Iran

Iran

Minister obrony Iranu stwierdził, że Rosja "zdradziła zaufanie", jakim obdarzyli ją Irańczycy. Rosjanie mieli nie nagłaśniać faktu, że do nalotów na Syrię korzystają z irańskiego lotniska. Zrobili jednak coś przeciwnego. Irańskie MSZ oświadczyło, że po tygodniu współpraca została zakończona.

Nie było żadnego okupu dla Iranu za wypuszczenie czterech Amerykanów aresztowanych pod nieprawdziwymi zarzutami - twierdzą zgodnie prezydent USA Barack Obama i sekretarz stanu John Kerry. Obaj w czwartek odpierali zarzuty. - My nie płacimy i nie będziemy nigdy płacić okupów za zakładników - oświadczył Obama.

W styczniu nieoznakowany samolot przywiózł z USA do Iranu 400 milionów dolarów w gotówce - podał w środę "Wall Street Journal". Republikanie, w tym Donald Trump, krytykują administrację prezydenta Baracka Obamy za rzekomy okup wypłacony Iranowi, który według nich miał być nagrodą za zwolnienie z więzień czterech Amerykanów aresztowanych pod nieprawdziwymi zarzutami, m.in. szpiegostwa.

Wybory prezydenckie w Iranie odbędą się w maju 2017 roku - poinformowały w środę państwowe media. O drugą kadencję będzie mógł ubiegać się obecny prezydent i umiarkowany duchowny szyicki Hasan Rowhani, uchodzący za pragmatyka.

Bułgaria rozpoczęła negocjacje z Iranem w sprawie sprzedaży rosyjskiego reaktora jądrowego, zamówionego kilka lat temu dla siłowni w Belene nad Dunajem, z której budowy władze zrezygnowały w 2012 roku. Wstępne rozmowy przeprowadzono podczas dwudniowej wizyty premiera Bojko Borysowa w Teheranie, która zakończyła się we wtorek.

Sajad Gharibii, wyjątkowo potężnie zbudowany Irańczyk nazywany Herkulesem albo Hulkiem, zadeklarował chęć ruszenia na wojnę z dżihadem - podaje BBC. Mężczyzna jest internetową sensacją za sprawą zdjęć, na których prezentuje swoją wyjątkowo umięśnioną sylwetkę.

Amerykańscy marynarze, którzy zostali schwytani na wodach Zatoki Perskiej 12 stycznia tego roku, przekazali Irańczykom "zbyt wiele informacji", w tym hasła do komputerów i telefonów. Zostali też pozostawieni samym sobie. Zawiodło przede wszystkim dowództwo - wynika z opublikowanego w czwartek raportu US Navy, w którym misja załogi jednej z amerykańskich jednostek została wprost zmiażdżona.