Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki

Myślę, że głosowanie nad wnioskiem o wotum zaufania nie premierowi Mateuszowi Morawieckiemu ma służyć, ale przede wszystkim prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Chodzi o odwrócenie uwagi od sukcesów, które zdaje się odnosić Rafał Trzaskowski w zbieraniu podpisów - ocenił na antenie TVN24 dziennikarz RMF FM Tomasz Skory. Michał Kolanko z "Rzeczpospolitej" uznał, że sztabowcy Dudy zdają sobie sprawę, iż sytuacja jest poważna.

Kiedy w kwietniu samorządowcy otrzymali od Poczty Polskiej maila z prośbą o przekazanie spółce spisu wyborców, wielu odmówiło. W ramach protestu burmistrz Mosiny postanowił wysłać do premiera oficjalny list. Właśnie poinformował o odpowiedzi, którą otrzymał pod koniec maja i napisał: premier stwierdził, że Poczta Polska S.A. nie miała prawa żądać spisu wyborców.

Dzisiaj w analizach różnych instytutów Polska jest na czołowym miejscu, jako ten kraj, który ratował człowieka - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki, przekonując, że sytuacja w kraju związana z zachorowaniami na COVID-19 poprawia się. - Nie słuchajcie tych różnych brzęczących much, które opowiadają bajki, posługują się kłamstwem, fałszem, obłudą i oszustwem - dodał.

Polska będzie po Hiszpanii i Włoszech trzecim beneficjentem netto funduszu odbudowy gospodarczej Unii Europejskiej po kryzysie wywołanym przez COVID-19. Rząd i prezydent mówią o dyplomatycznym sukcesie. Jeszcze w marcu premier uznawał, że w czasach kryzysu można liczyć tylko na "państwa narodowe", a prezydent mówił w przeszłości o "wyimaginowanej wspólnocie, z której niewiele dla Polski wynika". Materiał magazynu "Polska i Świat".