię tego dokumentu w swoim iPadzie i na jej podstawie przekroczył granicę kanadyjsko-amerykańską.

Mieszkańcy zachodniego wybrzeża Kanady znajdują na plażach coraz więcej śmieci pochodzących z Azji. Są to prawdopodobnie odpadki po marcowym trzęsieniu ziemi i tsunami, które nawiedziło Japonię .

Mieszkańców jednej z ulic w kanadyjskim Vancouver odwiedził niecodzienny gość. Na przedmieściach pojawił się niedźwiedź. Zwierzę przyjechało do miasta na... śmieciarce.

Kilkadziesiąt godzin po zakończeniu konferencji klimatycznej w Durbanie Kanada ogłosiła wystąpienie z protokołu z Kioto. - Korzystamy ze swego prawa i formalnie wychodzimy z Kioto - oświadczył w poniedziałek minister ochrony środowiska tego kraju Peter Kent.

Przedświąteczna gorączka w Kanadzie trwa, mieszkańcy przygotowują oryginalne bożonarodzeniowe dekoracje domów. Czasami ich starania mają zaskakujący finał. W mieście Kelowna w Kolumbii Brytyjskiej pewna choinka wzbiła się w powietrze i odleciała w nieznane.

Wiatr, wiejący niekiedy z siłą huraganu, szalał w niedzielę nad kanadyjską prowincją Alberta. Powalił drzewa, uszkodził wiele budynków, pomógł rozprzestrzenić się co najmniej jednemu wielkiemu pożarowi, a także sprawił, że w powietrzu unosiło się szkło i gruz.