Iran

Iran

Prezydent Iranu: zerwanie porozumienia byłoby dla USA bezużyteczne

- Wystąpienie z tego porozumienia pociągałoby za sobą wysoką cenę dla Stanów Zjednoczonych, a zarazem byłoby dla Amerykanów bezużyteczne - przestrzegł w poniedziałek prezydent Iranu Hassan Rowhani. W ten sposób odniósł się do wypowiedzi Donalda Trumpa, w których wyrażał on chęć odstąpienia od osiągniętej w 2015 roku międzynarodowej umowy z Iranem.

Chamenei ostrzega USA przed "złym ruchem"

Duchowy i polityczny przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei oświadczył w niedzielę, że jego kraj stanowczo zareaguje na jakikolwiek "zły ruch" ze strony Stanów Zjednoczonych w kwestii porozumienia nuklearnego z 2015 roku.

Reuters: powstaje bardziej agresywna strategia USA wobec Iranu

Prezydent Donald Trump rozważa przyjęcie nowej strategii, dopuszczającej bardziej agresywne reakcje USA na działania sił irańskich i wspieranych przez nie ugrupowań w Iraku i Syrii - poinformowała we wtorek agencja Reutera. Agencja powołuje się na własne źródła wśród obecnych i byłych amerykańskich urzędników.

Eksperci: Iran przestrzega porozumienia nuklearnego

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) opublikowała w czwartek raport kwartalny, w którym ocenia, że Iran stosuje się do warunków zawartych w porozumieniu z mocarstwami z 2015 roku w sprawie jego programu nuklearnego.

Rowhani: świat patrzy na  Iran inaczej niż dawniej

Prezydent Iranu Hasan Rowhani odrzucił możliwość żądanej przez USA inspekcji irańskich obiektów wojskowych przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA). Jego zdaniem takie kontrole nie są przewidziane w porozumieniu nuklearnym.

Najpierw z reżimem, potem krytycznie. Nie żyje Ibrahim Jazdi

Ibrahim Jazdi, minister spraw zagranicznych Iranu po zwycięstwie rewolucji islamskiej w 1979 roku, który potem przeszedł na stronę liberalnej opozycji, zmarł w wieku 86 lat - podały irańskie media. Od 1995 roku Jazdi stał na czele Ruchu Wyzwolenia Iranu.

Coraz więcej turystów w Iranie. To najtańszy kierunek w tym roku

Iran jest coraz bardziej popularny wśród turystów. Tylko w zeszłym roku ten kraj odwiedziło pięć milionów osób z zagranicy, czyli ponad dwa razy więcej niż w 2009 roku. W 2016 roku, dzięki wydatkom turystów, Iran odnotował blisko 8 miliardów dolarów przychodu. A to da kraju, przez lata objętego sankcjami gospodarczymi, znacząca liczba. Przyjezdni z wielu zachodnich państw mogą łatwo uzyskać wizę. Nie dotyczy to jednak obywateli Stanów Zjednoczonych, Kanady i Wielkiej Brytanii. Według raportu Światowego Forum Ekonomicznego Iran to najtańszy kierunek podróży w 2017 roku.

Korytarz do Morza Śródziemnego? AP: szanse Iranu rosną

Wspierani przez Iran bojownicy w środkowej Syrii posuwają się na wschód, przez co rosną szanse Teheranu na uzyskanie korytarza lądowego przez Irak i Syrię do Morza Śródziemnego, a tym samym łatwego dostępu do sojuszników w regionie - pisze w środę agencja AP.