"Wyraźnie widać, że to, co wydaje się przesądzone, wcale przesądzone nie jest"

Źródło:
TVN24
Kwaśniewski: dynamika kampanii się zmieniła
Kwaśniewski: dynamika kampanii się zmieniłaTVN24
wideo 2/20
Zdaniem Kwaśniewskiego dynamika kampanii się zmieniłaTVN24

- Andrzej Duda podczas swojej prezydentury pogłębił podziały. Obawiam się, że będziemy leczyć bliznę podziałów przez wiele lat - mówił w programie "Debata Faktów" w TVN24 były prezydent Aleksander Kwaśniewski. W TVN24 komentował toczącą się prekampanię wyborczą. Pozostali goście odnieśli się do kosztów niezrealizowanych 10 maja wyborów i bieżącej sytuacji związanej z epidemią.

Wciąż nie wiadomo, kiedy odbędą się wybory prezydenckie, które pierwotnie wyznaczono na 10 maja. Ze strony rządowej płyną komunikaty o tym, że najbardziej prawdopodobną datą jest 28 czerwca. Do wyścigu prezydenckiego ma dołączyć Rafał Trzaskowski, który został kandydatem Koalicji Obywatelskiej w miejsce odsuniętej Małgorzaty Kidawy-Błońskiej.

Raport tvn24.pl: Wybory prezydenckie

Kluczowa dla ogłoszenia nowych wyborów jest uchwała Państwowej Komisji Wyborczej, która już 21 dni czeka na opublikowanie w Dzienniku Ustaw. Stwierdzono w niej, że w wyborach prezydenckich zarządzonych na 10 maja brak było możliwości głosowania na kandydatów. Publikacja uchwały spowoduje, że od tej daty marszałek Sejmu w terminie 14 dni będzie musiała zarządzić nowe wybory, które muszą się odbyć w ciągu 60 dni od dnia ich zarządzenia. Dopiero wtedy będzie mogła ruszyć oficjalna kampania wyborcza.

>> Tak relacjonowaliśmy debatę w tvn24.pl

"Polityka staje się mniej polityką, a bardziej politycznym marketingiem"

Były prezydent Aleksander Kwaśniewski w "Debacie Faktów" wspomniał swoje dwie kadencje i poprzedzające je kampanie. Ocenił, że kampania wyborcza w 1995 roku była inna niż ta pięć lat później. - Dzisiaj jest inaczej, bo dysponujemy innymi środkami, myślę głównie o mediach społecznościowych. Ta kampania roku 2020 jest tym bardziej szczególna, bo odbywa się w warunkach pandemii - wymieniał. - Kampania jest podobna, lecz jest też dużo różnych elementów - podsumował.

Jak zauważył, polityka stała się paradoksalnie ofiarą własnej profesjonalizacji. - Kiedyś, gdy ja robiłem kampanię już bywało, że fachowcy od PR-u mówili, że sprzedać kandydata na prezydenta, to jak sprzedać dobry proszek do prania. Irytowało mnie to bardzo, bo dla mnie polityka to rzecz poważna, która wymaga argumentów i bezpośrednich spotkań - mówił. - Niestety na całym świecie polityka poszła w tę stronę, a wzmocnienie siłą nowoczesnych technologii spowodowało, że ta polityka staje się mniej polityką, a bardziej politycznym marketingiem, co jest ze szkodą dla nas wszystkich. Obawiam się, że to proces nieodwracalny - przyznał były prezydent.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Kwaśniewski: wejście Trzaskowskiego do gry to nowa dynamika

Kwaśniewski, mówiąc o zmianie na stanowisku kandydata na prezydenta z ramienia Koalicji Obywatelskiej, stwierdził, że "wejście Rafała Trzaskowskiego do gry niewątpliwie zmieniło dynamikę". - Platforma, która wydawała się, że nie ma kandydata, który nie mógł pociągnąć wynik wyborczy, zyskała kandydata, który ma realne szanse być w drugiej turze i powalczyć w niej - zwrócił uwagę. - To nowa dynamika kampanii - ocenił.

Były prezydent mówił o sobotnim wystąpieniu Trzaskowskiego w stolicy Wielkopolski. Zapowiadający start w wyborach polityk PO, wspomniał między innymi o prezydentach, którzy "potrafili się unieść ponad swoje środowisko polityczne i potrafili być niezależni". I wymienił nazwiska Aleksandra Kwaśniewskiego i Lecha Kaczyńskiego

Kwaśniewski w TVN24 wystąpienie ocenił jako dobre, między innymi ze względu na publiczność. - Pokazanie, że kandydat pojawia się w gronie wielu tysięcy ludzi stwarza psychologiczną przewagę i odczuwa się tę siłę ludzi zgromadzonych, popierających kandydata. To niezwykle ważne - powiedział. - Samo wystąpienie było merytorycznie istotne. Zaprezentował się on tam nie jako kandydat jednej partii, a raczej jako ten zdolny do poszukiwania kompromisów, wspólnoty - zwrócił uwagę.

Gość "Debaty Faktów" odwołał się do słów Trzaskowskiego, w których ten wspominał czas, gdy jako młody człowiek zaangażował się w wybory w czerwcu 1989 roku i roznosił plakaty, na których był Lech Wałęsa z Jackiem Kuroniem, na innych - Lech Wałęsa i Jarosław Kaczyński.

- To symbol pokazania, że można być człowiekiem, który potrafi zrozumieć ludzi z lewej oraz z prawej strony - skomentował Kwaśniewski. - On jest gotów zwracać się do elektoratów różnych: bardziej prawicowego, jak i lewicowego. To rozsądna i mądra polityka - ocenił. - Teraz jest istotne, żeby w kolejnych dniach to powtórzyć. Jak mówiłem, dynamika tej kampanii się zmieniła. Wyraźnie widać, że to, co wydaje się przesądzone, wcale przesądzone nie jest - dodał.

Były prezydent pytany o ocenę pierwszej kadencji Andrzeja Dudy ocenił, ze była to "prezydentura w cieniu Jarosława Kaczyńskiego, PiS-u i większości parlamentarnej". Według niego, Duda podczas swojej prezydentury "pogłębił podziały". - Obawiam się, że będziemy leczyć bliznę podziałów przez wiele, wiele lat. Na pewno nikt nie działa tak, że wszystko, co robi było złe, więc dałoby się powiedzieć coś dobrego, ale z głównych elementów, przez które ja oceniam prezydenturę, to moja ocena jest mocno krytyczna - stwierdził.

Jaki: Platforma Obywatelska powinna zapłacić za karty wyborcze

Portal tvn24.pl ujawnił, że faktury, które w związku z przygotowaniami do organizacji majowych wyborów prezydenckich Poczcie Polskiej wystawiły co najmniej cztery firmy, opiewają na kwotę prawie 70 milionów złotych. W czwartek przy Wiejskiej odbyła się debata nad wotum nieufności dla wicepremiera, ministra aktywów państwowych Jaska Sasina. O odwołanie wnioskowała Koalicja Obywatelska. Zdaniem posłów KO, Sasin był odpowiedzialny za próbę bezprawnego zorganizowania wyborów prezydenckich. Wniosek został odrzucony głosami parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości.

W "Debacie Faktów" o to, czy prokuratura zajmie się znalezieniem i ewentualnym ukaraniem osoby odpowiedzialnej za druk tak zwanych kart wyborczych, pytany był europoseł PiS Patryk Jaki.

- To, że wybory musiały się odbyć to nie widzimisię Prawa i Sprawiedliwości, tylko kończy się kadencja prezydenta. W państwach demokratycznych fundamentem jest kadencyjność i demokratyczne wybory, w związku z tym one musiały zostać przeprowadzone - odpowiedział.

- My chcieliśmy, żeby wybory się odbyły, ale opozycja je torpedowała - przekonywał. - Opozycja miała tylko i wyłącznie cyniczny plan, aby państwo polskie dużo więcej zapłaciło, a ich celem była wymiana kandydata na prezydenta. Według Jakiego, "te karty być może można było wykorzystać". - Może Koalicja Obywatelska powinna zapłacić za te karty? - pytał. - Nie jest wykluczone to, że na tych wydrukowanych kartach nie było daty. Jeżeli rzeczywiście nie byłoby tam daty, to Platforma Obywatelska powinna zapłacić za te karty - uznał.

Jaki wyraził przekonanie, że wybory odbędą się 28 czerwca.

Jaki: Koalicja Obywatelska powinna zapłacić za katy wyborcze, bo zmienił się ich kandydat
Jaki: Koalicja Obywatelska powinna zapłacić za katy wyborcze, bo zmienił się ich kandydatTVN24

Szłapka: tą sprawą zajmie się prokuratura, ale niezależna

Drugi rozmówca tej części rozmowy, poseł Koalicji Obywatelskiej Adam Szłapka, powiedział, że "tą sprawą i sprawą Jacka Sasina zajmie się prokuratura, ale niezależna, już po zmianie władzy".

- W tej chwili prokuratura jest zależna od Jarosława Kaczyńskiego, jest narzędziem w jego skrzynce z narzędziami. Władza i rząd muszą działać na podstawie i w granicach prawa, zawsze. Nie było żadnej podstawy prawnej, aby (premier - red.) Mateusz Morawiecki wydał polecenie, by drukować karty wyborcze - przypomniał.

- Po drugie, na podstawie konstytucji jedynym organem, uprawnionym do tego, aby zajmować się wyborami, jest Państwowa Komisja Wyborcza, a nie żadne spółki, Poczta Poczta, nie minister Sasin, czy jakikolwiek nieudolny minister tego rządu - powiedział. - Nie było żadnej podstawy prawnej do tego, aby Jacek Sasin zlecał tego typu rozwiązania. W związku z tym, to wszystko było działaniem nielegalnym - ocenił. - Z całą pewnością jestem przekonany, że Jacek Sasin stanie przed Trybunałem Stanu, a później zajmie się tym prokuratura - stwierdził. 

Mówiąc o nieznanym jeszcze terminie wyborów, Szłapka powiedział, że jego ugrupowanie jest gotowe "na każdy termin".

Szłapka: Jacek Sasin zostanie postawiony przed Trybunałem Stanu
Szłapka: Jacek Sasin zostanie postawiony przed Trybunałem StanuTVN24

"Nie da się do daty wyborów usunąć skutków pandemii"

O to, kiedy możliwe będzie poznanie terminu wyborów i kiedy rozpocząć się będzie mogła oficjalna kampania, pytani byli kolejni goście programu - profesorowie Rafał Matyja oraz Marek Migalski. 

- Jeżeli przejdziemy do normalnych wyborów, to zainteresowanie (nimi - red.) wzrośnie. To, co się stało, to jedna z większych porażek polskiego państwa - ocenił Matyja. W tym kontekście zwrócił uwagę, że państwo nie zostało "zaskoczone epidemią 3 maja, czy 5 maja, tylko zaskoczyła nas w lutym".

W związku z tym - jak stwierdził - w marcu i kwietniu można było przeprowadzić "jeden ze zgodnych z konstytucją sposobów przesunięcia terminu wyborów". "Albo ogłaszając stan klęski żywiołowej" albo "szukać porozumienia politycznego", na wypadek, gdyby rząd nie chciał stanu klęski wprowadzić - wyjaśnił.

- Nie żyjemy w żadnym normalnym czasie, gdy można odwoływać się do poprzednich stanów i porównywać. To, co jest najważniejsze, to to, że od połowy marca żyjemy w stanie lockdownu: zamknięcia, wyłączenia, zamrożenia normalnego życia społecznego i gospodarczego. Pandemia może ewoluować, możemy mieć więcej lub mniej zachorowań, ale jej skutki na pewno nie ustaną. Nie da się do daty wyborów usunąć tych skutków - przekonywał.

Prof. Matyja o ewentualnych wyborach 28 czerwca i frekwencji
Prof. Matyja o ewentualnych wyborach 28 czerwca i frekwencjiTVN24

Politolog Marek Migalski zwrócił uwagę, że zarówno Prawo i Sprawiedliwość jak i Platforma Obywatelska są zainteresowane terminem wyborów 28 czerwca. - To pokazuje, że odtworzył się PO-PiS, bo wszystkie sondaże pokazują, że to właśnie reprezentanci tych dwóch największych partii politycznych (w kraju - red.) znajdą się w drugiej turze - powiedział.

- W ciągu ostatnich elekcji prezydenckich frekwencja malała. Ona zwiększała się przy wyborach parlamentarnych. W stosunku do 10 maja frekwencja będzie wyższa, bo nie ma obostrzeń, które wówczas były przewidywane. Tutaj można się liczyć z frekwencją powyżej 50 procent i z wejściem do drugiej tury - wyjaśnił.

Prof. Migalski: Błędem jest to, że prezydent Andrzej Duda zaczyna być spawany z partią
Prof. Migalski: Błędem jest to, że prezydent Andrzej Duda zaczyna być spawany z partiąTVN24

Petru: okazuje się, że Unia Europejska może być jedyną nadzieją

Zgodnie z propozycją Komisji Europejskiej państwa członkowskie powinny mieć do dyspozycji 750 miliardów euro w grantach i pożyczkach w ramach instrumentu ożywienia gospodarczego, z czego 63,8 miliarda euro KE proponuje Polsce. - Fundusz odbudowy w połączeniu z budżetem Unii Europejskiej to bardzo duża nowa inicjatywa, to wielki impuls finansowy, który da perspektywę rozwoju gospodarczego Europie, w tym Polsce - komentował premier Mateusz Morawiecki.

>> Pieniądze z Unii na odbudowę gospodarek. Morawiecki o "wielkim impulsie finansowym"

Do tych zapowiedzi odnieśli się w TVN24 adwokat Ryszard Kalisz i były szef Nowoczesnej Ryszard Petru.

Petru stwierdził, że to "pułapka, w którą rząd wpadł". - Mamy dopiero początek kryzysu, problemy gospodarcze dopiero przed nami. To kolejne miesiące, gdzie będzie rosło bezrobocie, (będą - red.) padały firmy, spadały dochody budżetowe. Okazuje się, że nie ma pieniędzy w budżecie na ekstra wydatki i cała potencjalna pomoc może przyjść tylko z Unii Europejskiej. Świadczy to bardzo źle o rządach ostatnich pięciu lat - powiedział.

- Nie ma rezerw na taką sytuację, w jakiej się znaleźliśmy. 750 miliardów euro to niesamowita kwota. Okazuje się, że Unia Europejska, na którą prezydent i premier tak bardzo psioczyli, może być jedyną nadzieją na jakąkolwiek poprawę funkcjonowania naszego państwa - wskazał.

Petru: mamy dopiero początek kryzysu
Petru: Mamy dopiero początek kryzysuTVN24

Kalisz, odnosząc się do słów premiera Mateusza Morawieckiego w tej kwestii, powiedział, że "premier Morawiecki niedługo będzie (ogłoszony - red.) tym, który spowodował, że jeszcze jest śnieg na Antarktydzie". - Tak samo te pieniądze, te 750 miliardów euro, które przeznacza Unia Europejska po kryzysie pandemicznym, to jest duża zasługa Morawieckiego. To jest śmieszne. Dziwię się, że jest jeszcze w Polsce elektorat, który na takie chwyty się łapie, dlatego że tak jak premier mijał się z prawda mówiąc dwa miesiące temu, że Unia Europejska nie dała ani eurocenta (na pomoc w trakcie pandemii - red.), tak teraz mija się z prawdą, że jakakolwiek jego zasługa jest w tym, że dostaliśmy tak duży pakiet wsparcia - stwierdził.

Kalisz: Dziwię się, że jest jeszcze w Polsce elektorat, który na takie chwyty się łapie
Kalisz: Dziwię się, że jest jeszcze w Polsce elektorat, który na takie chwyty się łapieTVN24

Autorka/Autor:akw/b,adso

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości

Podczas świątecznego dnia przeciętny Polak zje sześć tysięcy kalorii, a niektórzy nawet 10 tysięcy – wskazuje profesor Danuta Figurska–Ciura z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Zapotrzebowanie dla zdrowego, dorosłego człowieka o masie 60-70 kilogramów to około dwa tysiące kalorii dziennie.

Tyle kalorii "przeciętny Polak zje w ciągu świątecznego dnia"

Tyle kalorii "przeciętny Polak zje w ciągu świątecznego dnia"

Źródło:
PAP

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Stany Zjednoczone będą chciały przejąć kontrolę nad Kanałem Panamskim, jeśli uznają, że Panama nie przestrzega warunków traktatu z 1977 roku o statusie prawnym tego szlaku wodnego - ostrzegł na platformie Truth Social prezydent elekt Donald Trump. Chodzi między innymi o pobieranie przez władze Panamy zbyt wysokich opłat za korzystanie z kanału.

Trump grozi i przywołuje traktat z 1977 roku 

Trump grozi i przywołuje traktat z 1977 roku 

Źródło:
PAP, Voice of America 

Premier Słowacji Robert Fico może w poniedziałek pojechać do Moskwy, żeby spotkać się z Władimirem Putinem - przekazał w piątek prezydent Serbii Aleksandar Vuczić na antenie jednej z serbskich stacji radiowych. Tematem rozmów ma być kwestia gazu i kończącej się umowy na tranzyt tego surowca z Rosji przez Ukrainę.

Problemy Słowacji po decyzji Ukrainy. Prezydent Serbii zapowiada spotkanie Ficy z Putinem

Problemy Słowacji po decyzji Ukrainy. Prezydent Serbii zapowiada spotkanie Ficy z Putinem

Źródło:
PAP

Samolot marynarki wojennej USA został trafiony nad Morzem Czerwonym najprawdopodobniej w wyniku "bratobójczego ognia". Zmusiło to dwóch pilotów do katapultowania się - poinformowała agencja Associated Press.

"Bratobójczy ogień". Amerykański myśliwiec ostrzelany nad Morzem Czerwonym

"Bratobójczy ogień". Amerykański myśliwiec ostrzelany nad Morzem Czerwonym

Źródło:
PAP

Na Kamczatce został odnaleziony samolot An-2, który zniknął z radarów trzy dni temu. Na jego pokładzie znajdowały się trzy osoby. Wszyscy żyją - oznajmił w niedzielę Siergiej Lebiediew, regionalny minister do spraw sytuacji nadzwyczajnych.

Samolot zniknął nad Kamczatką. Po trzech dniach znaleźli załogę

Samolot zniknął nad Kamczatką. Po trzech dniach znaleźli załogę

Źródło:
RBK, Izwestija, Kam24

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Obowiązują też ostrzeżenia przed silny wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Źródło:
IMGW
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Wpuściła do domu mężczyznę, podającego się za pracownika wodociągów. Straciła kilkanaście tysięcy złotych i biżuterię. Policja przestrzega przed oszustami podszywającymi się pod przedstawicieli administracji. Podpowiada też, co zrobić, by nie paść ich ofiarą.

Wpuściła do domu "pracownika wodociągów", straciła kilkanaście tysięcy złotych

Wpuściła do domu "pracownika wodociągów", straciła kilkanaście tysięcy złotych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na portugalskiej Maderze wieje silny wiatr. Przez wichury odwołano ponad 30 połączeń lotniczych. Wstrzymano też połączenia morskie z wyspą Porto Santo, wchodzącą w skład tego położonego na Atlantyku archipelagu.

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Źródło:
PAP, madeira.rtp.pt

Wielki mufti Libii, szejk Sadik al-Ghariani wezwał w piątek wszystkich Libijczyków do zjednoczenia się i walki z Rosjanami, którzy przybyli do wschodniej części kraju z Syrii, skąd uciekli po obaleniu reżimu Baszara el-Asada.

Wielki mufti wzywa do walki z Rosjanami    

Wielki mufti wzywa do walki z Rosjanami    

Źródło:
PAP

Papież Franciszek jest przeziębiony i nie spotka się z wiernymi w niedzielę przed świętami Bożego Narodzenia. Watykan tłumaczy, że decyzja ma też związek z obowiązkami papieża w przyszłym tygodniu.

Papież nie spotka się z wiernymi. Watykan tłumaczy

Papież nie spotka się z wiernymi. Watykan tłumaczy

Źródło:
PAP

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Pijani rodzice, którzy "opiekowali się" trójką dzieci, pogryźli interweniujących policjantów. Odpowiedzą za narażenie nieletnich na niebezpieczeństwo oraz za naruszenie nietykalności mundurowych.

Pijani rodzice pogryźli interweniujących  policjantów

Pijani rodzice pogryźli interweniujących policjantów

Źródło:
KMP Lublin/tvn24.pl

Służby nie odkryły żadnych powiązań sprawcy zamachu w Magdebugu z islamskimi radykałami. Przeciwnie, mężczyzna miał być islamofobem i w dodatku sympatykiem skrajnie prawicowej partii AfD. - Prawdopodobnie stopniowo, być może w sposób niezauważony przez nikogo, radykalizował się - ocenił Łukasz Jasiński z PISM. Napastnik to pochodzący z Arabii Saudyjskiej lekarz psychiatra legalnie mieszkający i pracujący w Niemczech. Według Agencji Reuters, saudyjskie władze miały ostrzegać wcześniej Niemcy przed mężczyzną, który publikował ekstremistyczne wpisy.

Nazywał siebie "najbardziej agresywnym krytykiem islamu w historii". Kim jest zamachowiec z Magdeburga?

Nazywał siebie "najbardziej agresywnym krytykiem islamu w historii". Kim jest zamachowiec z Magdeburga?

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24, Reuters

Premier Węgier Viktor Orban nie lubi rozliczeń. Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu dla Marcina Romanowskiego - napisał w sobotę w mediach społecznościowych premier Donald Tusk.

Tusk o słowach Orbana. "Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu"

Tusk o słowach Orbana. "Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu można będzie wygrać dwanaście milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 21 grudnia 2024 roku.

Wielka kumulacja w Lotto

Wielka kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

22 grudnia przypada ostatnia w tym roku niedziela handlowa. Na podpis prezydenta czeka ustawa zakładająca wolne od pracy 24 grudnia oraz trzy niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia.

Dziś jest niedziela handlowa

Dziś jest niedziela handlowa

Źródło:
PAP

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Rosnące temperatury sprawiają, że liczba dni, w których możemy cieszyć się opadami śniegu, zmniejszają się z roku na rok. Nie zmienia to jednak faktu, że gdy taki dzień nadchodzi, cieszymy się z każdego płatka śniegu. Można wtedy lepić bałwana, pójść na sanki czy na narty. A wy lubicie gdy otacza nas biała pokrywa śniegu czy raczej preferujecie jesienną aurę? Pokażcie nam wasze zimowe dni! Czekamy na wasze filmy i zdjęcia.

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Źródło:
Kontakt24

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl