Armenia

Armenia

- W kraju dojrzewa rewolucja. Teraz i tutaj ogłaszam początek narodowej, pokojowej, aksamitnej rewolucji - oznajmił lider armeńskiej opozycji Nikol Paszynian. W kraju od piątku trwają protesty przeciwko objęciu urzędu premiera przez byłego prezydenta Serża Sarkisjana. We wtorek aresztowano 30 osób i doszło do starć z policją.

Parlament Armenii wybrał na prezydenta kraju Armena Sarkisjana, byłego premiera i obecnego ambasadora w Wielkiej Brytanii. Pierwszy raz szef państwa został wyłoniony w głosowaniu w parlamencie, a nie w wyborach powszechnych.

Prezydent Armenii Serż Sarkisjan ogłosił w czwartek, że jego kraj wycofuje się z zawartego w 2009 roku porozumienia dotyczącego normalizacji stosunków i pojednania z Turcją - podały armeńskie media, powołując się na rzecznika prezydenta.

W trwających od piątku starciach w Górskim Karabachu zginęło sześciu ormiańskich żołnierzy i jeden azerski - poinformowało ministerstwo obrony Azerbejdżanu. Erywań potwierdził śmierć czterech Ormian.

Rządząca Republikańska Partia Armenii (RPA) prezydenta Serża Sarkisjana zdecydowanie wygrała niedzielne wybory parlamentarne, uzyskując 49,15 proc. głosów - wynika z rezultatów po przeliczeniu 99,8 proc. głosów. Opozycja mówi o oszustwach wyborczych.

Obywatele Armenii poszli w niedzielę do urn, aby zagłosować w wyborach parlamentarnych, w których startuje pięć partii politycznych, oraz cztery bloki. Największym poparciem cieszy się rządząca Republikańska Partia Armenii i blok oligarchy Gagika Carukiana.

Karen Karapetian, były szef armeńskiej spółki gazowej ArmRosGazprom (dziś: Gazprom Armenia) oraz burmistrz Erywania w latach 2010-2011, został mianowany premierem Armenii. W czwartek do dymisji podał się poprzedni premier Howik Abrahamian.

Służba Narodowego Bezpieczeństwa Armenii aresztowała w sumie 47 osób w związku z zajęciem komendy policji w Erywaniu – informuje rosyjska agencja Interfax. Zwolennicy radykalnego ruchu opozycyjnego Nowa Armenia zaatakowali komisariat 17 lipca. Złożyli broń po dwóch tygodniach.