Debata Faktów: Kampania 2020

Debata Faktów: Kampania 2020

Gdybyśmy dzisiaj wyszli na ulice polskich miast i zapytali, "czy wolicie drodzy obywatele kilkanaście nowych szpitali czy przekop Mierzei Wiślanej", byłaby bardzo prosta odpowiedź: "wszyscy wolimy nowe szpitale" - powiedział w programie "Debata Faktów: Kampania 2020" Tomasz Trela, szef sztabu kandydata Lewicy na prezydenta Roberta Biedronia. On i reprezentanci sztabów pięciu innych kandydatów dyskutowali na tematy obecne w trwającej kampanii prezydenckiej.

- Andrzej Duda podczas swojej prezydentury pogłębił podziały. Obawiam się, że będziemy leczyć bliznę podziałów przez wiele lat - mówił w programie "Debata Faktów" w TVN24 były prezydent Aleksander Kwaśniewski. W TVN24 komentował toczącą się prekampanię wyborczą. Pozostali goście odnieśli się do kosztów niezrealizowanych 10 maja wyborów i bieżącej sytuacji związanej z epidemią.

Na te wybory będą patrzeć wszyscy obywatele, politycy, również ci na świecie. To, co się w nich stanie, jeśli się odbędą i ktokolwiek zostanie wybrany, będzie na arenie międzynarodowej zdelegitymizowanym prezydentem - podkreślił w "Debacie Faktów: kiedy wybory?" profesor Radosław Markowski z Uniwersytetu SWPS. - Prawo przestało być prawem, prawem stała się korzyść polityczna. Jeżeli coś jest korzystne dla władzy, to to się staje prawem. Organizuje się wybory na podstawie ustawy, która jeszcze nie jest prawem - dodał profesor Marcin Matczak z Uniwersytetu Warszawskiego.

Czy wybory prezydenckie w czasach pandemii są możliwe? Czy możliwe jest, by spełniały konstytucyjne wymogi i były równe, tajne i powszechne? A przede wszystkim, czy byłyby bezpieczne dla zdrowia wyborców? Na te i inne pytania odpowiedzą w niedzielę goście programu "Debata Faktów: kiedy wybory?" w TVN24. Początek godzinie o 19.20.