Gospodarka

Gospodarka

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął proces upraszczania języka oficjalnych pism kierowanych do swoich klientów. "Zusowskie" formularze będą też miały mniej stron i rubryk. W Zakładzie powołano specjalny zespół ds. jakości języka używanego w kontaktach z klientami

Osoby wynajmujące lokale komunalne i socjalne, które znalazły się w trudnej sytuacji i uzyskały umorzenie należności, lub ich części, nie będą musiały odprowadzać podatku z tego tytułu - taki, według wicepremiera Mateusza Morawieckiego, skutek rozwiązań przygotowanych w Ministerstwie Finansów.

Ministerstwo Rozwoju skierowało do konsultacji i uzgodnień najważniejszą ustawę z pakietu Konstytucji Biznesu - Prawo przedsiębiorców oraz trzy ustawy niezbędne do jego wdrożenia - poinformował resort. Prawo to będzie określać warunki prowadzenia biznesu w Polsce.

Inwestorzy na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie wyprzedają akcje Alma Market. Na otwarciu kurs spółki zanurkował tak mocno, że trzeba było na godzinę zawiesić jej notowania. To efekt decyzji spółki, która zapowiedziała wniosek o upadłość likwidacyjną.

Produkt krajowy brutto w IV kwartale 2016 r. wzrósł o 2,7 proc. rok do roku oraz wzrósł o 1,7 proc. kwartał do kwartału wobec skorygowanego wzrostu w III kwartale na poziomie 0,4 proc. - wynika szacunku Głównego Urzędu Statystycznego.

Sąd Rejonowy w Krakowie postanowił o umorzeniu postępowania sanacyjnego Alma Market - poinformowała spółka w komunikacie. Alma Market podjęła decyzję o sporządzeniu wniosku o upadłość spółki obejmującej likwidację majątku.

W styczniu opublikowano informacje o niewypłacalności 69 polskich przedsiębiorstw. To o 44 proc. więcej niż w styczniu 2016 r., gdy było to 48 firm - wynika z danych opracowanych przez ubezpieczyciela należności Euler Hermes. Najwięcej problemów z niewypłacalnością miały przedsiębiorstwa z sektora budowlanego.

Firma Reuss-Seifert planuje przenieść z Niemiec do Nowej Soli (Lubuskie) cztery zakłady produkcyjne. Budowa fabryki ma rozpocząć się wiosną tego roku. Zatrudnienie znajdzie w niej ok. 280 osób – poinformowała rzecznik Urzędu Miejskiego w Nowej Soli Ewa Batko.

Program 500 plus został dobrze i szybko przygotowany oraz zrealizowany - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda. Zaznaczył, że program zmniejszył skrajne ubóstwo dzieci i rodzin. Jak stwierdził program "to nie jałmużna", tylko wsparcie państwa, które należy się osobom wychowującym dzieci.

Rząd przyjął we wtorek projekt, który przewiduje, że każdy przedsiębiorca będzie miał indywidualny rachunek składkowy, na który będzie wpłacał pieniądze, które powinny trafić na konto ZUS. Zamiast dotychczasowych trzech lub czterech wpłat ma być jedna. Zmiana ma dotyczyć 6,9 mln płatników składek.

Łukasz Łazarewicz złożył rezygnację z funkcji prezesa zarządu Totalizatora Sportowego, którym kierował przez 10 miesięcy. - Rada nadzorcza Totalizatora Sportowego przyjęła rezygnację z funkcji prezesa spółki Łukasza Łazarewicza - poinformował przewodniczący rady nadzorczej Piotr Kwiecień. Dodał, że w środę zostanie opublikowane ogłoszenie o konkursie na nowego prezesa spółki.

W 2016 roku światowe ceny węgla energetycznego wzrosły dwukrotnie. Analitycy Międzynarodowej Agencji Energii (MAE) tłumaczą to głównie cięciami w dostawach węgla z Chin i prognozują spadek cen w kolejnych miesiącach oraz ich stabilizację od 2018 r. na poziomie ponad 60 USD za tonę. - Będziemy się to tych cen dopasowywać - zapowiedział wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, dodając, że kluczowy dla kopalni jest rynek wewnętrzny.