"Wyraźnie widać, że to, co wydaje się przesądzone, wcale przesądzone nie jest"

Źródło:
TVN24
Kwaśniewski: dynamika kampanii się zmieniła
Kwaśniewski: dynamika kampanii się zmieniłaTVN24
wideo 2/20
Zdaniem Kwaśniewskiego dynamika kampanii się zmieniłaTVN24

- Andrzej Duda podczas swojej prezydentury pogłębił podziały. Obawiam się, że będziemy leczyć bliznę podziałów przez wiele lat - mówił w programie "Debata Faktów" w TVN24 były prezydent Aleksander Kwaśniewski. W TVN24 komentował toczącą się prekampanię wyborczą. Pozostali goście odnieśli się do kosztów niezrealizowanych 10 maja wyborów i bieżącej sytuacji związanej z epidemią.

Wciąż nie wiadomo, kiedy odbędą się wybory prezydenckie, które pierwotnie wyznaczono na 10 maja. Ze strony rządowej płyną komunikaty o tym, że najbardziej prawdopodobną datą jest 28 czerwca. Do wyścigu prezydenckiego ma dołączyć Rafał Trzaskowski, który został kandydatem Koalicji Obywatelskiej w miejsce odsuniętej Małgorzaty Kidawy-Błońskiej.

Raport tvn24.pl: Wybory prezydenckie

Kluczowa dla ogłoszenia nowych wyborów jest uchwała Państwowej Komisji Wyborczej, która już 21 dni czeka na opublikowanie w Dzienniku Ustaw. Stwierdzono w niej, że w wyborach prezydenckich zarządzonych na 10 maja brak było możliwości głosowania na kandydatów. Publikacja uchwały spowoduje, że od tej daty marszałek Sejmu w terminie 14 dni będzie musiała zarządzić nowe wybory, które muszą się odbyć w ciągu 60 dni od dnia ich zarządzenia. Dopiero wtedy będzie mogła ruszyć oficjalna kampania wyborcza.

>> Tak relacjonowaliśmy debatę w tvn24.pl

"Polityka staje się mniej polityką, a bardziej politycznym marketingiem"

Były prezydent Aleksander Kwaśniewski w "Debacie Faktów" wspomniał swoje dwie kadencje i poprzedzające je kampanie. Ocenił, że kampania wyborcza w 1995 roku była inna niż ta pięć lat później. - Dzisiaj jest inaczej, bo dysponujemy innymi środkami, myślę głównie o mediach społecznościowych. Ta kampania roku 2020 jest tym bardziej szczególna, bo odbywa się w warunkach pandemii - wymieniał. - Kampania jest podobna, lecz jest też dużo różnych elementów - podsumował.

Jak zauważył, polityka stała się paradoksalnie ofiarą własnej profesjonalizacji. - Kiedyś, gdy ja robiłem kampanię już bywało, że fachowcy od PR-u mówili, że sprzedać kandydata na prezydenta, to jak sprzedać dobry proszek do prania. Irytowało mnie to bardzo, bo dla mnie polityka to rzecz poważna, która wymaga argumentów i bezpośrednich spotkań - mówił. - Niestety na całym świecie polityka poszła w tę stronę, a wzmocnienie siłą nowoczesnych technologii spowodowało, że ta polityka staje się mniej polityką, a bardziej politycznym marketingiem, co jest ze szkodą dla nas wszystkich. Obawiam się, że to proces nieodwracalny - przyznał były prezydent.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Kwaśniewski: wejście Trzaskowskiego do gry to nowa dynamika

Kwaśniewski, mówiąc o zmianie na stanowisku kandydata na prezydenta z ramienia Koalicji Obywatelskiej, stwierdził, że "wejście Rafała Trzaskowskiego do gry niewątpliwie zmieniło dynamikę". - Platforma, która wydawała się, że nie ma kandydata, który nie mógł pociągnąć wynik wyborczy, zyskała kandydata, który ma realne szanse być w drugiej turze i powalczyć w niej - zwrócił uwagę. - To nowa dynamika kampanii - ocenił.

Były prezydent mówił o sobotnim wystąpieniu Trzaskowskiego w stolicy Wielkopolski. Zapowiadający start w wyborach polityk PO, wspomniał między innymi o prezydentach, którzy "potrafili się unieść ponad swoje środowisko polityczne i potrafili być niezależni". I wymienił nazwiska Aleksandra Kwaśniewskiego i Lecha Kaczyńskiego

Kwaśniewski w TVN24 wystąpienie ocenił jako dobre, między innymi ze względu na publiczność. - Pokazanie, że kandydat pojawia się w gronie wielu tysięcy ludzi stwarza psychologiczną przewagę i odczuwa się tę siłę ludzi zgromadzonych, popierających kandydata. To niezwykle ważne - powiedział. - Samo wystąpienie było merytorycznie istotne. Zaprezentował się on tam nie jako kandydat jednej partii, a raczej jako ten zdolny do poszukiwania kompromisów, wspólnoty - zwrócił uwagę.

Gość "Debaty Faktów" odwołał się do słów Trzaskowskiego, w których ten wspominał czas, gdy jako młody człowiek zaangażował się w wybory w czerwcu 1989 roku i roznosił plakaty, na których był Lech Wałęsa z Jackiem Kuroniem, na innych - Lech Wałęsa i Jarosław Kaczyński.

- To symbol pokazania, że można być człowiekiem, który potrafi zrozumieć ludzi z lewej oraz z prawej strony - skomentował Kwaśniewski. - On jest gotów zwracać się do elektoratów różnych: bardziej prawicowego, jak i lewicowego. To rozsądna i mądra polityka - ocenił. - Teraz jest istotne, żeby w kolejnych dniach to powtórzyć. Jak mówiłem, dynamika tej kampanii się zmieniła. Wyraźnie widać, że to, co wydaje się przesądzone, wcale przesądzone nie jest - dodał.

Były prezydent pytany o ocenę pierwszej kadencji Andrzeja Dudy ocenił, ze była to "prezydentura w cieniu Jarosława Kaczyńskiego, PiS-u i większości parlamentarnej". Według niego, Duda podczas swojej prezydentury "pogłębił podziały". - Obawiam się, że będziemy leczyć bliznę podziałów przez wiele, wiele lat. Na pewno nikt nie działa tak, że wszystko, co robi było złe, więc dałoby się powiedzieć coś dobrego, ale z głównych elementów, przez które ja oceniam prezydenturę, to moja ocena jest mocno krytyczna - stwierdził.

Jaki: Platforma Obywatelska powinna zapłacić za karty wyborcze

Portal tvn24.pl ujawnił, że faktury, które w związku z przygotowaniami do organizacji majowych wyborów prezydenckich Poczcie Polskiej wystawiły co najmniej cztery firmy, opiewają na kwotę prawie 70 milionów złotych. W czwartek przy Wiejskiej odbyła się debata nad wotum nieufności dla wicepremiera, ministra aktywów państwowych Jaska Sasina. O odwołanie wnioskowała Koalicja Obywatelska. Zdaniem posłów KO, Sasin był odpowiedzialny za próbę bezprawnego zorganizowania wyborów prezydenckich. Wniosek został odrzucony głosami parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości.

W "Debacie Faktów" o to, czy prokuratura zajmie się znalezieniem i ewentualnym ukaraniem osoby odpowiedzialnej za druk tak zwanych kart wyborczych, pytany był europoseł PiS Patryk Jaki.

- To, że wybory musiały się odbyć to nie widzimisię Prawa i Sprawiedliwości, tylko kończy się kadencja prezydenta. W państwach demokratycznych fundamentem jest kadencyjność i demokratyczne wybory, w związku z tym one musiały zostać przeprowadzone - odpowiedział.

- My chcieliśmy, żeby wybory się odbyły, ale opozycja je torpedowała - przekonywał. - Opozycja miała tylko i wyłącznie cyniczny plan, aby państwo polskie dużo więcej zapłaciło, a ich celem była wymiana kandydata na prezydenta. Według Jakiego, "te karty być może można było wykorzystać". - Może Koalicja Obywatelska powinna zapłacić za te karty? - pytał. - Nie jest wykluczone to, że na tych wydrukowanych kartach nie było daty. Jeżeli rzeczywiście nie byłoby tam daty, to Platforma Obywatelska powinna zapłacić za te karty - uznał.

Jaki wyraził przekonanie, że wybory odbędą się 28 czerwca.

Jaki: Koalicja Obywatelska powinna zapłacić za katy wyborcze, bo zmienił się ich kandydat
Jaki: Koalicja Obywatelska powinna zapłacić za katy wyborcze, bo zmienił się ich kandydatTVN24

Szłapka: tą sprawą zajmie się prokuratura, ale niezależna

Drugi rozmówca tej części rozmowy, poseł Koalicji Obywatelskiej Adam Szłapka, powiedział, że "tą sprawą i sprawą Jacka Sasina zajmie się prokuratura, ale niezależna, już po zmianie władzy".

- W tej chwili prokuratura jest zależna od Jarosława Kaczyńskiego, jest narzędziem w jego skrzynce z narzędziami. Władza i rząd muszą działać na podstawie i w granicach prawa, zawsze. Nie było żadnej podstawy prawnej, aby (premier - red.) Mateusz Morawiecki wydał polecenie, by drukować karty wyborcze - przypomniał.

- Po drugie, na podstawie konstytucji jedynym organem, uprawnionym do tego, aby zajmować się wyborami, jest Państwowa Komisja Wyborcza, a nie żadne spółki, Poczta Poczta, nie minister Sasin, czy jakikolwiek nieudolny minister tego rządu - powiedział. - Nie było żadnej podstawy prawnej do tego, aby Jacek Sasin zlecał tego typu rozwiązania. W związku z tym, to wszystko było działaniem nielegalnym - ocenił. - Z całą pewnością jestem przekonany, że Jacek Sasin stanie przed Trybunałem Stanu, a później zajmie się tym prokuratura - stwierdził. 

Mówiąc o nieznanym jeszcze terminie wyborów, Szłapka powiedział, że jego ugrupowanie jest gotowe "na każdy termin".

Szłapka: Jacek Sasin zostanie postawiony przed Trybunałem Stanu
Szłapka: Jacek Sasin zostanie postawiony przed Trybunałem StanuTVN24

"Nie da się do daty wyborów usunąć skutków pandemii"

O to, kiedy możliwe będzie poznanie terminu wyborów i kiedy rozpocząć się będzie mogła oficjalna kampania, pytani byli kolejni goście programu - profesorowie Rafał Matyja oraz Marek Migalski. 

- Jeżeli przejdziemy do normalnych wyborów, to zainteresowanie (nimi - red.) wzrośnie. To, co się stało, to jedna z większych porażek polskiego państwa - ocenił Matyja. W tym kontekście zwrócił uwagę, że państwo nie zostało "zaskoczone epidemią 3 maja, czy 5 maja, tylko zaskoczyła nas w lutym".

W związku z tym - jak stwierdził - w marcu i kwietniu można było przeprowadzić "jeden ze zgodnych z konstytucją sposobów przesunięcia terminu wyborów". "Albo ogłaszając stan klęski żywiołowej" albo "szukać porozumienia politycznego", na wypadek, gdyby rząd nie chciał stanu klęski wprowadzić - wyjaśnił.

- Nie żyjemy w żadnym normalnym czasie, gdy można odwoływać się do poprzednich stanów i porównywać. To, co jest najważniejsze, to to, że od połowy marca żyjemy w stanie lockdownu: zamknięcia, wyłączenia, zamrożenia normalnego życia społecznego i gospodarczego. Pandemia może ewoluować, możemy mieć więcej lub mniej zachorowań, ale jej skutki na pewno nie ustaną. Nie da się do daty wyborów usunąć tych skutków - przekonywał.

Prof. Matyja o ewentualnych wyborach 28 czerwca i frekwencji
Prof. Matyja o ewentualnych wyborach 28 czerwca i frekwencjiTVN24

Politolog Marek Migalski zwrócił uwagę, że zarówno Prawo i Sprawiedliwość jak i Platforma Obywatelska są zainteresowane terminem wyborów 28 czerwca. - To pokazuje, że odtworzył się PO-PiS, bo wszystkie sondaże pokazują, że to właśnie reprezentanci tych dwóch największych partii politycznych (w kraju - red.) znajdą się w drugiej turze - powiedział.

- W ciągu ostatnich elekcji prezydenckich frekwencja malała. Ona zwiększała się przy wyborach parlamentarnych. W stosunku do 10 maja frekwencja będzie wyższa, bo nie ma obostrzeń, które wówczas były przewidywane. Tutaj można się liczyć z frekwencją powyżej 50 procent i z wejściem do drugiej tury - wyjaśnił.

Prof. Migalski: Błędem jest to, że prezydent Andrzej Duda zaczyna być spawany z partią
Prof. Migalski: Błędem jest to, że prezydent Andrzej Duda zaczyna być spawany z partiąTVN24

Petru: okazuje się, że Unia Europejska może być jedyną nadzieją

Zgodnie z propozycją Komisji Europejskiej państwa członkowskie powinny mieć do dyspozycji 750 miliardów euro w grantach i pożyczkach w ramach instrumentu ożywienia gospodarczego, z czego 63,8 miliarda euro KE proponuje Polsce. - Fundusz odbudowy w połączeniu z budżetem Unii Europejskiej to bardzo duża nowa inicjatywa, to wielki impuls finansowy, który da perspektywę rozwoju gospodarczego Europie, w tym Polsce - komentował premier Mateusz Morawiecki.

>> Pieniądze z Unii na odbudowę gospodarek. Morawiecki o "wielkim impulsie finansowym"

Do tych zapowiedzi odnieśli się w TVN24 adwokat Ryszard Kalisz i były szef Nowoczesnej Ryszard Petru.

Petru stwierdził, że to "pułapka, w którą rząd wpadł". - Mamy dopiero początek kryzysu, problemy gospodarcze dopiero przed nami. To kolejne miesiące, gdzie będzie rosło bezrobocie, (będą - red.) padały firmy, spadały dochody budżetowe. Okazuje się, że nie ma pieniędzy w budżecie na ekstra wydatki i cała potencjalna pomoc może przyjść tylko z Unii Europejskiej. Świadczy to bardzo źle o rządach ostatnich pięciu lat - powiedział.

- Nie ma rezerw na taką sytuację, w jakiej się znaleźliśmy. 750 miliardów euro to niesamowita kwota. Okazuje się, że Unia Europejska, na którą prezydent i premier tak bardzo psioczyli, może być jedyną nadzieją na jakąkolwiek poprawę funkcjonowania naszego państwa - wskazał.

Petru: mamy dopiero początek kryzysu
Petru: Mamy dopiero początek kryzysuTVN24

Kalisz, odnosząc się do słów premiera Mateusza Morawieckiego w tej kwestii, powiedział, że "premier Morawiecki niedługo będzie (ogłoszony - red.) tym, który spowodował, że jeszcze jest śnieg na Antarktydzie". - Tak samo te pieniądze, te 750 miliardów euro, które przeznacza Unia Europejska po kryzysie pandemicznym, to jest duża zasługa Morawieckiego. To jest śmieszne. Dziwię się, że jest jeszcze w Polsce elektorat, który na takie chwyty się łapie, dlatego że tak jak premier mijał się z prawda mówiąc dwa miesiące temu, że Unia Europejska nie dała ani eurocenta (na pomoc w trakcie pandemii - red.), tak teraz mija się z prawdą, że jakakolwiek jego zasługa jest w tym, że dostaliśmy tak duży pakiet wsparcia - stwierdził.

Kalisz: Dziwię się, że jest jeszcze w Polsce elektorat, który na takie chwyty się łapie
Kalisz: Dziwię się, że jest jeszcze w Polsce elektorat, który na takie chwyty się łapieTVN24

Autorka/Autor:akw/b,adso

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości

Sztab Generalny Ukrainy przekazał, że Rosjanie umyślnie przeprowadzili atak rakietowy na internat w mieście Sudża w obwodzie kurskim, które kontrolowane jest przez wojska ukraińskie. Napisano, że "rosyjska armia teraz zaczęła celowo zabijać własnych cywilów". Rzecznik ukraińskiej armii w tym regionie poinformował, że pod gruzami budynku znalazło się 95 ludzi.

Ukraiński Sztab Generalny: Rosja zaatakowała własnych obywateli

Ukraiński Sztab Generalny: Rosja zaatakowała własnych obywateli

Źródło:
PAP

W Filadelfii rozbił się samolot pogotowia lotniczego. Zmarł pianista i kompozytor Wojciech Trzciński. Na A2 doszło do tragicznego wypadku. Wysłannik Trumpa "sprowadził z Wenezueli do domu sześciu zakładników". Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 2 lutego

Katastrofa w Filadelfii, wypadek na autostradzie, nie żyje wybitny kompozytor

Katastrofa w Filadelfii, wypadek na autostradzie, nie żyje wybitny kompozytor

Źródło:
PAP, TVN24, tvn24.pl

Na autostradzie A2 zderzyły się dwa samochody osobowe. Jak przekazała policja w Żyrardowie, jedna osoba zginęła, a dwie są ranne. Artur Węgrzynowicz z tvnwarszawa.pl ustalił nieoficjalnie, że jeden z kierowców jechał pod prąd.

Wypadek na A2. Jedna osoba nie żyje, dwie są ranne

Wypadek na A2. Jedna osoba nie żyje, dwie są ranne

Źródło:
tvn24.pl

Buta i arogancja - tak piątkowe zachowanie Zbigniewa Ziobry skomentowała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Anita Kucharska-Dziedzic, wiceprzewodnicząca Nowej Lewicy. Dodała, że wisi nad nim "miecz sprawiedliwości". Krzysztof Kwiatkowski, senator Koalicji Obywatelskiej, stwierdził, że stawką w tej sprawie jest "zaufanie obywateli do instytucji państwa".

"Miecz sprawiedliwości" nad nim wisi, współpracownicy "już się ewakuowali"

"Miecz sprawiedliwości" nad nim wisi, współpracownicy "już się ewakuowali"

Źródło:
TVN24

W wieku 75 lat zmarł Wojciech Trzciński - kompozytor, pianista, aranżer i producent muzyczny, założyciel niezależnego ośrodka sztuki Fabryka Trzciny. Informację przekazał TVN24 jego syn, Stanisław Trzciński. 

Kompozytor Wojciech Trzciński nie żyje

Kompozytor Wojciech Trzciński nie żyje

Źródło:
TVN24, PAP

11-letni Paweł zginął, a Kuba do dzisiaj leczy się z traumy po tym, jak w Humniskach na Podkarpaciu w chłopców samochodem wjechała 78-letnia kobieta. Dzieci szły poboczem, bo przy drodze nie ma chodnika. Miejscowi włodarze po tragedii obiecali jego budowę, ale na pytanie o to, kiedy powstanie, odpowiedzieć nie potrafią. Mieszkańcy są rozczarowani: - Mimo tragedii ta sprawa dla nikogo nie jest priorytetem - mówią.

Ponad rok temu na poboczu zginął 11-letni Paweł. Chodnik wciąż nie jest priorytetem

Ponad rok temu na poboczu zginął 11-letni Paweł. Chodnik wciąż nie jest priorytetem

Źródło:
tvn24.pl

Stacja CNN opublikowała nowe nagrania z momentu zderzenia samolotu pasażerskiego linii American Airlines z wojskowym śmigłowcem Black Hawk. Obie maszyny spadły do rzeki Potomak w Waszyngtonie. Do katastrofy doszło w czwartek.

Moment zderzenia w powietrzu. Nowe nagrania

Moment zderzenia w powietrzu. Nowe nagrania

Źródło:
CNN

Serbscy studenci zorganizowali kolejny masowy protest i zablokowali mosty na Dunaju w Nowym Sadzie, gdzie trzy miesiące temu doszło do katastrofy budowlanej. Jeden z mostów został zablokowany na 24 godziny, do niedzielnego popołudnia. W demonstracji wzięły udział dziesiątki tysięcy osób.

Trzy miesiące od katastrofy w Nowym Sadzie. Protestujący zablokowali trzy mosty

Trzy miesiące od katastrofy w Nowym Sadzie. Protestujący zablokowali trzy mosty

Źródło:
Reuters, Associated Press

Zbigniew Ziobro opowiada o okolicznościach swojego powrotu do Polski na krótko zanim został zatrzymany w piątek przez policję. - Zauważyłem, że jest za mną ogon w Brukseli. Mam podejrzenia, że to mogły być polskie służby - powiedział. Przyznał, że chodziło o to, "by wszyscy myśleli, że leci do Polski samolotem". Na pytanie, czy jego celem było zmylenie służb, odparł, że w przeszłości był krótko funkcjonariuszem operacyjnym. - Pewne doświadczenia się przydają - dodał.

Ziobro: byłem kiedyś funkcjonariuszem operacyjnym, doświadczenia się przydają

Ziobro: byłem kiedyś funkcjonariuszem operacyjnym, doświadczenia się przydają

Źródło:
tvn24.pl, RMF FM

Wysłannik prezydenta USA Donalda Trumpa Richard Grenell spotkał się w Carasas z przywódcą Wenezueli Nicolasem Maduro i przekazał, że doprowadził do uwolnienia przez wenezuelski reżim sześciu Amerykanów. Grenell "sprowadza z Wenezueli do domu sześciu zakładników" - napisał Trump.

Wysłannik Trumpa "sprowadził z Wenezueli do domu sześciu zakładników"

Wysłannik Trumpa "sprowadził z Wenezueli do domu sześciu zakładników"

Źródło:
PAP

Jest się czym przejmować, ale nie ma się czego bać - mówił na nagraniu premier Donald Tusk, odnosząc się do aktualnej sytuacji międzynarodowej. Według Tuska Polska ma "dobrą odpowiedź na te kryzysy". - Uzyskaliśmy naprawdę autentyczne przywództwo w Europie, a za chwilę możemy mieć niezależnego, mądrego, silnego, ale przyjaznego prezydenta. Wszystko jest w naszych rękach - powiedział szef rządu.

Tusk o sytuacji międzynarodowej: w Polsce mamy dobrą odpowiedź na te kryzysy

Tusk o sytuacji międzynarodowej: w Polsce mamy dobrą odpowiedź na te kryzysy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Raz na cztery lata Jezioro Maltańskie w Poznaniu zmienia w się w "suchy krater". To czas na usunięcie mułu i zalegających śmieci. Za każdym razem, gdy ten popularny zbiornik staje się zupełnie pusty, pojawiają się pytania o "znaleziska". Lista nietypowych rzeczy już jest.

Jezioro Maltańskie bez wody. Co znaleźli na dnie?

Jezioro Maltańskie bez wody. Co znaleźli na dnie?

Źródło:
TVN24

Mołdawia to jedno z najszybciej wyludniających się państw na świecie - powiedział analityk Ośrodka Studiów Wschodnich Kamil Całus. Liczba mieszkańców tego kraju, nie wliczając separatystycznego Naddniestrza, wynosi obecnie 2,401 miliona. To spadek o 13,9 procent w ciągu dekady.

W tym kraju jest jeden z najgorszych kryzysów demograficznych na świecie

W tym kraju jest jeden z najgorszych kryzysów demograficznych na świecie

Źródło:
PAP

Policjanci z hrabstwa El Dorado w stanie Kalifornia przeprowadzili nietypową akcję ratunkową. Pomogli psu, który spadł 60 metrów w dół wodospadu. Jak podały lokalne media, zwierzę doznało obrażeń.

Spadł 60 metrów w dół wodospadu. Akcja ratunkowa w Kalifornii

Spadł 60 metrów w dół wodospadu. Akcja ratunkowa w Kalifornii

Źródło:
sacbee.com, CNN
Jak idzie rozliczenie willi plus? "To ośmiesza instytucje publiczne"

Jak idzie rozliczenie willi plus? "To ośmiesza instytucje publiczne"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Dwa ciała znaleziono w rzece Dee w szkockim Aberdeen. Prawdopodobnie są to poszukiwane siostry Huszti - przekazały w sobotę brytyjskie media. Pochodzące z Węgier Eliza i Henrietta zaginęły w ubiegłym miesiącu w okolicach portu leżącego nad rzeką.

Dwa ciała w rzece. To prawdopodobnie siostry Huszti

Dwa ciała w rzece. To prawdopodobnie siostry Huszti

Źródło:
PAP

Wywiad wojskowy Ukrainy odrzucił oskarżenia, jakoby podległe mu struktury były zaangażowane w organizację protestów antyrządowych w Słowacji. To odpowiedź na oświadczenie premiera Słowacji Roberta Ficy, który powiązał protesty z ukraińskim wywiadem.

Ukraiński wywiad "stanowczo odrzuca" oskarżenia premiera Słowacji

Ukraiński wywiad "stanowczo odrzuca" oskarżenia premiera Słowacji

Źródło:
PAP

W listopadzie 2024 roku samolot z Katowic do niemieckiego Dortmundu odleciał bez 42 pasażerów. Nie poczekał na osoby, które utknęły w kolejce do kontroli bezpieczeństwa. Do tej pory żaden z pasażerów nie otrzymał odszkodowania za stracony lot. - Nie ponosimy odpowiedzialności, nie możemy wypłacić odszkodowań - informuje lotnisko. Kto w takim razie odpowiedzialność ponosi?

Samolot odleciał bez 42 pasażerów. "Nie możemy wypłacić odszkodowań"

Samolot odleciał bez 42 pasażerów. "Nie możemy wypłacić odszkodowań"

Źródło:
tvn24.pl

Ornitolodzy z Florydy są zdruzgotani śmiercią dwóch młodych bielików amerykańskich. Ptaki najprawdopodobniej zjadły zwierzę zakażone ptasią grypą. Młode nie zdążyły nawet otrzymać imion.

Zjadły upolowane zwierzę. Cztery dni później już nie żyły

Zjadły upolowane zwierzę. Cztery dni później już nie żyły

Źródło:
CNN

Radiowóz blokował drogę uciekającemu kierowcy, a ten, zamiast się zatrzymać, uderzył w policyjne auto. Moment zderzenia zarejestrowała kamera przy jednej z posesji. Jak się okazało, 31-latek ma zakaz prowadzenia pojazdów.

Uciekał przed policją, staranował radiowóz i ogrodzenie. Nagranie

Uciekał przed policją, staranował radiowóz i ogrodzenie. Nagranie

Źródło:
TVN24/Kontakt24

Policja miała obowiązek skutecznego doprowadzenia świadka na posiedzenie komisji do spraw Pegasusa. Oczywiście, gdyby się okazało, że tego posiedzenia nie ma, to straciłoby sens wykonywanie tej czynności - powiedział w "Jeden na jeden" w TVN24 Włodzimierz Wróbel, sędzia Izby Karnej Sądu Najwyższego pytany o sprawę byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry i tłumaczenia policji.

Policja tłumaczy zatrzymanie Ziobry. "Nie róbmy szopki z prawa"

Policja tłumaczy zatrzymanie Ziobry. "Nie róbmy szopki z prawa"

Źródło:
TVN24

Były prezydent Niemiec Horst Koehler nie żyje. 81-letni ekonomista i finansista zmarł w sobotę rano po krótkiej, ciężkiej chorobie - poinformowały niemieckie media.

Nie żyje były prezydent Niemiec

Nie żyje były prezydent Niemiec

Źródło:
PAP

Mały samolot pogotowia lotniczego rozbił się w pobliżu centrum handlowego w Filadelfii. Na jego pokładzie było pięć osób dorosłych i dziecko. Oprócz nich ucierpieli także ludzie w miejscu upadku maszyny. Pojawiło się także nagranie z próby kontaktu kontrolerów lotu z załogą maszyny. Słychać na nim między innymi: "Straciliśmy kontakt z samolotem. Nie wiemy, co się stało. Próbujemy to ustalić".

Prywatny samolot rozbił się w Filadelfii. Na pokładzie było sześć osób, w tym dziecko

Prywatny samolot rozbił się w Filadelfii. Na pokładzie było sześć osób, w tym dziecko

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Początek lutego przyniósł nam odczuwalne ochłodzenie, jednak aura wciąż jest dość łagodna. Czy w tym roku mamy jeszcze szansę na siarczysty mróz? W poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek zajrzała w najnowsze wyliczenia modeli.

Szansa na rozbicie wiru polarnego i umocnienie się wyżu znad Rosji. Do Polski wraca zima

Szansa na rozbicie wiru polarnego i umocnienie się wyżu znad Rosji. Do Polski wraca zima

Źródło:
tvnmeteo.pl, NOAA

Samochód osobowy wypadł z drogi i dachował w powiecie nyskim (woj. opolskie). W środku było dwóch mężczyzn, nie udało się ich uratować. Policja wyjaśnia, jak doszło do wypadku.

Wypadli z drogi i dachowali. Dwie osoby zginęły

Wypadli z drogi i dachowali. Dwie osoby zginęły

Źródło:
TVN24

W piątek w Serocku nasz czytelnik był świadkiem nietypowej sytuacji. W środku miasta, po ulicy, biegały dwa konie bez opieki. W pewnym momencie tuż za nimi pojawił się sznur radiowozów.

Konie na ulicy, za nimi kawalkada radiowozów

Konie na ulicy, za nimi kawalkada radiowozów

Źródło:
Kontakt24

Jak działają kamery na rondzie Wojnara we Włochach? Ze statystyk drogowców wynika, że tylko w pierwszych kilkunastu dniach od uruchomienia zarejestrowały niemal 800 wykroczeń. Ich zadaniem jest wyłapywanie kierowców przejeżdżających na czerwonym świetle.

28 kamer obserwuje skrzyżowanie. Zarejestrowały setki kierowców przejeżdżających na czerwonym

28 kamer obserwuje skrzyżowanie. Zarejestrowały setki kierowców przejeżdżających na czerwonym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Bezpieczeństwo Morza Bałtyckiego jest absolutnie kluczowe - powiedział w Gdańsku Rafał Trzaskowski. Karol Nawrocki w Bednarach zadeklarował, że chciałby "wypowiedzenia paktu migracyjnego". Magdalena Biejat w Bydgoszczy mówiła o prawach kobiet i apelowała o wsparcie organizacji pozarządowych. Sławomir Mentzen we Wrześni przekonywał, że Polakom potrzebna jest "rewolucja zdrowego rozsądku" jak w Stanach Zjednoczonych.

Gdańsk, Bednary, Bydgoszcz, Września. Kandydaci na prezydenta ruszyli w podróż po Polsce

Gdańsk, Bednary, Bydgoszcz, Września. Kandydaci na prezydenta ruszyli w podróż po Polsce

Źródło:
TVN24, PAP

Zapewnień o rozliczeniu willi plus było dużo, ale kiedy zajrzymy do kasy państwa, to okaże się, że z 40 milionów złotych, które Przemysław Czarnek rozdał, wróciło 3,5 miliona - mówiła na antenie TVN24 Justyna Suchecka, dziennikarka tvn24.pl. - Widzimy, że te procedury się dłużą. Docierają też do nas sygnały o tym, że w ministerstwie istnieją pewne braki kadrowe osób, które mogłyby to skutecznie rozliczać - powiedział Piotr Szostak.

"Zaawansowany trolling, robienie sobie jaj z systemu sprawiedliwości". Co dalej z rozliczeniem willi plus

"Zaawansowany trolling, robienie sobie jaj z systemu sprawiedliwości". Co dalej z rozliczeniem willi plus

Źródło:
TVN24

Politycy Prawa i Sprawiedliwości oraz ludzie związani z Jarosławem Kaczyńskim są obecni nie tylko w studiach i na łamach gazet Tomasza Sakiewicza. Zajmują też posady w organach zarządzających jego mediami. Wszystkie one tworzą system naczyń połączonych: personalnie i kapitałowo.

Media Sakiewicza. Gdzie nie spojrzeć, ludzie PiS

Media Sakiewicza. Gdzie nie spojrzeć, ludzie PiS

Źródło:
Konkret24

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o filmie "Brutalista", serialu "Przesmyk" i fali hejtu po emocjonalnym nagraniu Seleny Gomez.

"Brutalista" w kinach, sensacyjny "Przesmyk" i płacz Seleny Gomes

"Brutalista" w kinach, sensacyjny "Przesmyk" i płacz Seleny Gomes

Źródło:
tvn24.pl