Przeciętne zatrudnienia w okresie trzech kwartałów br. wyniosło 8 mln 255,2 tys. osób i było o 0,8 proc. wyższe niż przed rokiem - podał w czwartek GUS. O 3,4 proc, wyższe było też przeciętne miesięczne wynagrodzenie.
Jak podał Główny Urząd Statystyczny przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej w trzech kwartałach br. wyniosło 3 933,51 zł.
Jest lepiej
Według stanu na 30 września br. w Polsce pracowało 8 mln 664,6 tys. osób , co oznacza o 1 proc. więcej niż przed rokiem. Przybyło osób zatrudnionych w sektorze prywatnym - 65,3 proc. (przed rokiem 65 proc). "Stosunkowo wysoki wzrost zatrudnienia odnotowano w sekcjach: informacja i komunikacja (o 4,2 proc.), administrowanie i działalność wspierająca (o 3,6 proc.), przetwórstwo przemysłowe (o 2,5 proc.), transport i gospodarka magazynowa (o 2,1 proc.), handel; naprawa pojazdów samochodowych (o 2 proc.), edukacja (o 1,3 proc.); natomiast niewielki wzrost w opiece zdrowotnej i pomocy społecznej (o 0,1 proc.), dostawie wody; gospodarowaniu ściekami i odpadami; rekultywacja o 0,7 proc.), rolnictwie, leśnictwie, łowiectwie i rybactwie (o 0,8 proc.), działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej (o 0,9 proc.)" - napisano w komunikacie Urzędu.
Gdzie spadki?
Największy spadek zanotowano w górnictwie i wydobywaniu (o 6,7 proc.), budownictwie (o 6 proc.), zakwaterowaniu i gastronomii (o 4,7 proc.), wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (o 4,5 proc.), działalności finansowej i ubezpieczeniowej (o 3,1 proc.). Jak podał Urząd, w administracji publicznej i obronie narodowej oraz obowiązkowych zabezpieczeniach społecznych poziom zatrudnienia był zbliżony do notowanego w ub. roku.
Autor: msz / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock