Iran

Iran

Syryjska opozycja zajęła stanowisko sprzeczne z wizją szefa ONZ, Ban Ki Muna. Rebelianci oznajmili, że nie wezmą udziału w rozmowach pokojowych, jeśli do stołu zasiądzie również Iran. To państwo zostało natomiast oficjalnie zaproszone przez szefa ONZ i potwierdziło swój udział.

Inspektorzy Międzynarodowej Agencja Energii Atomowej (MAEA) przybyli w sobotę do Iranu, by kontrolować wprowadzanie w życie porozumienia między Iranem a sześcioma mocarstwami w sprawie irańskiego programu nuklearnego. Zacznie ono obowiązywać w poniedziałek.

Iran chce uczestniczyć w przyszłym tygodniu w poświęconej Syrii konferencji pokojowej Genewa 2, ale wyklucza udział, jeśli będzie on uzależniony od spełnienia stawianych mu warunków - oświadczył w Moskwie szef irańskiego MSZ Mohammad Dżawad Zarif.

Prezydent i premier Iranu Hasan Rowhani oświadczył, że jego rząd jest jedyną instytucją państwa odpowiedzialną za politykę zagraniczną. Odniósł się w ten sposób do zarzutów twardogłowych krytykujących jego decyzje w sprawie programu nuklearnego. Prezydent przezornie wspomniał również o roli Najwyższego Przywódcy Aliego Chameneiego.

Amerykanie zatrzymali tuż przed wyjazdem z kraju pochodzącego z Iranu inżyniera, który, według nich, próbował wysłać do dawnej ojczyzny tajne materiały dotyczące samolotów bojowych. Wcześniej przechwycono wysłaną przez niego paczkę z dokumentami dotyczącymi produkcji myśliwca F-35.

Planowane na następny tydzień rozmowy z Iranem na temat jego programu nuklearnego przesunięto na 8 lutego - poinformowała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA). Zdaniem oenzetowskiej agencji spotkanie przełożono na prośbę Teheranu. W najbliższych tygodniach Iran odwiedzi szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton, która koordynuje rozmowy między Iranem a sześcioma mocarstwami na temat irańskiego programu nuklearnego.

Prezydent Iranu Hasa Rowhani został oficjalnie zaproszony na 50. Konferencję Polityki Bezpieczeństwa w Monachium - poinformowała irańska agencja informacyjna IRNA. Konferencja potrwa od 31 stycznia do 2 lutego.