Iran

Iran

Wybory po irańsku. Czy kobiety pójdą do urn?

Do wyborów prezydenckich w Iranie pozostał tydzień. Społeczeństwo międzynarodowe chciałoby dopuścić do głosu kobiety. Jednak w kraju przeciwko takiemu ruchowi stoi konserwatywna Rada Strażników Rewolucji. O nastrojach, jakie panują wśród mieszkańców, dowiesz się więcej, oglądając "24 Godziny" w TVN 24 BiS.

Wzrosła liczba ofiar wybuchu w irańskiej kopalni

Do 42 wzrosła liczba górników, którzy zginęli w kopalni węgla w Azadszar - poinformowała we wtorek państwowa telewizja irańska. W zeszłym tygodniu doszło tam do wybuchu, w wyniku którego dziesiątki osób zostały uwięzione pod ziemią.

Niepokoje na granicy. Iran grozi zbrojną interwencją

Szef irańskich sił zbrojnych, generał brygady Muhammad Baqeri, ostrzegł w poniedziałek, że Teheran uderzy na bazy terrorystów w Pakistanie, jeżeli rząd nie zajmie się sunnickimi bojówkami przeprowadzającymi ataki wzdłuż granic.

Pentagon: Iran mógł korzystać z koreańskich projektów przy budowie rakiet

W związku z przeprowadzoną w tym tygodniu przez Iran próbą wystrzelenia pocisków rakietowych z zanurzonego miniaturowego okrętu podwodnego, Pentagon zaczął obserwować powiązania militarne między Iranem a Koreą Północną. Według ekspertów do spraw wojskowości, była to pierwsza próba wystrzelenia pocisku rakietowego z zanurzonego okrętu podwodnego przez Iran. Korea Północna dokonała tego w roku 2015.

Wybuch w kopalni. Liczba ofiar wzrosła do 35

Liczba górników, którzy zginęli w środę w eksplozji w kopalni węgla na północy Iranu, wzrosła do co najmniej 35 - podały w czwartek półoficjalne agencje irańskie. Poprzedni bilans mówił o 21 ofiarach śmiertelnych. Akcja ratunkowa jest kontynuowana.

Chamenei nawołuje do mniejszego otwarcia na Zachód

Najwyższy przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei wezwał kandydatów w wyborach prezydenckich, by stawiali na gospodarczą samowystarczalność kraju. Zdystansował się tym samym od polityki otwarcia na Zachód i zachęcania do inwestycji zagranicznych w Iranie.

Rozmawiają o irańskim atomie, w tle sprawa uwięzionych obywateli USA

Wspólna Komisja złożona ze stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ spotkała się, by rozmawiać o realizacji porozumienia nuklearnego zawartego z Iranem w 2015 roku. Wtorkowe spotkanie w Wiedniu ma być również okazją do podjęcia negocjacji w sprawie uwolnienia przez Iran dwóch mężczyzn oskarżonych o szpiegostwo na rzecz Stanów Zjednoczonych.

Ahmadineżad nie wystartuje w wyborach. Nie pozwolili mu

Były prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad nie został dopuszczony do udziału w wyborach, które odbędą się 19 maja – poinformowała agencja Reutera. W walce o urząd zmierzy się sześciu kandydatów, w tym obecny prezydent Hassan Rowhani i jego rywal, były prokurator generalny Ebrahim Raisi.

Pentagon: będziemy musieli przezwyciężyć wysiłki Iranu

Iran odgrywa destabilizującą rolę w regionie - oświadczył minister obrony USA James Mattis przebywający z wizytą w Rijadzie. Szef Pentagonu wskazał, że wpływy Teheranu mogłyby zostać przezwyciężone poprzez znalezienie pod auspicjami ONZ rozwiązania konfliktu wewnętrznego w Jemenie.

"Musimy być zawsze czujni w obliczu spisków"

Nasza armia może odgrywać rolę obronną w całym ważnym i wrażliwym regionie, jakim jest Bliski Wschód - stwierdził Hasan Rowhani. Prezydent Iranu przyjął defiladę wojskową w Teheranie zorganizowaną z okazji irańskiego Dnia Armii.

Umiarkowany prezydent ma poważnego rywala

19 maja w Iranie odbędą się wybory prezydenckie. Groźnym rywalem obecnego prezydenta jest Ebrahim Raisi, były prokurator generalny. Powszechne jest przekonanie, że to Raisi cieszy się poparciem Najwyższego Przywódcy Iranu, faktycznego przywódcy Islamskiej Republiki.